Do newyorské Metropolitní opery se v příští sezoně prostřednictvím jihlavského multikina CineStar už nepodíváte. Vedení společnosti přenosy operních představení po roční zkušenosti zastavilo. Multikino se v nadcházejícím roce bude držet klasické filmové projekce.

O ukončení přenosů z Metropolitní opery v New Yorku rozhodlo vedení společnosti CineStar. „Důvodem pro zrušení těchto přímých přenosů operních představení byly vysoké licenční poplatky. O zrušení přenosů jsme ale nerozhodovali v Jihlavě, jde o pokyn vedení společnosti,“ řekl generální manažer jihlavského multikina CineStar Jiří Scháněl.

Alternativní způsob uvádění přenosů v Jihlavě v současnosti neexistuje. Kino Dukla, které patří městu, navzdory nedávné modernizaci nedisponuje potřebnou technologií. „V současnosti se ale o digitalizaci kina Dukla velice vážně diskutuje,“ naznačil možnou cestu k obnově přímých přenosů operního žánru v Jihlavě mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Krajské město bez kulturní lahůdky

Radnicí podaná ruka by milovníky opery nepochybně potěšila. U zájemců o operní umění, navíc přímo přenášené z přední světové scény, vyvolalo totiž oznámení o zrušení přímých přenosů rozčarování.

„Bylo by velikou ostudou pro krajské město zrušit tuto kulturní lahůdku,“ reagovala na zprávu o zrušení přenosů Sylva Vejslíková z Jihlavy. Podle ní je zvolený postup o to méně pochopitelný, když v menších městech jako Chotěboř přenosy již delší dobu a úspěšně zajišťují.

Manažer multikina Scháněl vidí rozdíl v tom, že právě v Chotěboři operu z New Yorku přenášejí hlavně díky dlouhodobějšímu úsilí tamních organizátorů programu. „V našem případě jsem o tom opravdu nerozhodoval já, na to jsem příliš malý pán. Chápu, že toto rozhodnutí nebude pro určitý okruh návštěvníků příjemné, ale sám s tím nedokážu nic dělat,“ vyjádřil pochopení Scháněl.

Ve všem se ale se Sylvou Vejslíkovou neshoduje. Podle šéfa jihlavského multikina chodilo na operní přenosy méně lidí, než o jakých počtech píše zklamaná fanynka projekcí. „Na předposlední opeře Trubadúr bylo více než 100 diváků,“ argumentovala Vejslíková s tím, že to při vstupném 350 korun představuje tržbu přes 35 tisíc korun.

Ve statistice multikina je ovšem u představení Verdiho opery z 30. dubna jiné číslo. „Na operu Trubadúr, která byla navštívena úplně nejvíc ze všech, přišlo 69 lidí. Jinak se návštěvnost držela v průměru mezi dvaceti a třiceti diváky,“ doplnil Jiří Scháněl.

Rozdílný je pohled obou stran na reklamu a propagaci představení. Vejslíková ji vnímá jako nedostatečnou. „Těmto kulturním akcím nebyla udělána vůbec žádná reklama, žádné plakáty, upoutávky oproti jiným filmovým představením,“ uvedla divačka.

S tím generální manažer multikina nesouhlasí. „Reklama k těmto typům představení byla naprosto standardní, někde dokonce ještě o něco větší než u běžné projekce,“ oponoval Scháněl.

Ani zmíněný zájem o operu Giuseppe Verdiho ale přenosy pro jihlavské multikino CineStar pro příští rok nezachránil. Valkýra Richarda Wagnera z poloviny května znamenala operní derniéru pro jihlavské vyznavače tohoto uměleckého žánru. „Jestli se někdy k přenosům oper vrátíme, tak to v současnosti nevím. Pro sezonu 2011/2012, která je už připravena, s nimi ale nepočítáme,“ dodal Scháněl.

Pokud by na magistrátu našli odhadovaných tři až pět milionu korun a schvalování investice by šlo hladce, mohlo by se začít s modernizací technologie kina Dukla ještě letos. „Přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku by určitě zajímavým způsobem nabídku tohoto kina rozšířily,“ uzavřel mluvčí magistrátu Tulis.