Na obrazovku prvního programu České televize se opět vrací jeden z nejoblíbenějších seriálů poslední doby, Četnické humoresky. Jednu z hlavních rolí, četnického fotografa Čendy Němce, zde vytvořil herec František Švihlík.

Během natáčení zároveň působil i jako pomocný režisér. Herec František Švihlík žije v současné době natrvalo v Jitkově na Chotěbořsku. V letošním roce se dožívá krásného jubilea. Koncem srpna mu bude 70 let.

S režisérem seriálu Antonínem Moskalykem byli dlouholetí přátelé. „S Moskalykem jsem pracoval už dříve na seriálu Dobrodružství kriminalistiky, kde jsem hrál ve dvou dílech a připravoval pro posledních deset dílů casting. Znali jsme se už dlouho a u seriálu Četnické humoresky jsem spolu s Milošem Fedašem byl od počátku. Tonda Moskalyk mi nabídl roličku technika. Byla to příjemná a zábavná práce, sešla se tu hlavně dobrá parta. Znamenala pro mě také léta hezkého života v Brně,“ vzpomíná František Švihlík.

Postava Čendy Němce se mu stala blízkou až v dalších dílech, kdy společně s autory vymysleli, že bude mít ženskou, se kterou naváže vztah. Tehdy mu začal být blízký, protože dostal jako postava novou, vnitřní a citovou polohu.

Humoresky za kamerou
Ovšem herec František Švihlík nebyl v době natáčení seriálu jen hercem, pomocným režisérem a pracovníkem castingu, ale i spisovatelem. Ze zákulisí natáčení seriálu totiž vznikl unikátní deník.

„Hned na začátku natáčení jsem pojal nápad. Každý den jsem po skončení natáčení usedl k počítači a zapsal jsem do něho všechny bezprostřední zážitky, veselé i trapné, které se během natáčení staly. Vznikl deník, který je pojatý jako reportáž toho, co se na place denně dělo. Srandy tady bylo dost,“ říká herec.

Kniha se jmenuje Humoresky za kamerou. Autor ji slavnostně křtil před více než rokem v Bílku. Tento deník už vyšel, je v současné době v prodeji jak v knihkupectvích, tak případně přímo u autora v Jitkově na Chotěbořsku, kde mají zájemci tím pádem i možnost získat do knihy také podpis Františka Švihlíka, alias Čendy Němce, osobně. Filmový deník Františka Švihlíka má 168 stran.

Obsahuje fotografie z natáčení jak z archivu autora, tak i kameramana Radka Řezáče. Součástí knihy jsou i vzpomínky na Antonína Moskalyka z úst samotných hlavních hrdinů seriálu. Vyšel nákladem dvou tisíc kusů. Kromě toho je sám autor ochoten, s ohledem na důchod, který mu umožnil mít dostatek volného času, o samotném natáčení seriálu posluchačům velmi poutavě vyprávět.

Ať už sám nebo v doprovodu některého ze seriálových kolegů, ať už školákům nebo milovníkům umění v rámci kulturních večerů. Besedu na téma Četnické humoresky si mohli poslechnout diváci v Přibyslavi nebo Bílku u Chotěboře.