Plameny sice neměly ideální vstup do soutěže, když dlouho nemohly zvítězit na ledě soupeře, prošly si v prosinci menší krizí, přesto se drží na 7. místě, které zaručuje začínat ve vyřazovacích bojích na domácím ledě. „S blížícím se play-off, myslím si, se kluci začínají více soustředit a na tom ledě už to trochu vypadá," chválí žďárský kouč Martin Sobotka zlepšující se hru svého týmu.

„Byl jsem spokojený především s poslední třetinou s Řisutami, kde jsme před poslední třetinou vedli o gól a v posledních dvaceti minutách jsme to uhráli vzadu na nulu," vrátil se Sobotka k poslednímu utkání Plamenů.

K definitivní jistotě prvního domácího zápasu v play-off chybí žďárským hokejistům bod, který mohou získat již nyní v sobotu, kdy se utkají s Děčínem, týmem, jenž má ještě šanci ohrozit žďárskou pozici v tabulce. „Do konce sezony zbývají dva zápasy, tak doufám, že to kluci už pojmou trochu jako přípravu na play-off," nabádá Sobotka před závěrem základní části.

Proti Děčínu i následně v Klatovech by již měli být k dispozici Jiří Sláma a Josef Kolda, kteří plnili reprezentační povinnosti na zimní univerziádě v Granadě, kde český výběr obsadil 4. místo.

Sláma však plnil pouze pozici dvojky a vypadl tak ze zápasového rytmu, a to by mohl být před rozhodující částí sezony problém, což si Sobotka vůbec nepřipouští a věří, že se na Slámu bude moci tým spolehnout.

„Mluvil jsem s Jirkou a říkal, že tam je pravidelně na ledě, akorát nechytá v zápasech, ale já věřím, že právě tyhle dva poslední zápasy mu zase pomůžou vrátit se do tempa," upíná se k posledním dvěma kolům.

Padělek na play-off

Kromě dvou reprezentantů Sobotka v posledních kolech postrádal také Aleše Padělka, který pomáhá prvoligovému Havlíčkovu Brodu v boji o udržení (Padělek nastoupil za Rebely v devíti zápasech a připsal si pět přesných zásahů, pozn. red.). Zkušený útočník však nadále zůstává hráčem Žďáru nad Sázavou, který s ním pro play-off počítá.

„S Alešem počítáme. Na play-off bude u nás, to ho už do Havlíčkova Brodu nepustíme. Je však možné, že nám bude chybět ještě v těch posledních kolech, ale play-off začne určitě u nás," potvrzuje Sobotka.

V té době už navíc mohlo být rozhodnuto o tom, zda Rebelové sestoupí, či se udrží v I. lize. To však není pro Plameny tak důležité. Ty se nyní mohou pomalu rozhlížet po druholigové tabulce a sledovat, koho vyzvou v osmifinále. „O tom nechceme moc spekulovat. Pokusíme se poslední dva zápasy vyhrát, a kdo na nás přijde, ten na nás přijde," odmítá Sobotka možnost, že by v posledních kolech taktizovali za záměrem získat lehčího soupeře.

„Mezi týmy od pátého do třináctého místa nevidím moc velké rozdíly, takže by ani nemělo smysl nad tím nějak přemýšlet. Přesto má žďárský kouč týmy, které by jako soupeře bral mnohem raději.

Náročné cestování

„Není to přímo o tom, že bychom chtěli někoho radši, ale z toho hlediska, že se hraje každý druhý den, tak se musíme dívat i na tu vzdálenost, kterou bychom museli absolvovat. Proto by bylo výhodnější jezdit třeba do Slaného (hrají zde Řisuty, pozn. red.), než třeba cestovat do Bíliny, kam to trvá o hodinu déle. Ale jak říkám, je to pouze kvůli cestování, ty týmy jsou opravdu vyrovnané," dodává Sobotka.

Jméno svého soupeře se Plameny dozví pravděpodobně až ve středu, kdy je na programu poslední kolo II. ligy. Už dnes je však jisté, že se žďárští hokejisté střetnou s jedním z těchto šesti týmů Vrchlabí, Jablonec nad Nisou, Nymburk, Děčín, Řisuty, Bílina. Ze Sobotkova hlediska by tak byl nejpřijatelnější Nymburk, jenž je vzdálen pouze sto třináct kilometrů. Plameny si navíc s Nymburkem letos dvakrát poradily.