Křest hudebního nosiče se odehrál v bystřickém kulturním domě a byla přitom příznačně použita voda ze studánky.


„Ne, opravdu nebyla z vodovodu. Vodu přivezla sbormistryně Inka Pospíšilová ze studánky od nich z Lelekovic,“ uvedla ředitelka základní umělecké školy, pod jejíž hlavičkou dětské pěvecké sbory fungují, Eva Bagarová.


„Vybrali jsme písně autorů, které se často objevují v repertoáru našich zpěváčků. Bohuslava Martinů, jenž se narodil v nedaleké Poličce a jehož inspirací se stala právě Vysočina, a Josefa Kšici, který v Bystřici po dlouhá léta vychovával malé zpěváčky a my se pokoušíme v jeho práci pokračovat,“ upřesnila ředitelka.


Natáčení v Tonstudiu Jaromíra Rajchmana v Dolních Bojanovicích se zúčastnily všechny tři věkově rozlišené dětské sbory, z nichž ti nejmladší ještě chodí do mateřské školy. Natáčení kompaktu a nové oblečení dětí podpořili jak rodiče ze Sdružení rodičů a přátel školy při ZUŠ, tak i město Bystřice.


Zpívání pro všechny


„Naše sbory nejsou výběrové. To znamená, že v nich pracují všechny děti, které mají o zpívání zájem. A troufám si říci, že díky sbormistryni Ince Pospíšilové se skutečně všechny zpívat naučí,“ prohlásila Eva Bagarová.


Na nosiči, který vyšel v nákladu pěti set kusů, se mohou posluchači setkat s Dvojzpěvy z Vysočiny, výběrem z Dětské suity i dalšími písněmi Josefa Kšici a s výběrem z Nového Špalíčku a Písniček na jednu stránku Bohuslava Martinů.


CD nosič je k mání také v Turistickém a informačním centru v Bystřici nad Pernštejnem za dvě stě korun.


Kromě zviditelnění základní umělecké školy ho Bystřičtí hodlají používat k propagaci města.


„Příští týden jej například bereme s sebou na Slovensko na návštěvu partnerského Vranova nad Topľou. Uvnitř přebalu, jehož autorem je akademický malíř Jiří Štourač, je kromě informací o skladatelích a interpretech písní také povídání o našem městě,“ dodal starosta Karel Pačiska.