VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

29.7.2016

Sázavafest i letos přiváží na Vysočinu hudební hvězdy

Světlá nad Sázavou – Už po šestnácté se letos bude konat jeden z tradičních letních hudebních festivalů Sázavafest.

29.7.2016

Depo ukrývá kolo, které jezdilo 
po kolejích za Rakouska-Uherska

Telč – Tento víkend začne na Telčsku akce Parní léto. Kromě historické parní lokomotivy, která zítra odpoledne projede podvakrát trasu z Kostelce do Telče 
a pozítří z Třeště do Telče, budou moci zájemci navštívit i Expozici historie železniční dopravy v Telči.

29.7.2016

Z vystoupení Ortelu nikdo strach nemá

Hořepník – Letní parket 
v Hořepníku přivítá kontroverzní skupinu Ortel, jejíž koncert vyvolal loni rozporuplné reakce v Počátkách.

29.7.2016

Vrátí se bible na Lipnici?

Lipnice nad Sázavou – Národní památkový ústav v Telči zahájil prostřednictvím správy hradu v Lipnici nad Sázavou jednání s americkým Museum of the Bible o možnosti zapůjčení takzvané Lipnické bible.

28.7.2016

Sázavafest vytahuje eso, přijede úspěšná Morcheeba

Světlá nad Sázavou – Sázavafest vytahuje své eso z rukávu!

28.7.2016

Nad ostatky Karla Havlíčka

Praha - V pátek uplyne 195 let od narození Karla Havlíčka Borovského.

28.7.2016

Turisté se do zámku v Řečici podívají jen o víkendech

Červená Řečice – Tuto sezonu je zámek v Červené Řečici otevřen pro turisty jen o víkendech.

27.7.2016

V Pelhřimově vystavuje žďárský výtvarník

Pelhřimov - Až do 28. srpna je v Pelhřimově k vidění výstava žďárského výtvarníka Václava Macha – Koláčného nazvaná Léto s Orfeem.

26.7.2016

Na Prázdninách v Telči zazpívají kromě jiných i Aneta Langerová a Marie Rottrová

Telč – Aneta Langerová, Marie Rottrová a Hradišťan s Vlastou Redlem. To jsou největší lákadla letošního ročníku multižánrového festivalu Prázdniny v Telči, který začíná v pátek.

26.7.2016

Žďárský Exit po roce na Stock Festu

Dobrohostov - V sobotu 13. srpna se na letním parketu v Dobrohostově u Havlíčkova Brodu uskuteční 21. ročník festivalu STOCK DOBROHOSTOV. Festival je od svého založení především přehlídkou regionálníchkapel a je tradiční příležitostí k dobré zábavě. V jedenáctihodinovém programu se letos představí sedm kapel. Jednou z nich bude i žďárská kapela Exit.

25.7.2016

Největší aplaus na Čeřínek festu sklidila kapela Divokej Bill

Čeřínek – Páteční festival Čeřínek Fest přilákal na Vysočinu známé umělce. Na počátku festivalu vystoupila jihlavská kapela Vzhůru 
a níž, Filtr či Hakmak z Rohozné.

24.7.2016

Na Folkové prázdniny dorazí poprvé bratři Ebenové

Náměšť nad Oslavou - Vedle mnoha zahraničních originálních hudebníků nebude na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou chybět výběr z domácí scény. Letošní 31. ročník mezinárodního multižánrového festivalu nabídne Michala Prokopa, Vladimíra Mertu a mimo jiné také skupinu Bratří Ebenů.

23.7.2016

Ve Městě zahrají elektroničtí Midi lidi

Nové Město na Moravě – Hudební festival Váza fest se uskuteční v pátek v Novém Městě na Moravě. Milovníci hudby různých žánrů se sejdou 29. července na místním Koupališti. Program začne v 15 hodin. Posluchači se mohou těšit na kapely Midi lidi, Rabies, Mague, Animal Escape a další.

23.7.2016

Ani sám Zrzavý nevěděl, kde se narodil. Psal tak Vadín – Okrouhlice

Vysočina – Špičkový malíř, grafik, ilustrátor a scénický výtvarník Jan Zrzavý, rodák z Vadína u Okrouhlice, prožil na Havlíčkobrodsku několik let svého života.

23.7.2016

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

22.7.2016

Ve Třech Studních mají Afriku pod širým nebem

Tři Studně - Podívat se lvici do očí nebo spatřit útočícího nosorožce. Tyto a další jedinečné snímky nabídne výstava fotografií režiséra Jana Svatoše s názvem Archa světel a stínů před Letní minigalerií ve Třech Studních.

21.7.2016

Festival židovské kultury Šamajim začne v Třebíči začátkem srpna

Třebíč – Výstava obrazů výtvarníka Josefa Hrubeše s názvem Město s tajemně tlukoucím srdcem zahájí v pondělí 1. srpna v Třebíči 13. ročník festivalu židovské kultury Šamajim.

21.7.2016

Divadelní neděle je na „folkovkách" pokaždé velkou zahradní slavností

Náměšť nad Oslavou - Divadlo, hry, koncerty, výtvarné dílny, a prostředí zámeckého parku s výtvarnými objekty. Tradiční nedělní divadelní den se letos na Folkových prázdninách opět promění v pestrobarevnou zahradní slavnost, zakončenou skvělými koncerty.

21.7.2016

Výtěžek z Pramenů pomůže kostelu

Níhov, Březí - Už po sedmé se v sobotu do Níhova sjedou příznivci folkové hudby na charitativní festival Prameny. Na pódiu v parku za místní hospodou se za večer vystřídá čtveřice hudebních skupin. Představí se Bezobratři, Žalozpěv, 4zdi a Isara.

20.7.2016

Rokytno hostilo milovníky harmonik

Rokytno - První Rokytenská harmonika neboli setkání amatérských harmonikářů a heligonkářů se v Rokytně u Nového Města na Moravě uskutečnila v roce 2009. Letos se milovníci a obdivovatelé těchto hudebních nástrojů sešli už poosmé.

18.7.2016

Pod Zelenou horou bude o víkendu burácet muzika

Žďár nad Sázavou – Hudbou našlapaný červencový víkend zažije zámek Kinských ve Žďáru nad Sázavou. Na nádvoří se tam uskuteční další ročník festivalu Pod Zelenou horou, kde bude slyšet bejbypank, hardcore, reggae, kytarovky i funk-dance. Tento pátek a sobotu vystoupí třeba uskupení Tatabojs, Kašpárek v rohlíku, Krucipüsk, Luboš Pospíšil a 5P nebo brazilští reggae boys, kteří si říkají Pequena morte.

16.7.2016

Zámecká kaple z Náměště bude v televizním pořadu

Náměšť nad Oslavou - Třetí díl dokumentárního cyklu České televize Kaple: Duše rodů se podívá do Náměště nad Oslavou. Bude totiž o tamní zámecké kapli.

14.7.2016

Nálezce pokladu u Humpolce by měl dostat odměnu téměř půl milionu korun

Jihlava – Poctivý nálezce více než tří set zlatých a stříbrných mincí z doby třicetileté války by měl dostat za objevení pokladu téměř půlmilionovou odměnu.

14.7.2016

Film o Kalinových dětech má premiéru v Třebíči

Třebíč - Výjimečnou událost zažije začátkem letošního srpna město Třebíč. V rámci festivalu židovské kultury Šamajim bude premiérově české veřejnosti představen nový filmový dokument scenáristy Stanislava Motla a režiséra Pavla Dražana Děti Antonína Kaliny. Producentem snímku je Česká televize Ostrava.

12.7.2016

Dostat kapely na první ročník byl oříšek, dnes se samy ozývají

Jihlava – Vyprodáno. Právě to hlásil už měsíc před svým začátkem Vysočina fest, který se konal o uplynulém víkendu v Jihlavě.

11.7.2016

Zbouraný most turisty neodradil. K synagoze jich přichází více

Třebíč – Zájem návštěvníků o třebíčské památky nezměnil ani zbouraný most na hlavní přístupové trase k zámku. Pracovnice turistických informačních center si rozhodně na nedostatek turistů nestěžují. „Červnem jsme začali na 902 lidech z České republiky a na 201 ze zahraničí. Kromě toho si k nám přišlo pro informace 280 lidí," říká jedna z pracovnic Informačního centra Národní dům.

10.7.2016

Do Náměště přijedou hudebníci ze 17 států

Náměšť nad Oslavou - Hudebníci ze sedmnácti států se představí v hlavním programu letošního 31. ročníku mezinárodního multižánrového festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou.

8.7.2016

V Novém Městě finišuje Slunohraní

Nové Město na Moravě - Novoměstské Slunohraní je neobvyklým a hodně koncentrovaným pětidenním setkáním neprofesionálních hudebníků s profesionály a také festivalem se třemi koncerty pro veřejnost.

8.7.2016

Největší návštěvnost v historii festivalu očekávají pořadatelé v pátek

Vysočina – Deset tisíc lidí. Přesně tolik návštěvníků, a tedy takzvaný plný dům, očekávají pořadatelé na letošním ročníku jihlavského Vysočina festu. A ten největší nával bude právě tento pátek.

7.7.2016

Lidí láká k návštěvě nejstarší část hradu. Tou je vysoká kamenná věž

Brtnice – Tři žebříky a jedny schody vedou na vrcholek věže zříceniny hradu Rokštejn, který územně náleží pod Brtnici.

7.7.2016

Na Slunohraní zazněl moravský folklor v netradiční podobě

Nové Město na Moravě - Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská, držitelka dvou Andělů za world music, zahájila v úterý koncertní sérii Novoměstského Slunohraní.

6.7.2016

Léto na Žďársku bude patřit promítání pod širým nebem

Žďársko – K prázdninové pohodě v okrese Žďár nad Sázavou přispějí i v tomto roce oblíbená letní kina. S promítáním už začali například v Křižánkách. Jiná města a obce na letošní premiéru ještě čekají.

5.7.2016

Expozice na Roštejně budou moderní

Jihlava – Zastupitelé Kraje Vysočina uvolnili téměř 70 milionů korun na předfinancování projektu vzniku nových expozic na hradě Roštejn na Jihlavsku.

5.7.2016

Letní čas zpříjemní hudební festivaly

Žďársko – Prázdniny přináší pestrou nabídku hudebních festivalů. Na Žďársku se jich chystá hned několik. Na své si přijdou milovníci rocku, folku, country i hlasitější hudby.

4.7.2016

Dům v Jihlavě a boží muka u Říše jsou nově památkami

Kraj Vysočina – Ve druhém čtvrtletí roku 2016 přibyly v Kraji Vysočina celkem dvě nemovité kulturní památky.

4.7.2016

Houslový virtuos: Orchestr mě vždy dokáže nadchnout

Nové Město na Moravě - Houslista Richard Kružík je pedagogem v brněnské konzervatoři a od loňského roku také členem Janáčkova kvarteta.

4.7.2016

Staré moravské písničky hraje houslistka Šuranská po svém

Nové Město na Moravě - Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská, držitelka dvou Andělů za world music, zahájí letos koncertní sérii Novoměstského Slunohraní. Hudba, kterou tvoří, vychází z moravského folkloru a v jejím osobitém a originálním pojetí míří do oblasti world music. Jitka vystupuje jak sama s houslemi a elektronickou skříňkou zvanou loop station, tak i se svým triem, kdy k houslím přibyla nejen mandolína a kontrabas, ale také malý cimbál a beskydské píšťaly.

3.7.2016

OBRAZEM: Letecké muzeum v Koněšíně je otevřené

Koněšín - Letecké muzeum v Koněšíně je od soboty další zajímavostí, kterou mohou turisté i místní v regionu navštívit. Stíhačky, bombardéry, dopravní letoun a vrtulník si do areálu bývalého sportovně rekreačního zařízení Radarka přicházely po celý víkend prohlédnout a především osahat četné rodiny s dětmi.

3.7.2016

Pavla Wolfová: Zachovávám kroky, ale celku udělám nový, neotřelý šat

Třebíč - Je známá svými zajímavými choreografiemi, které vtiskla Bajdyši. Vždy přitom razila směr, aby se každý soubor od jiných maximálně odlišoval. Řeč je o Pavle Wolfové.

3.7.2016

Soubor Bajdyš zpívá, hraje a tančí už přes třicet let

Třebíč - Muzika a taneční soubor Bajdyš patří k sobě stejně tak jako spolupráce dvou učitelek Základní umělecké školy v Třebíči, Karly Ošmerové a Pavly Wolfové. Právě ony vedly obě složky, které při vystoupeních dodnes spolupracují. Dnes už je ve vedení obou skupin nahradili noví lidé, kteří mohou navázat na více než třicet let staré pevné základy.

2.7.2016

V Meziříčí léto opět patří kultuře

Velké Meziříčí – Na obrátkách už nabírá Velkomeziříčské kulturní léto, které koncem června odstartoval koncert žáků místní umělecké školy. Meziříčští si každoroční přehlídku kulturních vystoupení rychle oblíbili, letos pořádají už čtvrtý ročník.

29.6.2016

V novoměstské Vysočina Areně vystoupí Vojta Dyk

Nové Město na Moravě - Kromě samotných závodů se mohou návštěvníci Mistrovství světa horských kol v Novém Městě na Moravě těšit také na bohatý kulturní program. Ten v rámci dnešního slavnostního ceremoniálu zahájí koncert Vojtěcha Dyka s kapelou B-Side Band.

28.6.2016

Hlavolamy se sešly v pelhřimovském muzeu

Pelhřimov - Pět nových hlavolamů na téma ježek v kleci bude od 30. června k vidění v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.

28.6.2016

Na Vysočině je přes 600 knihoven, jejich počet se téměř nemění

Vysočina – V Kraji Vysočina je 612 veřejných knihoven, jejich počet se v posledních letech prakticky nemění. Podobně stagnuje i počet návštěvníků, ročně jich přijde přes dva miliony. Mohou vybírat téměř ze tří milionů knih, ale mají k dispozici také hudebniny, zvukové knihy, audiovizuální nosiče nebo elektronické dokumenty.

27.6.2016

Jihlavou procházeli havíři

Jihlava - Na dvě stovky malých i velkých havířů prošlo o víkendu centrem krajského města.

27.6.2016

Festival ohně. Polenský zámek se ocitl v plamenech

Polná – To byla podívaná, když mihotavá světla za-háněla tmu, která pokryla zámek v Polné na Jihlavsku.

25.6.2016

Na úvod Folkových prázdnin v Náměšti opět bude Divadelní den

Náměšť nad Oslavou – Tradiční Divadelní den na festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou se letos v zámeckém parku opět promění v zahradní slavnost zakončenou koncerty. Na programu je v neděli 24. července. Návštěvníkům vedle divadelních představení nabídne výtvarné a rukodělné dílny nebo zámecký park plný soch. Novinářům to řekl dramaturg festivalu Michal Schmidt.

25.6.2016

Blues mine trio: Na pódium se vracíme po roce a hodně se už těšíme

Žďár nad Sázavou - „Měli jsme menší personální obměnu, takže jsme to trochu rozvolnili a za poslední rok toho moc nenahráli," vysvětluje Martin Poledna, klávesista, zpěvák a „basák" žďársko-novoměstské kapely Blues mine trio, proč si příznivci jejích vystoupení nějakou dobu moc neužili. Kapela ale už pracuje na tom, aby se jim brzo připomněla. „Už se těšíme, až si zase zahrajeme," říká za kapelu Martin Poledna. Hraje v ní s Ondřejem Pohlem (kytara, baskytara) a Liborem Orlem mladším (bicí).

25.6.2016

Špicl: Malíř může obraz přemalovat, kovář dílo překovat, řez do dřeva zůstane

Havlíčkův Brod – Když vás dřevo pustí, lze vyřezat téměř cokoliv, říká umělecký řezbář Josef Špicl z Havlíčkova Brodu.

24.6.2016

Nečekejte pravdu o Babicích, říká o knize historik Stehlík

Třebíč, Babice - Představit svoji knihu Babické vraždy 1951 přijel do Třebíče historik Michal Stehlík. „Babice jsou křižovatkou příběhů a osudů. Nikdy nebudeme znát celou pravdu," řekl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT