Loňské zklamání hokejistů, trenérů a rodičů kvůli vyřazení z ligy, vystřídala radost a optimismus. Podařilo se totiž díky diplomatickému úsilí vedení žďárského klubu zajistit pro nadcházející sezonu účast mužstev v nejvyšší Žákovské lize.

„V předchozím roce byl snížen počet startujících družstev v Žákovské lize. Administrativně nám tak do krajského přeboru poslali chlapce šestých až devátých tříd, v lize zůstaly jen čtvrté a páté třídy,“ připomněl mluvčí klubu Martin Krásný.

„Krajská soutěž nebyla příliš dobře organizovaná. Byly velké výkonnostní rozdíly mezi družstvy. Stávalo se, že soupeř odjížděl s debaklem, nebo vůbec nepřijel. Dokonce jsme půjčovali před zápasem vlastního gólmana protivníkovi, protože svého nepřivezli,“ vypočítává Krásný úskalí nižší soutěže.

O tom, že ve městě nejsou špatní hokejisté, přesvědčili žáci čtvrtých tříd, kteří vyhráli svoji skupinu, a postoupili tak na neoficiální mistrovství republiky, kde skončili sedmí.

„Tento úspěch nám velmi pomohl při vyjednávání se svazem. Byla by škoda, aby hráči, kteří zvládají zápasy na republikové úrovni, hráli krajský přebor,“ podotýká Krásný jeden z důvodů přesunu Žákovské ligy do Žďáru.

Změny se nevyhnuly ani nejmladším. Prvňáci a druháci si budou moci mimo tréninků zahrát v sezoně několik turnajů v minihokeji na „malé“ hřiště. Další kategorií bude třetí a čtvrtá třída, kde se bude hrát na polovinu hřiště, případně celou plochu. „Děti by se měly učit hrát hokej, získávat nové dovednosti a zkusit si více postů v sestavě. Navíc rozhodčí budou dohlížet, aby všichni hráči odehráli stejnou dobu, trenéři tak nebudou moci na závěr stavět lepší hráče. Ze strany rodičů odpadne tlak na trenéry. Tatínci se totiž často diví, proč zrovna jeho syn nehraje,“ tvrdí Martin Krásný.

Na stránkách klubu se lze dokonce dočíst, že bude zákaz vytváření a zveřejňování tabulek či dokonce individuálních statistik. Nebudou zde také ani žádné výkonnostní kategorie a v celé republice bude jedna soutěžní úroveň.

Ani v dorosteneckých a juniorských soutěžích nezůstane vše při starém. Dorost se rozdělí na mladší a starší. Do mladšího budou přesunutí hráči devátých tříd a nejmladší dorostenci.

Ve starším budou hokejisté ve věku 16 a 17 let a mezi juniory hráči do 20 let. Přechod dorostenců k dospělým juniorům tak nebude tak rychlý a pro osmnáctileté bude větší šance se prosadit. Všechny týmy budou nadále účastníky ligových soutěží. Radost žďárským funkcionářům udělalo přeřazení do skupiny Střed.

„Odpadne zdlouhavé a pro kluky únavné cestování na sever Moravy. Už se tak nebudou ze zápasů vracet pozdě v noci s tím, že jdou ráno do školy. A peníze, které ušetříme na cestování, můžeme přerozdělit žákům na ligu,“ uzavírá Krásný nastalé změny.

S novým ročníkem se tak rozbíhá realizace nové koncepce mládežnického hokeje, která si klade za cíl zvýšit jeho úroveň a postupně vracet český hokej zpět mezi světovou špičku. Jestli bude tato koncepce správná, ukáže až čas.

Jiří Bubák