To proto, že symbolizují věčnost, která se stala hlavním tématem letošního festivalu.

Na osmi místech v centru Jihlavy tak až do neděle před desátou ráno jihlavští skauti zapalují ohniště. O ty se pak v průběhu dne stará Michal Emmer. „Festivalové ohně objíždím na elektrokole, snažím se, aby byly věčné, to je můj úkol," usmál se Michal Emmer s tím, že denně udělá kolem ohňů v Jihlavě nespočet koleček.

Reakce jsou různé

Lidi na ohně podle něj reagují různě. „Někteří kladně, někteří záporně, jiní zase vůbec nevědí, o co jde. Neví, že je v Jihlavě festival," přiblížil Emmer.

Jenže pak se najdou i tací, kteří do ohně milerádi přikládají, a to i v době, kdy hořet nemají. Zhasínají se před desátou večer. Jenže ve čtvrtek někdo oheň v dolní části jihlavského Masarykova náměstí znovu rozdělal před jednou hodinou ráno, a to takovým způsobem, že museli přijet hasiči. „Oheň byl v deset hodin uhašený, ale někdo šel okolo a rozdělal ho, ohniště bylo úplně plné dřeva, takže oheň byl natolik velký, že přijeli hasiči," informoval Emmer.

Oheň se ale dál nikam nerozšířil. „Průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o oheň jako součást festivalu. Vše se obešlo bez škod," vyjádřil se Tomáš Pešl, operační důstojník Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

O ohně se starají i jihlavští bezdomovci. „S těmi už kooperuji, zapojují se do toho," usmál se Emmer. „My to tady hlídáme," potvrdil včera odpoledne bezdomovec, který se představil jako Mirek.

Už teď je jasné, že na některých festivalových ohništích, jako třeba na jihlavském Masarykově náměstí, dřevo nevystačí. Navážet se tak bude z jiných festivalových míst.

Co se týče programu samotného festivalu, ve středu dopoledne dorazila na Letiště Václava Havla Marie Aljochinová, první z trojice nejočekávanějších festivalových hostů. Bývalá členka ruské punkové skupiny Pussy Riot se včera virtuálně setkala se zakladatelem portálu WikiLeaks Julianem Assangem. „Sama říká, že mají v podstatě hodně společného, přestože jsou oba v dnešní společenské diskusi vnímáni jako dva protipóly. Julian Assange bývá označován za někoho, kdo straní Rusku a poškozuje Spojené státy americké, Pussy Riot údajně činí totéž, jen naopak straní Americe a ohrožují Rusko. Přesto se ale obě osobnosti již jednou setkaly a vnímají to zcela jinak," vyjádřila se tisková mluvčí festivalu Michaela Cmíralová.

V devatenáct hodin pak byl na programu film s názvem Český žurnál: Metrix AB. Jedná se o portrét Andreje Babiše, který je na jednu stranu kamerou Víta Klusáka přitahován, ale zároveň před ní uniká. Portrét se mění v paradoxní pokus zachytit prchavou osobnost bez ukotvení. Babišovský matrix se divákům mimoděk odhaluje právě v době komunálních voleb, kdy „politik proti svému přesvědčení" vyráží s koblihami mezi voliče, aby je přesvědčil o svých dobrých úmyslech a vůli konat obecné blaho. Informace o tomto filmu přinese Jihlavský deník v zítřejším vydání.