Soutěž se rozehraje v sobotu 12. září a žďárské Plameny se po čtyřech letech představí v zahajovacím utkání doma. Na svém ledě přivítají ve skupině Západ loni poslední Klatovy, které se ve druhé lize nakonec udržely stejně jako na Východě Karviná. Nováčky Západu jsou Písek a sestupující Havlíčkův Brod. Skupinu Východ si vyzkouší přesunuté a výrazně posilující Moravské Budějovice a novicem třetí nejvyšší soutěže bude Kopřivnice.

Všechna mužstva budou hrát o jedno postupové místo, o které by si to podle dostupných informací měli nově rozdat jen vítězové play-off Východ a Západ. O konečném modelu play-off totiž stále není rozhodnuto. „Původně mělo na Západě postoupit 16 týmů jako loni. Ale co vím, tak ve hře je i varianta nového modelu, který by mohl kopírovat extraligu. První šestka by měla jisté čtvrtfinále, sedmý až desátý mančaft by hrál předkolo. Ale o tom všem se ještě jedná," upozornil trenér Žďáru Martin Sobotka. Nejhorší celky z obou skupin by měly přímo sestoupit do krajských soutěží.

Žďár po úvodním ligovém duelu s Klatovy zavítá na led Trutnova (16. 9.), doma přivítá Bílinu (19. 9.), poté pojede do Děčína (26. 9.) a program v měsíci září uzavře svátečním utkáním s Nymburkem (28. 9.). Derby Vysočiny ho čekají až v listopadu s Pelhřimovem (7. 11.) a první polovinu základní části uzavře šlágr v Havlíčkově Brodě (21. 11.). Čtyřiatřiceti zápasovou základní část zakončí Plameny 20. února právě s Brodem, s nímž SKLH nehrál ligový mač dlouhých deset let.

Mistrovským utkáním bude stejně jako loni předcházet devět přípravných zápasů. Led na Bouchalkách by měl začít sloužit v pondělí 3. srpna. O dva dny později na něj poprvé naskočí širší kádr Plamenů čítající 22 hráčů. Fanoušci mohou poprvé vidět SKLH v úterý 11. srpna, kdy do okresního města přijede Břeclav. O dva dny později nastoupí domácí celek proti Pelhřimovu. Ostrou generálkou na ligu bude tři dny před jejím startem duel v Moravských Budějovicích.

Už nyní je však jasné, že se do přípravy na ledě nezapojí řada klíčových hráčů. Konec kariéry už po konci minulé sezony ohlásil kapitán Jiří Plachý. „Nadále však s námi bude trénovat a v případě nutnosti by mohl naskočit stejně jako loni obránce Doležal," vysvětlil Sobotka. Dres SKLH už nebude oblékat kanonýr Aleš Padělek, jenž dal přednost atraktivní nabídce od Peterborough Phantoms z britské ligy. Nabídce od Vrchlabí pak neodolal nejproduktivnější obránce Petr Beneš. „Patřil Pardubicím a z osobních důvodů se rozhodl pro Vrchlabí," objasnil kouč Plamenů.

Další ranou mohl být přesun útočníka Petra Štěpánka do Moravských Budějovic. Odchovanec klubu však zůstal věrný Žďáru. Odchody se pokusí zacelit tři staronová jména. Do klubu se z krajské ligy vrací čtyřiadvacetiletý bek Libor Střecha a jeho o tři roky mladší bratr Tomáš, jenž nakoukl i mezi útočníky A-týmu jihlavské Dukly. Velmi blízko je i comeback šestadvacetiletého brankáře Robina Blažíčka. Hráč s prvoligovými zkušenostmi z Benátek nad Jizerou či Hradce Králové by se měl starat o výchovu budoucí generace žďárských gólmanů. „O nikom dalším zatím nejednáme. Hráčů máme relativně dost, uzdravil se obránce Vojta Šír a šanci dostanou i další naši kluci. Pokud by se nenaskytla možnost získat mimořádné jméno, jako byl třeba Aleš Padělek, už posilovat nebudeme," doplnil Martin Sobotka.