V něm se svěřenci Martina Sobotky pokusí využít vydobyté výhody domácího prostředí a postoupit přes Buldoky z Řisut do čtvrtfinále. V sezoně si proti nim připsali letošní nejvyšší výhru 8:2, před 14 dny uspěli i na jejich ledě ve Slaném 5:4. Mírným favoritem by tak měl být z posledních let zkušenější Žďár, trenér Sobotka však v rozhovoru brzdí přehnaný optimismus.

Martine, máte za sebou základní část. Jaká byla?

Taková všelijaká. Chtěli jsme začínat play-off doma, to se povedlo, ale v utkáních mi chyběla stálá výkonnost. Dokázali jsme zahrát parádní zápasy a taky jsme je dokázali šíleně pokazit. Když to shrnu, tak chvílemi dobrá, chvílemi špatná.

Získali jste 50 bodů, loni jste jich přitom měli 65. Čemu ten propad přisuzujete?

Hlavně tomu, že jsme nedokázali porazit nikoho z elitní čtyřky. Tyhle body nám oproti loňsku chyběly. Je to pro mě trošku zklamání, mrzí mě to. Třeba to zlomíme v play-off.

Ubylo rovněž gólů, oproti loňsku jde o 27 branek. Ofenziva přitom Žďár ve dvou minulých letech pod vaší taktovkou zdobila. Jde to na vrub omlazení kádru a nižší produktivitě třetí formace?

Je to možné, příčin je ale pochopitelně mnohem víc. Často mi chyběla lepší finální nahrávka, větší chytrost v koncovce. Počet branek je i o štěstí, stává se, že do čeho plácnete, to vám tam spadne. Navíc nám oproti minulosti chyběli typičtí střelci, k tomu jsme pouštěli do Brodu Aleše Padělka, jeho góly nám pak scházely. Doufám, že se to teď s góly otočí.

Chtěli jste skončit do osmého místa a play-off začít doma. Berete sedmé místo jako splnění prvního cíle?

Cíle si předem oficiálně nedávám. Chtěl jsem, abychom doma hráli divácky atraktivní hokej, musím však přiznat, že letos to v několika zápasech pro oko diváka moc koukatelné nebylo. Sedmé místo beru, sezona je ale taková rozpačitá. Máme výkyvy a na moje gusto dostáváme moc zbytečných gólů po laciných ztrátách ve středním pásmu. Teď začíná nová soutěž, mávnutí kouzelným proutkem z ničeho nic nezabere, ale doufám, že začneme hrát mnohem zodpovědněji. Play-off je hlavně o defenzivě, příliš branek padat nebude.

Ve druhé polovině základní části jste získali za 16 zápasů jen 21 bodů. Jaká je aktuální forma týmu před vyřazovací částí?

Mančaftu věřím, máme ve svém středu zkušené hráče, kteří ví, co play-off obnáší. Pokud se k tomu zodpovědně postaví, můžeme udělat dobrý výsledek.

Už v sobotu vyzvete desáté Řisuty, které jste v sezoně dvakrát porazili. Stejně jako vy měly lepší první polovinu základní části, v té druhé nasbíraly pouze 14 ze svých 40 bodů. I vzhledem k cestování jde o přijatelného soupeře, že?

Za tu vzdálenost jsme rádi. O postup se popereme, nicméně šance vidím padesát na padesát. Malinká výhoda je, že máme případný pátý zápas doma. Doufám, že se bude lidem hokej líbit a přijdou nás podpořit v co nejvyšším počtu.

Jak byste Buldoky charakterizoval?

Mají ve svém středu pár zkušených hráčů, kteří nastupovali v extralize. Důležití jsou Kraus, Kos či Landa. Tým je složený stejně jako ten náš a je i výsledkově podobně nevyzpytatelný. Kolem pěti šesti zkušených hráčů nastupují mladíci. Porazili Sokolov, Kobru, vyhráli v Táboře, ale nedokázali na to navázat.

Řisuty trénuje velezkušený kouč Jan Neliba. Co na vás vymyslí?

Doufám, že se mu nic vymyslet nepodaří (smích).

Pokud byste postoupili, pravděpodobně dostanete Kobru Praha, Kolín nebo Tábor. Připočtěme k tomu první Sokolov a na světě je osm vašich letošních porážek, což rozhodně není náhoda. Loni jste přitom proti nejlepším bodovali. Jde jednoduše o to, že kvalita je letos na jejich straně?

Sokolov, Kolín a Tábor se pohybují dlouhodobě ve špičce, kvalitu prostě mají. Ty mančafty jsou vyzrálejší, když prohrávají, nepanikaří, počkají si na chyby. My jich ve všech zápasech děláme podobné množství, ale tyhle týmy je umí tvrdě potrestat.

Má v současnosti Žďár na to, aby přešel při očekávaných výsledcích nejlepších týmů alespoň přes druhé kolo?

Klukům, které jsme si do týmu vybrali, věřím. Play-off je ošidné, nicméně tým na úspěch má.

Na závěr odbočím. Co říkáte na to, že Havlíčkův Brod ve středu večer sestoupil z první ligy?

Pro Brod to musí být rána. Kdyby hrál extraligu a spadl do první ligy, nebude to tak hrozné, jako když z profesionální první ligy sestoupí do amatérské druhé. Se složením kádru bude mít velké starosti, záleží na počtu odchovanců a bůh ví, co se tam bude dít dál. Otázka taky je, kolik lidí bude na nižší soutěž v Brodě chodit. Vzpomínám, že když se ve Žďáře hrála první i druhá liga, tak na Senátory bylo plno a na Žďár diváci prakticky nechodili.