Den pro dětskou knihu je celostátní akce. „Letos se konala již po sedmé. My jsme se připojili již při prvním ročníku,“ řekla knihovnice z dětského oddělení Knihovy Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou Božena Ptáčková. A hned vysvětlil proč.

„Zaujala nás myšlenka akce. Ta se koná vždy v sobotu dopoledne před první adventní nedělí.  Je to vlastně taková malá příprava na Vánoce, ale hlavně příležitost, abychom dostali děti a rodiče k nám do knihovny,“ usmála se žďárská knihovnice.

„Dělání, dělání, všechny smutky zahání, dělání, dělání je lék. Dělání, dělání, to nám úsměv zachrání, dělání, dělání je lék,“ rozléhal se dětským oddělením zpěv. A děti zpívaly a poslouchaly. Cestu si jich do knihovny za celé dopoledne našlo sto.

„Nemyslím si, že děti čtou méně než dříve. Vždycky byly děti, které četly a které nečetly. Když já jsem byla malá, tak mi kamarádky říkaly, ty čteš, že tě to baví. Je to nebavilo už v té době, a to tehdy nebylo na co koukat v televizi, nebyl počítač,“ nechala se slyšet Božena Ptáčková s tím, že dnes je pro děti určitě více lákadel. „Ale děti, které chtějí číst, a které podchytí rodiče, tak ty číst budou,“ nemá strach z budoucnosti Božena Ptáčková, která v knihovně pracuje přes čtyřicet let – z toho dvacet osm na dětském oddělení.

Ve Žďáře mají i svůj vlastní recept, jak ke knize přitáhnout i školáky, kteří nejsou doma ke čtení vedeni. „Tady ve Žďáře, a to nám hodně knihoven závidí, jsou školy naučené do knihovny chodit.  My nemáme problém dvakrát do roka školní třídy do knihovny dostat,“ uvedla Ptáčková.

„Lapáme tak i ty děti, které nejsou tak dobrými čtenáři, ale vidí zvednuté ruce spolužáků, kteří čtou a chtějí čtenářskou průkazku také. Za tu dobu, co tady jsem, tu bylo určitě patnáct, dvacet rodičů, kteří přišli jen a jen díky tomu, že u nás bylo dítě s paní učitelkou,“ dodala Božena Ptáčková.

Žárská knihovna patří dlouhodobě k nejlepším v Česku. Letos získala ocenění Nejlepší knihovna v republice v kategorii měst do čtyřiceti tisíc obyvatel. Prestižní ocenění uděluje Národní knihovna.