Současné rozpoložení obou týmů potvrdily i pondělní zápasy. Jihlava na Horáckém zimním stadionu přehrála Most 3:1, hráči z Kotliny vyšli v Havířově naprázdno a prohráli 1:5.

O body se Havlíčkobrodští připravili hlavně nedisciplinovaností. „Tušili jsme, že to nebude lehké. Protože jsme je loni vyřadili v play off a oni nám to chtěli oplatit,“ připomněl únorové zápasy trenér Rebelů Petr Novák.

Panteři vstřelili vedoucí gól v deváté minutě. „Vlétli na nás, dostali se do vedení, ale potom to byl až do pětatřicáté minuty vyrovnaný zápas,“ myslí si Novák.

A pak přišly potíže. „Bohužel jeden náš hráč dostal trest pět minut a do konce, další dva desítku a rázem jsme přišli o tři útočníky. Ostatní hráče to stálo dost sil,“ tvrdí brodský kouč.

Definitivní rozhodnutí přišlo, když Havířov zvýšil na 3:0. „Když dali domácí ty dva slepené góly, tak bylo prakticky po zápase. Oba týmy se pod dojmem náročného programu šetřily a třetí třetina už se spíše jen dohrávala,“ všiml si Novák.

Jedni nahoře, druzí dole

V tabulce oba dnešní soupeře dělí propastných jedenáct bodů, ale na ledě může být v derby všechno jinak. „Takové zápasy jsou specifické. My jsme skromný klub, oni velkoklub, proto se proti nim budeme chtít vytáhnout,“ řekl kouč papírového outsidera.

Brodský tým může motivovat aspoň loňská bilance, protože rivala z krajského města v základní části dvakrát porazil. „Sice se nám minulý rok dařilo, ale to nic neznamená. Jak se říká, derby nemá favorita,“ upozorňuje Novák.

Jihlava si sebevědomí ještě víc posílila proti Mostu. V úvodu přežila šance Severočechů a pak červenožlutí soupeře srazili třemi góly na kolena. O úvodní trefu se po návratu postaral Vladimír Říha, který se do sestavy vrátil po měsíci, kdy si hledal angažmá v jiném klubu.

Osmadvacetiletý forvard byl spokojený pouze napůl. „Bylo znát, že určité nedostatky ve hře byly. Gól jsem sice dal, ale mohlo jich být víc,“ litoval na klubových internetových stránkách.

„Asi si ještě nějaký nechal na středu,“ dodal v pozápasovém bilancování asistent jihlavského trenéra Dvořáka Roman Mejzlík. I on ví, jak jsou krajská derby prestižní.

Hokejové menu
I. LIGA, 11. kolo – středa v 17.30: Most – Beroun, Havířov – Kometa, 18.00: HAVLÍČKŮV BROD – JIHLAVA, Kadaň – TŘEBÍČ, Ústí nad Labem – Benátky nad Jizerou, Olomouc – Poruba, Havířov – Kometa, Chrudim – Vrchlabí, Hradec Králové – Chomutov.
II. LIGA – SKUPINA VÝCHOD, 8. kolo – středa v 18.00: PELHŘIMOV - Hodonín, ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Šumperk, VELKÉ MEZIŘÍČÍ - Prostějov, Technika Brno - Šternberk, Uničov - Valašské Meziříčí, Opava - Orlová, Nový Jičín - Břeclav, Přerov – Vsetín.

Jan Hammer, Jiří Bárta