Policista, který přijel k dopravní nehodě, měl podle obvinění dopředu vědět, že jde o fingovanou nehodu, přesto ji vyšetřoval, jako kdyby se doopravdy stala. Případ řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Deníku to potvrdil dozorující státní zástupce Jan Adam z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně.

V poslední době ale nejde o ojedinělý případ, kdy policista překročí své pravomoce a zákon.

„Občas se kromě závažnějších trestných činů spáchaných policisty objevují i drobnější případy na hranici přestupku a trestného činu. Jde například o mladé policisty z obvodních oddělení, kteří se porvou na diskotéce. Často takové případy končí pouze kázeňským potrestáním, některé pak před soudy,“ sdělil žalobce Jan Fichtner.

Před pár dny byl například žďárským soudem nepravomocně odsouzen policista z cizinecké policie Pavel Dvořák za fyzický konflikt před jeho domem v Měříně na Žďársku. Policista se dostal do konfliktu s bývalým mužem své současné manželky kvůli parkování.

Soud policistu uznal vinným z pokusu o ublížení na zdraví a výtržnictví. Za to dostal peněžitý trest 150 tisíc korun. Kromě toho mu ale v případě pravomocného rozsudku hrozí vyhazov od policie bez výsluhy.

Do vězení nedávno nastoupil bývalý elitní policista Miloš Veselý z Brna, který dostal pět a půl roku za to, že se spolčil se zlodějem aut. Ten sofistikovaným způsobem kradl luxusní auta na Vysočině a jižní Moravě. Veselý mu podle soudu poskytoval informace o zabezpečení aut.

Trestu, byť výchovnějšímu, se nevyhnul ani policista ze Žďárska Martin Sodomka. Toho žďárský soud potrestal za to, že nechal v rozpáleném autě služebního psa Axela.

Pes podlehl celkové dehydrataci organismu. Sodomka odešel od soudu s podmínkou, peněžitým trestem, zákazem dělat psovoda a policii musí zaplatit sumu za ztrátu vycvičeného psa. Rozsudek je pravomocný. Policista se na trestu dohodl se státním zástupcem a soud dohodu schválil.

Deník pak zjistil, že před soud bude muset i jeden z bývalých policistů, který se v Jihlavě zabýval potíráním drogové kriminality. Jenže pak se sám s drogami zapletl. Nyní mu hrozí vězení za prodej a distribuci pervitinu.