Už ve čtvrtek vypuknou boje o extraligový trůn. A nejen pro Moravu bude mít finálová série zvláštní náboj. Souboj Zlína s brněnskou Kometou bude hodně zajímavý i z pohledu hokejových klubů z Vysočiny. Mnoho hráčů z celků obou finalistů totiž v minulosti oblékalo dres prvoligových týmů z kraje.

Nejvíce hokejistů ze dvou nejlepších celků letošní sezony pochopitelně oblékalo dres Horácké Slavie. Ta totiž úzce spolupracuje s brněnským klubem a na počtech hráčů, kteří Třebíčí prošli, je to znát.

Za Kometu nastupuje hned několik odchovanců týmu s bílou hvězdou ve znaku. Kapitánem je Leoš Čermák, v Třebíči vyrostli i Vilém Burian a Tomáš Vondráček. Brňané mají na soupisce také Martina Dočekala s Davidem Dolníčkem, ti však do vyřazovacích bojů zatím nezasáhli. „To, že jsme kluky z naší líhně dostali až takhle vysoko, ukazuje, že má smysl dělat tuhle práci. Snad se nám podaří vychovat další podobné hráče," komentuje třebíčský sportovní manažer Kamil Pokorný.

Dalšími hokejisty, kteří nyní hrají za mužstvo z jihomoravské metropole a v minulosti, či letos nastupovali za Horáckou Slavii, jsou Libor Pivko, Jan Káňa, Adam Raška, Tomáš Dujsík, Petr Mrázek, Ondřej Dlapa nebo Marek Čiliak. Vojtěch Němec, s Michalem Kempným pak kromě Horáků nastupovali také za Havlíčkův Brod. „Že jsou kluci ve finále extraligy, nás těší, protože někteří z nich zde odehráli opravdu hodně času. Je to pro nás částečné vyznamenání a věřím, že kluci, kteří prošli naším klubem, se ukáží i ve finálových bojích," říká Pokorný.

Také na druhé straně barikády stojí hráči spojení s třebíčským klubem. Za Berany nastupuje jeho odchovanec Pavel Kubiš, v minulosti se na Vysočině objevovali i Honejsek, Okál, Matějíček, Čech, či Štůrala.

Se Zlínem v posledních letech spolupracuje také Jihlava. Za ni letos v několika zápasech nastoupili Horák, Urbanec a Kotvan. Duklu v Baťově městě reprezentuje také její odchovanec Marek Melenovský. „Je vidět, že především v případě mladých hráčů je role první ligy důležitá. Málokterý z nich totiž zvládne přechod z extraligy juniorů do extraligy dospělých bez toho, aniž by nastupoval v první lize," přemýšlí jednatel Dukly Bedřich Ščerban. „I když stále si myslím, že by naskakování talentovaných hokejistů v první lize mohlo být řešeno jinak než střídavými starty. Podle mě není úplně ideální, aby hráči jezdili jenom na zápasy a tréninky absolvovali ve svých mateřských klubech," dodává.

Pozadu nezůstává ani poslední z krajských zástupců. Také v Kotlině se mohou zaměřit na několik hokejistů, kteří hráli za Rebely. Kromě zmiňovaných brněnských Němce a Kempného to je ještě Tomáš Svoboda s Hynkem Zohornou a na zlínské straně Jiří Ondráček.

Kteří hráči se nakonec budou radovat z nového Masarykova poháru? Odpověď na tuto otázku budeme znát nejdéle na konci dubna.