Jeho kolegové proto kontrolují dodržování zákazu předjíždění kamionů v určitých úsecích. Na D2 platí mezi sedmnáctým a nultým kilometrem směrem do Brna, na D1 mezi 90. a 112. kilometrem a 141. a 216. kilometrem. „Dálniční policisté na jihu Moravy evidovali v lednu tři sta jedna nesprávně předjíždějících kamionů," vyčíslil za jihomoravské policisty Chaloupka.

Při následné akci na dálnici D2 jihomoravští policisté s leteckou službou a Speciálním oddělením dohledu přidali další dvě desítky přestupců. „Od nich vybrali na pokutách téměř sto tisíc korun," doplnil Chaloupka.

Policisté na Vysočině uložili za porušení zákazu předjíždění kamionů na D1 pouze v lednu letošního roku celkem 272 pokut v příkazním řízení dohromady za 1,3 milionu korun. „Od prvního ledna do pátého února jsme uložili celkem tři sta dvacet pokut za jeden a půl milionu," uvedla mluvčí vysočinských policistů Dana Čírtková.

Řidiči kamionů za předjíždění v místech označených zákazovou značkou od letošního roku mohou dostat pokutu minimálně čtyři a půl tisíce korun a šest trestných bodů.

Řidičům hrozí pokuty i trestné body

Přitom za udělení dvanácti už přichází motorista na rok o řidičský průkaz. „Řidičům hrozí postih na místě příkazem, kde je sazba od čtyř a půl do pěti a půl tisíce korun s šesti body. Pokud by šofér nesouhlasil, ve správním řízení je to pokuta sedm až pětadvacet tisíc taktéž se šesti body," zmínil Chaloupka.

Podle něj značku se zákazem předjíždění kamionů z větší části porušují cizinci, ale jsou tam zastoupení také Češi. V kontrole dodržování těchto značek na dálnicích plánují pokračovat i nadále.

Dodávka čelně havarovala do návěsu kamionu. Uvnitř cestovali tři lidé, všichni zemřeli.
Tragická nehoda na D1 před Brnem. Dodávka narazila do kamionu, tři lidé zemřeli

Policisté apelují na řidiče, aby důsledně sledovali dopravní značení. „Před Brnem máme i proměnné značky, které reagují na aktuální dopravní situaci. Na základě senzorů sledují průjezdy aut a podle hustoty dopravy a jejich rychlosti dokáží vyhodnotit dopředu, jak se doprava bude zpomalovat. Dokáží na to připravit řidiče," podotkl Chaloupka.

V příštích měsících se má počet míst na českých dálnicích, kde budou mít kamiony zakázáno předjíždět, rozšířit.

Zdroj: Policie ČR

„Máme zpracované projekty doplnění dopravního značení, abychom jím zbylé úseky mezi Brnem a Prahou osazovali na začátku nebo během jara, předpokládáme v březnu nebo dubnu. Značení budeme doplňovat mezi jednadvacátým a devadesátým kilometrem D1, tedy mezi Mirošovicemi a Humpolcem, a 112. a 141. kilometrem, tedy mezi Jihlavou a Velkým Meziříčím,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

D2 a další úseky české dálniční sítě budou podle něj následovat. Zde ale bližší termíny zatím neuvedl.

Statistiky k zákazům předjíždění kamionů na dálnicích:

Vysočina:

  • leden 2024: celkem 272 pokut v příkazním řízení dohromady za 1 292 000 Kč
  • od 1. ledna do 5. února 2024: celkem 320 pokut v příkazním řízení dohromady za 1 510 500 Kč

Jižní Morava:

  • leden 2024: 301 přestupků řidičů kamionů
  • speciální akce 2. 2. 2024: 20 přestupců, na pokutách vybráno téměř 100 000 Kč