„Věřil jsem, že Řisuty uděláme 3:0 a to se potvrdilo. Jsou hokejový mančaft, což nám na rozdíl třeba od Bíliny sedí. Ve třetím utkání jsme dali rychlé dva góly, ve druhé třetině to pojistili a dá se říct, že už se pak zápas jen dohrával. Výborně nám zachytali oba gólmani," svěřil se hrdina série Michal Kaňka.

Nejproduktivnější hráč Plamenů v základní části přepnul ve vyřazovacích bojích do módu: Nezastavitelný. Zatímco Buldoci dali brankáři Slámovi pouhé dvě branky, on sám nahrál na osm tref a další tři přidala jeho hokejka či kalhoty. Ve své bohaté kariéře podobný vstup do play-off nezažil. „Jedenáct bodů za tři zápasy… (odmlčí se, dlouze přemýšlí, pozn. aut.) Tak to teda asi ne, no," špitl vážným hlasem a rozchechtal novináře od ucha k uchu. „Dařilo se celé pětce, napadalo nám to tam a já? Já jsem se u toho vždycky jen nějak přimotal," zůstal zbytečně skromný.

Kaňkovu pohodu v celé sérii dokládá i poslední středeční vstřelený gól na konečných 7:0. Staňkovo lehké přesilovkové nahození změnilo směr o Kaňkovy kalhoty a černý touš zaplul do sítě. „Jen jsem projížděl před brankářem, Sťáňa vystřelil a trefil mě do kalhot. Spíš to byl jeho gól než můj," vzpomínal Kaňka na šťastný moment.

I přes vynikající práci celé jeho formace se nebál si rýpnout ani do vlastních řad. „Dneska jsme jako lajna podali asi nejhorší výkon. V poslední třetině už to soupeř neřezal, snažil se hrát hokej, což nám vyhovuje a jen díky tomu jsme ještě nějaké góly dali," vrátil se ke středečnímu večeru.

Celé osmifinále Žďárští rozhodli během pár minut. V prvním utkání vedli ve čtvrté minutě 3:0, ve Slaném se „trápili" až do desáté (2:0) a závěrečný duel byl hotov po necelých 300 vteřinách (2:0). S trochou nadsázky se proto dá tvrdit, že Plameny sfoukly Buldoky během 20 minut. „Zaplaťpánbůh, že nám ty začátky takhle vycházely. Byla by paráda, kdyby to takhle pokračovalo dál, mužstvu se pak hraje úplně jinak," těšilo mazáka sestavy.

Soupeře neřeší, mají splněno

Žďárští si nyní užívají zasloužený krátký odpočinek, už ve středu 11. března totiž vstoupí do pravděpodobně zcela odlišné čtvrtfinálové série. V ní narazí buď na Kobru Praha, Tábor nebo Kolín. Vše závisí na výsledcích pátého Vrchlabí a šestého Jablonce, jež vedou ve svých sériích 2:1 na zápasy. Pokud je dotáhnou do vítězného konce, představí se na Bouchalkách v pátek třináctého Kobra Praha. Ať už to ale bude kdokoliv, Žďár si vyzkouší roli outsidera. Ani jeden tým totiž v základní části neporazil. „Dá se říct, že máme splněno. Potvrdili jsme sedmé místo po základní části a teď je potřeba si hokej užívat. Budeme hrát proti nějakému výbornému mužstvu, snad se nám ještě něco uhrát podaří," přál si útočník s děvětadvacítkou na dresu.

Ať už to dopadne jakkoliv, sledovat Kaňku a spol. se rozhodně vyplatí. Zejména jeho spolupráce s urostlým Petrem Štěpánkem prostě baví. „Se Štěpou si na ledě rozumíme, dokážu předpovědět, co asi udělá. Hraje se mi s ním perfektně, chodí do těla, vybojuje spoustu puků, je to tvrďák naší lajny," pochválil hráče s prvoligovými zkušenostmi.

Oslavné rybičky

Závěrečnou děkovačku s fanoušky si Kaňka maximálně užíval. Sice už nevydržel neúnavně skákat „rybičky" o led jako další hvězda série brankář Jiří Sláma, ale i tak by mu mohl leckterý junior závidět. „Možná už to taky bylo ve Žďáře naposledy. Kdo ví, jak na tom budeme dál a co se mnou bude příští sezonu, tak si to musím užívat," usmál se ještě v dresu na svého syna, jenž mu před rozhovory pro místní televizi a poté i noviny skočil do náručí. Za ten pyšný pohled na svého tátu mu těch deset minut posilování navíc rozhodně stálo.