„První neoficiální utkání se na území Žďáru uskutečnilo už v roce 1936, ale první klub vznikl až v sezoně 1938/1939. Byl to tehdy SK Město Žďár, hlavním iniciátorem jeho vzniku byl Václav Hlávka a utkání se hrála na rybníku Druhák, na místě starého nádraží, dnes je zde hypermarket Albert,“ vysvětlil tiskový mluvčí SKLH Žďár Martin Krásný.

Ve válečném období se ve Žďáře dokonce sehrála dvě utkání proti slavnému LTC Praha, na ledové ploše za sokolovnou. Dalším milníkem klubu bylo legendární kluziště na Rybníčku v padesátých letech minulého století. Na Bouchalky, kde klub sídlí dodnes, se stěhoval až v roce 1974, od té doby nastal jeho největší rozvoj. „V roce 1978 přišel postup do II. ligy, o rok později pak dokonce do I. ligy, která se tu hrála čtyři sezony. Šlo o nejúspěšnější období v historii klubu,“ doplnil Krásný.

Druhá nejvyšší soutěž se do Žďáru vrátila na počátku třetího tisíciletí, působení HC Senators však skončilo velice neslavně. V roce 2007 musel klub dokonce prodat licenci na II. ligu, ale hned o rok později se mu podařilo postoupit zpět z krajského přeboru.

„Licenci jsme tehdy prodali do Kutné Hory, paradoxně ona o rok později spadla, my naopak hned postoupili. Při příležitosti tak velkého jubilea bych rád zmínil osobnost Jaroslava Švomy, na nějž stále hodně vzpomínám, protože nad námi držel ochrannou ruku ve zlých dobách. Právě před deseti lety totiž vydal knihu ke klubovému výročí sedmdesáti let, kromě jednoho je tam historie všech zápasů,“ zavzpomínal manažer Plamenů Miloslav Šimon.

Pro tuto sezonu tak klub nechal vytvořit speciální logo, které bude provázet všechny klubové materiály a reklamní předměty po celou nadcházející sezonu. Na internetových stránkách Plamenů bude v průběhu sezony k vidění videoseriál o historii klubu, včetně rozhovorů s pamětníky a hlavními aktéry významných období. V lednu či únoru příštího roku chtějí hokejisté zorganizovat ples, jímž by rádi navázali na bývalé tradiční šibřinky. Přibližně ve stejném období pak bude na žďárské Staré radnici umístěna výstava z historie klubu.

Trenér Plamenů Michal Konečný.
Žďárský trenér Konečný si pochvaluje přístup hráčů

Top akcí oslav bude exhibiční utkání mezi druholigovým mužstvem Plamenů a týmem žďárských hvězd, který se uskuteční v pátek 10. srpna od 18 hodin. „Pokaždé, když některý z našich odchovanců zvedal pohár pro mistra světa nebo extraligového šampiona, tak jsme si říkali, jaký by tu asi byl mančaft, kdyby ti hráči neodešli. Proto jsme se rozhodli, že tento sen naplníme a představíme tým snů Žďáru. Je to samozřejmě náročná záležitost, největší problém byl s termínem, proto se jako jediný možný ukázal začátek srpna, než se všichni naplno zapojí do přípravy na novou sezonu,“ popsal ideu vzniku tiskový mluvčí Plamenů.

Na Bouchalkách se tak v srpnu budou prohánět tři mistři světa, šest hráčů, kteří oblékli dres reprezentačního áčka, vítězové české extraligy i hráči z NHL.

„Z oslovených hráčů bude chybět pouze Jaromír Pytlík, který bude tou dobou na Poháru Ivana Hlinky a Wayna Gretzkyho v Kanadě. Opravdu mám radost, že hráči o to mají zájem a chtějí přijet. Jména jako Biegl, Nečas, Kaut, Koukal či Vampola jsou dostatečným tahákem. Hrát se bude ve speciálně vyrobených dresech, které budou vydraženy v následné dražbě,“ dodal Krásný.

Kapitánem celku žďárských hvězd pak nemůže být nikdo jiný než kapitán mistrů světa z roku 2010 Tomáš Rolinek. „Jsem za to rád, hokejově jsem tu vyrostl a moc se na celou akci těším. Dres áčka Žďáru jsem oblékl pouze jednou, ale rád si jej znovu navléknu. Kapitánské céčko klidně přenechám třeba Martinu Nečasovi, který vyrůstá ve velkého hokejistu a věřím, že poroste dál,“ řekl Tomáš Rolinek.