Bystřická hokejová liga zahajuje již čtvrtou sezonu. Jak se od té doby proměnila?
Změnilo se toho určitě hodně. První ročník trval jen tři měsíce, protože se stadion otevíral až v polovině zimy. Zúčastnilo se jej pouze sedm týmů, proto jsme mu někdy říkali i nultý. Pravidla soutěže jsou stejná, nic moc se neměnilo.

Počet týmů však neustále narůstá?
Je to tak. Druhou sezonu jich bylo deset a loni už patnáct. I proto jsme se před začátkem minulého ročníku rozhodli pro změnu, účastníky jsme rozdělili na dvě výkonnostní části – extraligu a I. ligu. Po odehrání základní části přišlo na řadu play-off a dva nejhorší týmy z extraligy si zahrály baráž s dvěma nejlepšími z I. ligy, jako v naší nejvyšší hokejové soutěži.

S jakou odezvou se to setkalo u klubů?
Ke změně jsme přistoupili po odhodě s vedoucími mužstev a má to úplně jiné grády. Mezi jednotlivými týmy jsou velké výkonnostní rozdíly, proto byly časté výsledky třeba 15:1, což se nyní nestává. Třešničkou je pak baráž, protože je díky ní pořád o co hrát.

Kolik týmů se zúčastní letošního ročníku a jaký bude hrací systém?
Obě soutěže budou mít po osmi mančaftech. Skončil celek Štěpánova, ale nově se do soutěže přihlásil HC Torpédo Trpín, který hrával ligu v Poličce. Druhým nováčkem je HC Bolks, tým z Olší, který hrával amatérskou ligu ve Velké Bíteši. Začínáme druhý říjnový víkend, základní část bude dvoukolová, skončit by měla po polovině ledna. Play-off se bude hrát na dva vítězné zápasy, pouze o konečné třetí místo se bude hrát jen na jeden zápas. Celkového vítěze čtvrtého ročníku poznáme nejpozději na konci března.

Jak se určí dva celky, které z extraligy zamíří do baráže?
Poražení čtvrtfinalisté si zahrají každý s každým a poslední dva z této tabulky půjdou do baráže.

Jaké budou hrací dny soutěže?
Budou jimi víkendové dny v atraktivních časech. Každé utkání se bude hrát třikrát 17 minut čistého času, maximálně však hodinu a pětačtyřicet minut, což by mělo pohodlně stačit.

Platí i v nadcházející sezoně, že pro účast v Bystřické lize nejsou pro hráče žádná omezení?
Je v podstatě jen jediné, v aktuálním ročníku nesmí být hráč registrován v soutěži pod hlavičkou Českého svazu ledního hokeje. Pro podporu klubu Zubři Bystřice, působícího v krajském přeboru, jsme rozhodli, že kterýkoliv hráč z naší ligy může za tento oddíl v soutěži nastoupit, maximálně však v deseti zápasech.

Koho pokládáte za hlavního adepta zisku titulu v nadcházející sezoně?
Myslím si, že velkým favoritem budou i letos trojnásobní vítězové Sokoli. Šlapat na paty by jim měli Zelenáči a Písečné. Ale v extralize může každý porazit každého, protože týmy ze spodku tabulky své kádry stále posilují.

Los 1. kola Bystřické hokejové ligy:

PÁTEK 6. 10.
I. liga: Bolks – Bukov (21.30)

SOBOTA 7. 10.
Extraliga: Lísek – Sokoli (17.00).
I. liga: Torpédo – Hluší psi (11.00), Zubří – Opajda (13.00), Nyklovice – KHB (15.00).

NEDĚLE 8. 10.
Extraliga: Tišnov – Písečné (16.00), Strachujov – Vítochov (18.00), Sršni – Zelenáči (20.00).

Všechna utkání se hrají na zimním stadionu v Bystřici n. P.