„Jestli nás to po patnácti letech pořád baví? Samozřejmě že ano," odpověděl s úsměvem za hlavní organizátory tradiční pohledské akce Josef Melena s tím, že celých patnáct let se mění jen málo, základ zůstává stabilní. Mění se hlavně účinkující pěvecké sbory a kapely.
Hlavními oporami celého představení jsou už léta herci z havlíčkobrodského souboru Adivadlo. Například František Beneš se ve dvojroli krále Heroda a tesaře Josefa představil divákům asi potřetí. „Každopádně tohle vánoční představení je perfektní. Každý rok se objeví něco nového a vůbec nejhezčí je spolupráce s pohledskými dětmi," svěřil se zkušený herec.

Marie Valentová si na sebe kostým ďábla oblékla letos už pošesté. „Moje vystoupení je na playback, takže se na něm moc měnit nedá. Koncept hry je stejný, ale pokaždé se mění vystoupení pohledských školáků a účinkujících kapel," upřesnila Marie. Do pohledského putování se ochotně zapojují desítky dobrovolníků z obce. Někteří z nich s představením doslova vyrůstali. První ročník Putování se začal psát již roku 2001. U kostela sv. Ondřeje stála dvě pódia, znázorňující světy Dobra a Zla, které se přou o nadvládu nad světem lidským. Hvězdopravec vyčetl z hvězd příchod mesiáše a biblický příběh pokračoval příjezdem Tří králů. Prvními aktéry byli tehdy ochotníci z Dobronína, role Tří králů se zhostili neherci.

Od roku 2003 má každé Putování psaný scénář, návštěvníci se mohou pokaždé těšit na nějakou inovaci či obohacení programu. V roce 2003 také poprvé Tři krále doprovázela velbloudice Landischa a do rolí Tří králů byli obsazeni profesionální herci z Prahy.