Martine, už jste vstřebal smolný závěr sezony, kdy jste s Třebíčí přišli o účast v play-off WSM ligy domácí prohrou se Vsetínem 1:5 v posledním kole základní části?
Samozřejmě ty první dny byly kruté, ale postupem času jsme sezonu zhodnotili, nebyl to z naší strany žádný propadák. Už je to pryč.

Vím, že jsou to pouze hypotetické spekulace, ale přesto se zeptám. Udělal byste zpětně v tom zápase něco jinak?
Asi ne. V celé sezoně jsme hráli dobře, věděli jsme, co Vsetín předvádí. Jenže jsme udělali několik chyb, které oni potrestali. Rozhodla produktivita, protože příležitosti jsme měli i my, na rozdíl od soupeře však bez efektu. Ale vyčítat nikomu nic nemohu, možná rozhodlo i to, že Vsetín má přece jen zkušenější hráče.

Už jste se hned po konci sezony vyjádřil, že postup jste si neprohráli v posledním kole. Kde jste jej tedy ztratili, protože se dlouho zdálo, že si účast v play-off v poklidu kontrolujete?
My jsme si to prohráli zápasy venku. Zatímco loni jsme byli doma špatní a venku nám to šlo, letos to bylo přesně obráceně. Když to vezmu po čtvrtinách, tak jsme na hřištích soupeřů udělali deset, šest, pět a v poslední čtvrtině základní části jen tři body, to je na play-off málo. Trápila nás produktivita, šance jsme měli, ale nedávali jsme. Podle tabulky skóre jsme dobře bránili, v nám patřilo čtvrté místo, ale byli jsme třetí nejhorší v útočné fázi, to se týkalo i přesilových her.

Vsetín ve čtvrtfinále narazil na vítěze základní části Karlovy Vary a po čtyřech jednoznačných výsledcích s nimi poměrně hladce vypadl. Dopadla by Třebíč lépe?
Pokud bychom Vsetín porazili za tři body, narazili bychom na České Budějovice, při výhře za dva body by nás čekaly Vary. Je pokládán za největšího favorita na postup, byla by to pro nás ohromně těžká série. S Budějovicemi jsme měli vyrovnanější bilanci, ale i ony mají mnohem zkušenější kádr. Pro naše kluky by to ale byla dobrá zkušenost, to mě na tom možná mrzí nejvíce.

Které dva týmy si podle vás zajistí účast v baráži, kde se takřka jistě potkají s Litvínovem a jihlavskou Duklou?
Myslím si, že Karlovy Vary a České Budějovice, říkal jsem to už na začátku sezony. Kladno i Slavie je mohou ohrozit, ale pořád si myslím první dva jmenovaní mají lepší kádry.

Jak tedy vlastně letošní sezonu z pohledu Třebíče hodnotíte?
Loni jsme z pátého místa postoupili přímo do čtvrtfinále, pokud by letos nezrušili předkolo, byli bychom znovu v play-off. Pro mě i tak sezona nebyla úplně nevydařená. Zklamání bylo, ale šanci dostala spousta mladých kluků, kteří se pak vytáhli do Komety Brno, takže to, co máme v klubu nastavené, se nám dařilo. V tomto směru jsme dokázali naplnit to, co se od nás očekávalo. Kluci ukázali, že na ten hokej mají, ale pořád jsou u nich vidět výkyvy.

Budete pokračovat na trenérském můstku Horácké Slavie také v nadcházejícím ročníku?
Zatím nevím, jsem na dovolené a čekám. Bude se to odvíjet také na rozhodnutí Brna, protože funguje úzká spolupráce obou klubů.

Co vás čeká v nejbližší době, do zahájení přípravy na další sezonu je přece jen ještě dost času?
Nemám potvrzené, že bych neměl pokračovat, proto si vytipovávám nějaké hráče z II. ligy, viděl jsem třeba všechny zápasy Žďáru v play-off, můj asistent pro změnu Moravských Budějovic, chci také vidět zápasy juniorky Brna. Mám sice volno, ale mapuji si na budoucí sezonu případné posily.

Vrchol sezony mají před sebou žďárské Plameny. Co jste tedy říkal na postup do čtvrtfinále přes nepříjemné Klatovy?
Klatovy tam mají spoustu kluků z Plzně, byla to těžká série. Potvrdilo se, jak moc chyběl střelec Petr Štěpánek, který umí dát gól, je to hráč do play-off. Kluci se toho ale zhostili dobře a zvládli klíčové situace, ukázali i morální sílu a charakter,

Trenér Žďáru Michal Konečný se netají tím, že by se rádi pokusili o postup do baráže o WSM ligu. Je podle vás tento cíl reálný?
Možné je všechno, kluci si po zvládnutém osmifinále začnou více věřit a šlapat, pak zvládnou i důležité momenty. Už základní část sehráli dobře, nemusí se ničeho bát. Opřít se také mohou o výkony gólmanů.

Předpokládám, že jste sledoval vystoupení české hokejové reprezentace na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Co jste říkal na předvedenou hru svěřenců trenéra Jandače a nakonec marný boj o medaili?
Sledoval jsem, v základní skupině se mančaft teprve sehrával a dával do kupy. Líbil se mi semifinálový zápas s Ruskem, tam jsme bohužel vyhořeli v koncovce. Měli jsme šance, kdy jsme mohli jít do vedení, Rusové nás pak potrestali. V boji o třetí místo nás Kanada prostě přehrála. Čtvrté místo asi odpovídá tomu, co jsme mohli dokázat.

Jak moc vás mrzelo, že se v konečné nominaci neobjevilo jméno Martina Nečase, u jehož počátků kariéry jste ještě při působení ve Žďáře stál?
Samozřejmě mě to mrzelo, odmala jsem ho trénoval, sleduji jeho kroky. Každý trenér na to má jiný názor, je složité udělat nějaký výběr. Bylo mi to líto, ale trenér tým nějak vybral.

Z úst několika expertů se ozývá kritika směrem k vedení seniorské reprezentace, že by v ní měli více prostoru dostat mladší hráči. Domníváte se, že jsou tyto připomínky opodstatněné?
To souviselo i s Nečasem. Ti kluci ale musí prokazovat svoji výkonnost dlouhodobě. Jejich zařazování je vždy otázkou, podle mě by se tam pokaždé někdo mladý objevit měl, je to na volbě každého trenéra.

Možná je to pouze můj názor, ale zdá se mi, že se práce s mládeží v českém hokeji zlepšuje?
Určitě se nyní s mládeží pracuje více, svaz i kluby do toho dávají více peněz. Většinou se opírají o mládež, protože v ní je budoucnost. Od nové sezony bude zrušena liga juniorů, to znamená, že se mladí budou muset více poprat o svá místa. To je dobře, jen konkurencí mohou mladí hráči růst.