Kdo by neznal Járu Cimrmana? Tento fenomén, který se na kulturní scéně drží už více než čtyři desítky let, se představí v jihlavském domě kultury.

Navazuje na úspěšnou expozici „Doba Járy Cimrmana“, kterou v minulosti pořádala agentura Echo v rámci projektu „Praha – evropské město kultury roku 2000“ v prostorách pražského Hlavního nádraží, a na stálou expozici, umístěnou v Petřínské rozhledně, Jára Cimrman - génius, který se neproslavil, a následnou Jára Cimrman – Světoběžník a vynálezce. Ke čtyřicetinám Divadla Járy Cimrmana vznikla právě výstava Stopy Járy Cimrmana“, která putuje po českých městech a nyní na celý měsíc zakotví právě v Jihlavě.

Zhlédnout umělecké kousky spojené se slavnou fiktivní postavou budou moci příznivci vytříbeného humoru už od úterý 18. ledna. Neveřejná vernisáž se uskuteční dnes. Putovní výstava, která bude k vidění v salonku vedle restaurace Bílý dům, pak potrvá do 17. února.

Vstupenku na ukázky skvostných děl zakoupí zájemci přímo u vstupu na expozici za 50 korun, pro děti pak za 30 korun.

Výstava byla uvedena již v několika městech a to například v Pelhřimově, Plzni, Prostějově, Brně, Ostravě, v Havlíčkově Brodě a na mnohých dalších místech. Nechybí zde scénické prvky z představení ani zajímavé snímky.

Jára Cimrman je vymyšlená postava, která má ztvárňovat českého génia.

Nejznámějšími autory Cimrmanových her jsou Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Nezávisle na Smoljakovi a Svěrákovi se oblíbenou postavou zabýval také Salón Cimrman Jiřího Šebánka.

Zdeněk Svěrák napsal společně s Ladislavem Smoljakem pro Divadlo Járy Cimrmana řadu oblíbených divadelních her, jejichž fiktivním spoluautorem je právě Jára Cimrman.