Poranění mozku, plic, jater a dalších životně důležitých orgánů při dopravní nehodě, které vedly ke smrti teprve čtyřiadvacetiletého mladíka, byly důsledkem vysoce hazardní jízdy řidiče osobního auta Daniela H. z Brněnska.

Čtyřicetiletý řidič zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti dostal smyk a skončil s autem na poli.
Řidič havaroval mezi Osovou Bítýškou a Bíteší, nadýchal 1,3 promile

Ten loni na podzim 24. září kolem osmé hodiny večer ve vysoké rychlosti nezvládl u Kuřimského Jestřabí na Brněnsku pravotočivou zatáčku. Přejel do protisměru, následně narazil do stromu. Při nehodě zemřel jeho spolujezdec. Daniel H. byl obviněn z přečinu usmrcení z nedbalosti.

Kauzou se zabýval Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou, do jehož působnosti událost vzhledem k soudnímu uspořádání spadá.

„Obžalovaný přiznal vinu a byl odsouzen k podmíněnému trestu a zákazu řízení,“ informovala mluvčí žďárského soudu Markéta Smejkalová.

Soud Danielu H. konkrétně uložil tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu čtyř let. Zákaz řízení dostal na pět let. Rozsudek je pravomocný.

Martin Sodomka v debatě se svým obhájcem.
Policista nechal v rozpáleném autě uhynout služebního psa. Na trestu se dohodl

„Řidič patrně nepřizpůsobil rychlost dopravně-technickému stavu vozovky a v pravotočivé zatáčce vjel do protisměru. Auto narazilo bokem do vzrostlého stromu a následně skončilo pod srázem v korytě potoka,“ popsal tehdy nehodu policejní mluvčí Petr Vala. Spolujezdec zemřel na místě vlivem polytraumatu, tedy na poranění neslučitelná se životem. Zranění utrpěl i řidič, kterého do nemocnice transportoval vrtulník.

Přestože soud konstatoval, že ze strany Daniela H. šlo o naprosté selhání, které navždy změnilo život příbuzných oběti, rozhodl se ještě vzhledem k polehčujícím okolnostem sáhnout k výchovnému podmíněnému trestu. Obžalovaný byl dosud bezúhonný, v kartě řidiče měl záznam za bagatelní přestupek, svého činu litoval a přiznal vinu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nové Město se připravuje na světový pohár bikerů, podívejte

Zdroj: UCI Mountain Bike World Series - Nové Město