„Doporučení na Popelku dostala inscenace Havrane z kamene," řekla Jana Mifková, režisérka a umělecká vedoucí KDS Effrenata.

„Neurčujeme vítěze, vybíráme z uvedených her ty, jež navrhneme do celostátní přehlídky Popelka. Účastníky pak vybírá programová rada Popelky," přiblížil Milan Strotzer, předseda poroty „mlejnku" a také zakladatel rakovnické Popelky.

Havrane z kamene, s nímž Effrenata na Popelce vystoupí, je baladický pohádkový příběh od spisovatele Tomáše Pěkného. „Pojednává o přátelství dvou dívek vesnické dívky Juliány a malé čarodějnice Mladé, o kouzlení a lásce. Nápad použít předlohu Tomáše Pěkného vzešel z aktuální sestavy členů ve skupině i potřeby začít něco nového. Pohádka pro děti a zároveň pro dospělé byla dobrou volbou, a předloha je opravdu kvalitní," uvedla Mifková. I když si většinu her členové souboru píší sami, tentokrát zpracovali už hotový text.

„Byla jsem na mateřské, vytížená jinými starostmi, proto se mi lépe pracovalo s již hotovou předlohou," dodala vedoucí souboru. Souboru se kniha a příběh zalíbily, tak se pustili do tvorby. Práce je velmi bavila, a příprava tedy trvala necelých šest měsíců.

Další meta

Jen ty nejlepší divadelní soubory postupují z Popelky na festival Jiráskův Hronov. Konkurence na přehlídkách je souborů se účastní dost. Některé jsou podle Mifkové velmi kvalitní.

„S některými se potkáváme pravidelně a vždy se těšíme, čím nás zase překvapí. Tak to má být, je to dobrá motivace, jak makat i na sobě a dávat si nové a nové cíle," řekla Jana Mifková. Ta KDS Effrenata založila v roce 2006 s Nikolou Krásnou a Kateřinou Machovou. Soubor má dvanáct členů, zkouší dvakrát týdně.

Zpočátku se věnoval výhradně autorskému historickému a dobovému divadlu s doprovodným programem, dnes už má v repertoáru i hry současné. Hraje pro děti i dospělé, účastnil se mimo jiné i mezinárodních projektů v Řecku a Finsku. Na celostátní přehlídku se podívá poprvé.