Už vás přebolelo vyřazení ve čvrtfinálové sérii s Havlíčkovým Brodem? (Žďár prohrál 1:3 na zápasy pozn. red.)

Ještě to neodeznělo, pořád je to ve mně. Kdybychom ten čtvrtý zápas prohráli o tři čtyři góly, prosím. Ale ztratit výhru kvůli nepochopitelnému zkratu jednoho hráče jedenáct vteřin před koncem…

Takže nešlo ani tolik o prohru, jako spíše o ten způsob?

Přesně tak. Otočili jsme to a řekli si, že budeme hrát disciplinovaně. A minutu před koncem vyrobíme nesmyslný faul, kterým soupeři nabídneme vyrovnání. Přitom pátý zápas by té sérii hrozně moc slušel.

Našel byste zpětně v celé sérii okamžik, který by se dal označit jako klíčový pro konečný výsledek?

Už jsem to říkal, podle mého to byl disciplinární trest pro brodského útočníka Třetinu po druhém utkání. Názorně se totiž ukázalo, že není pro Brod tak důležitým hráčem, jak se spoustě lidí do té doby mohlo zdát. Ostatní se semkli a chtěli dokázat, že to jde v pohodě i bez něj.

Čtěte také: Pro Plameny letošní sezona skončila

Moc k srdci vám ten hráč během celé sezony nepřirostl?

Ale já ho vůbec neznal (směje se). Poznal jsem ho až během této sezony ve Žďáře, ale dobře jsem si všiml, že ho právě v Havlíčkově Brodě spousta lidí nemá ráda. Je to jenom můj osobní pohled, ale v té lajně Třetina, Endál, Přidal je tím absolutně klíčovým hráčem Endál. To je tak nadstandardní hráč pro tuto soutěž, že může hrát prakticky s kýmkoliv. Jenže my jsme třeba právě ve druhém zápase, který jsme vyhráli 8:3, dali drtivou většinu branek právě přes tyto tři.

Nemohlo pro vás být lehce svazující i to, že jste Brod v základní části čtyřikrát porazili?

Drobná nevýhoda to být mohla, ale těžko říci. Na druhou stranu je pravda, že pokud bychom je v jednom ročníku sedmkrát porazili, to by to opravdu mohli zabalit. Nechtěl jsem se na to vymlouvat, ale teď, už po sezoně, to říci můžu. Postupně nám vypadli čtyři důležití útočníci, navíc kapitán Pleva, klíčový obránce, hrál se sebezapřením. Každou přestávku mu doktor opíchával ruku, kterou má zřejmě zlomenou.

Ukázalo se tedy, že i podmínky často rozhodují?

Ano, ale to prosím neberte tak, že si stěžuji. Pokud chce jít někdo nahoru, musí na to být připravený. A toto Havlíčkův Brod splňuje, proto jsem dopředu říkal, že jsou jasným favoritem série. Zatímco u nás jdou kluci po zápase do práce, jejich profesionální kádr druhý den regeneruje.

Před začátkem play-off jste říkal, že cílem je přejít osmifinále, všechno další je nadplán. Platí to stále, když zdolání velkého rivala a favorita postupu do I. ligy bylo tak blízko?

Vím, na co narážíte, pořád je to v nás. Chybělo jedenáct vteřin, mohl být pátý zápas, kdoví, co by bylo dál… Už od mého příchodu jsem viděl, že je tu silný kádr. Všichni jsme chtěli jít dál, ale narazili jsme na kvalitního soupeře. Přesto budu vždy tvrdit, že člověk si má dávat pokaždé maximální cíle, o to jsme se snažili.

Po celou sezonu pro Žďár platilo, že doma je neuvěřitelně silný, kdežto venku je schopen ztrácet i s relativně slabšími celky. Je toto hlavní úkol pro nadcházející sezonu, aby mohla být ještě úspěšnější?

Stoprocentně ano. Chtěli jsme hrát nátlakový hokej, i proto jsem hned od začátku nastavil rotaci čtyř pětek. Doma se nám to před fantastickými diváky dařilo takřka ve všech zápasech, ale venku to častokrát bylo slabší, na tom budeme muset zapracovat.

Říkáte budeme. Znamená to, že spojení Michal Konečný a Plameny bude platit i v příštím ročníku?

Alespoň tak mi to generální manažer pan Šimon sdělil (usmívá se). Jsme domluveni na tom, že bych měl u mužstva pokračovat i v další sezoně.

Zmínil jste diváky. Už dlouhou dobu se o Žďáru ví, že je tu silná hokejová divácká základna. Ale to, co se tu dělo v tomto ročníku, možná překonávalo všechny předchozí?

To byl také jeden z hlavních důvodů, proč mě angažmá ve Žďáře tolik lákalo. I v základní části diváci chodili v obrovských počtech, ale to, co předváděli v play-off… Několik hráčů mi říkalo, že tohle tu ještě nezažili. Ale o tom to je. Koho může bavit nastoupit třeba v Nymburku, kam přijde třicet skalních, kteří nás od první minuty uráží? Tady bylo vidět, že hokej baví hráče i lidi na tribunách.

Zdá se to jako předčasná otázka, ale mezi koncem jednoho a začátkem dalšího ročníku hokejové sezony je nesmírně krátká doba. Plánujete v kádru nějaké razantní změny, nebo jej necháte spíše pohromadě?

Nemůžeme si dovolit zůstat stát na místě. Hokej jsme sice hráli pohledný, ale nějaké změny určitě budou. V tuto chvíli samozřejmě nemohu být konkrétnější, ale něco se změní.

Máte už pro dres Plamenů vyhlédnuté nějaké adepty?

Ono je to spíše obráceně. Žďár je natolik dobrou destinací, že se mi ozývají manažeři, ale i samotní hráči a vyptávají se na případné angažmá. Stejně tak si u mě zjišťují informace někteří moji bývalí svěřenci. V příštím týdnu si nad tímto tématem sedneme s generálním manažerem a zástupcem generálního sponzora. Něco už v hlavě mám, ale zatím je to předčasné. Navíc ve Žďáře se velice kvalitně pracuje s mládeží, takže máme kam sáhnout. Ale nebude platit to, že ten, kdo je ze Žďáru, má místo v kádru automaticky jisté.

Kdy zahájíte přípravu na nový ročník?

Hrubá fyzická příprava proběhne v květnu a červnu, ale byl bych rád, kdybychom se sešli už poslední dubnový týden. Chci, aby to kluky bavilo, ale současně si přeji, aby trénovali pouze ti, kteří tu opravdu budou hrát. Protože už v této fázi přípravy se formuje kolektiv a zdravé jádro. Na led bychom pak měli vyjet po dovolených, tedy v srpnu.