Festivalové promítání nadále ovládá jihlavské kulturní dění. Počet návštěvníků se den ode dne zvyšuje. Návštěvnost je mnohem vyšší než loni. Záběry z projektu dokonce natáčí i televize.

Pořadatelé věří, že si diváci z promítání odnesou netradiční dojmy a zážitky. „Věříme, že každým filmem něco divákovi dáme a že každý snímek přinese příchozímu návštěvníkovi jakési poselství,“ řekl ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava Marek Hovorka.

Dění okolo největší přehlídky autorského dokumentu ve střední a východní Evropě můžete zahlédnout i v televizním vysílání. Hlavním mediálním partnerem projektu je totiž Česká televize. „Jihlavský festival se tak stal čtvrtým filmovým festivalem, který má to štěstí, že jej bude vysílat televize,“ podotkl Hovorka. K vidění byli v rámci čtrnáctého ročníku festivalu dokumentu například filmy Půlnoc soutěžící na domácí půdě, Ženy SHR představující portrét dvou žen z Horního Jiřetína, ohroženého těžbou hnědého uhlí, Orgasmus a Markýz de Sade a jeho život.

Filmoví nadšenci ještě stále přijíždí

Návštěvníků se letos sešlo více než loni. To potvrzují i slova jednoho z organizátorů. „Představení byla úplně plná. Návštěvnost je rozhodně lepší než loni a další lidé ještě přijíždějí, což nás velmi těší,“ řekl vedoucí mediální komunikace festivalu Jan Hlubek.

Návštěvníci festivalu jsou s projekcemi v kinosálech spokojeni. „Já jsem byl v kinosálu Dukla a líbilo se mi jak prostředí, tak i film. Viděl jsem zde snímek Propuštění a ten mě opravdu zaujal. Mám rád dramatické scény, takže tento dokument byl něco pro mě. Myslím, že si zajdu ještě na Deníky a Fotokomoru,“ prozradil své dojmy z promítání Petr Novák z Jihlavy.

Festivalové promítání potrvá do zítřejšího dne. Večer zakončí originální blok filmů z produkce České televize.