Pomoci atakovat čelní pozice by jim mohl zkušený Aleš Padělek, který se před sezonou Plamenům upsal. „Chtěl jsem zůstat doma, takže Žďár byl po Dukle a Brodu, kde jsme se nedomluvili, další volbou," říká k návratu útočník, jehož jméno je spjato především s Duklou Jihlava.

Kromě Padělka se spekuluje o „příchodu" dalšího zkušeného útočníka, jehož žďárským fanouškům není nutné nijak představovat. Jedná se o bývalého kapitána Ondřeje Ježka, který v loňské sezoně kvůli pracovní vytíženosti zasáhl pouze v dvou soutěžních utkáních. „Ondra s námi trénuje, ale na konci srpna zase odjíždí," objasňuje okolnosti kolem návratu Ježka žďárský trenér Sobotka, jenž zároveň nevylučuje situaci, že by se bývalý kapitán k týmu připojil později:

„Kdyby přišel koncem září, že už se vrátil a může naplno, tak bych ho rád přivítal. Ale kdyby měl hrát dva zápasy a pak odjet, tak raději ne. Zatím to vypadá tak padesát na padesát, ale ještě jsme spolu pořádně nemluvili."

S dalšími posilami ve Žďáře již příliš nepočítají. Oproti dalším druholigovým celkům se nechtějí spoléhat na týmy z vyšších lig, od nichž by si v průběhu sezony vypůjčili méně vytížené hráče. „S žádným prvoligovým týmem nejsme domluveni. Radši budu hrát s našimi hráči, než aby mi sem přišli z Jihlavy na pár zápasů hráči ročníku 94," vysvětluje Sobotka, který dá raději důvěru vlastním odchovancům.

Ti dostali příležitost ukázat své kvality ve středečním utkání proti juniorům Hradce Králové. V utkání sice zvítězili tříbrankovým rozdílem, Martina Sobotku však svým výkonem příliš nepřesvědčili: Abych řekl pravdu, tak z mladších mě zatím moc nikdo nezaujal."

Vzápětí dodává, že výkony z úvodních utkání nebere příliš vážně. Zajímá jej především herní vyspělost hráče, kterou spatřuje především u zkušenějších hráčů. „V Pelhřimově hrál Padělek. Je vidět, že má ten hokej v sobě, najede si správně, rozehraje to, má přehled. Mladí zatím dělají spoustu taktických chyb," nachází největší rozdíl mezi ostříleným veteránem a mladíky ve svém kádru.

Jediné místo, o jehož obsazení nemusí mít Martin Sobotka starost, je post brankáře. Zde si pozici jedničky stabilními výkony vybojoval Jiří Sláma. „Je to vyzkoušený kluk. Nerad říkám, že má někdo něco jistého, ale u něj můžu říct, že určitě v sezoně začne jako jednička," tvrdí přesvědčivě kouč žďárského týmu.

V přípravě Slámovi však přibyla konkurence v podobě Milana Řehoře. S ním však Sobotka nebude moci počítat, jelikož Řehoř upřednostňuje v současnosti zahraniční angažmá, a tak se ve svém rodném městě pouze udržuje ve formě.

„Je tady domácí, a tak jsme mu umožnili s námi trénovat. Občas byl trénovat i s mladším dorostem, když chyběli brankáři. On chce být prostě pouze na ledě," říká k situaci týkající se Milana Řehoře. Řehoř však sám trenérovi přiznal, že není vyloučený jeho příchod k Plamenům. Mluvit o něm v současnosti je však velmi předčasné, jak potvrdil i Sobotka. „On sám nevylučuje, že by tady někdy chytal, ale my máme nyní post jedničky díky Jirkovi Slámovi, který předvádí několik let spolehlivé výkony, vyřešený. A Milan sám dává prozatím přednost ještě profesionálnímu hokeji," uzavírá téma brankářů.

Jeho svěřenci zatím sehráli v přípravě dvě utkání a drží si stoprocentní úspěšnost. V úterý se představili na ledě druholigového rivala z Pelhřimova, kterého díky vydařené desetiminutovce v druhé třetině porazili nejtěsnějším možným rozdílem.

„Utkání jsme odehráli s tím, že tam bylo dvacet lidí a chtěli jsme je po týdnu tréninku vidět i v utkání. Tam jsem si všímal především, kdo dělá chyby, kdo je nedělá, kdo tahá puk a naopak. To byl náš hlavní záměr," řekl Sobotka k prvnímu přípravnému utkání.

Žďárské hokejisty čeká v přípravě ještě osm utkání. Martin Sobotka tak má dostatek času k nalezení ideálního složení svých formací. „Nyní je teprve začátek přípravy, v závěru se budeme chtít dostat na tři pětky, s nimiž budeme počítat pro sezonu. To necháme až na poslední utkání, které sehrajeme s dalšími druholigovými celky Moravskými Budějovicemi a Kolínem," sdělil své trenérské úmysly.