V letošním roce se uskuteční v pořadí již desátý ročník tradičního multikulturního festivalu v Křídlech. Kdy se uskuteční a jaký bude program?
Letošní ročník festivalu se uskuteční ve dnech 18. a 19. září. Program bude jako každý rok velice pestrý a bohatý. V pátek od 19 hodin vystoupí na pódiu postupně několik kapel mnoha žánrů.

V sobotu dopoledne se uskuteční tradiční bohoslužba a odpolední program bude zahájen ve 14 hodin divadlem pro děti. V rámci tohoto bloku bych určitě zmínil taneční vystoupení Veroniky Drozen, která předvede ukázky folklorních latinsko-amerických tanců. V této disciplíně je Veronika několikanásobnou mistryní světa, což samo vypovídá o jejích kvalitách. Od 17 hodin pak opět přijde na řadu hudební produkce. Samozřejmostí v průběhu celého festivalu je provoz čajovny, jídelního stanu i stanové vesničky.

Na které hudební interprety byste diváky pozval?
Pozval bych je samozřejmě na všechny, protože jsem přesvědčen, že každý z nich má svoji kvalitu. Spíše bych tedy představil některé z pozvaných hostů.
V pátečním programu je to určitě francouzská kapela Sergent Pepere, která sice navštěvuje různé koncerty a festivaly v České republice již několik let, ale v Křídlech vystoupí poprvé.

Jak se vám tuto kapelu podařilo do programu získat?
Mám to štěstí, že můj kamarád u nás zastupuje tuto kapelu, proto jsem se ho již tři roky snažil přesvědčit k její účasti v Křídlech. Letos se to konečně podařilo a myslím, že to bude další lahůdka pro všechny diváky. Sergent Pepere produkují velice specifickou hudbu, jsou svým způsobem jakousi cirkusovou kapelou.

Co další kapely? Které v Křídlech letos uslyšíme?
Po roční přestávce se představí známá kapela O5 a Radeček, loňskou účast zopakuje Schodiště, které produkuje velice svérázný styl hudby. Lákadlem by mohla být skupina Poletíme, která se letos zúčastnila koncertu Colours of Ostrava.

Folk na festivalu obstará Nikola Brasko a zúčastní se také Marek Dusil, bratr známé zpěvačky Lenky Dusilové. Bigbítový Křídla by samozřejmě nebyla tím pravým, pokud by nevystoupila kapela K. S. V., která se představí ve své takřka zakládající sestavě.

Co je největší novinkou letošního ročníku?
Určitě účast dvou zahraničních skupin. Zahraniční hosty jsme měli již v minulosti, ale vždy se jednalo pouze o sólové zpěváky, kapely jsou letošní největší novinkou.

Letošní ročník festivalu je tedy připraven. Určitě již však přemýšlíte o tom, jakým způsobem jej v dalších letech dále zatraktivňovat…
Samozřejmě o tom neustále přemýšlíme. Osobně bych chtěl v budoucnu do festivalu více zapojit divadlo, videoprojekci a oživit jej více výtvarnými prvky.

Jinak bychom chtěli festival neustále oživovat i po hudební stránce, zvát interprety, produkující nové a netradiční formy hudby.
Domnívám se, že nabízíme pestrou hudební produkci širokého spektra, kterou člověk nemá možnost obyčejně slyšet, přičemž její kvalita mnohdy s přehledem předčí to, co můžeme slyšet v médiích všeho druhu.

Tomáš Pohanka