Jak letošní sezonu hodnotíte?

Osobně si myslím, že tento ročník měl hladký průběh. Kromě jednoho zkontumovaného utkání se jich odehrálo 224, což si myslím, že je úspěch. Doufal jsem, že základní část skončí první víkend v lednu, aby bylo odehráno i předkolo, což se také podařilo, takže spokojenost. Samozřejmě díky systému v play-off, kde se hraje na dvě vítězná utkání, může být konec soutěže dříve než obvykle. Touto cestou bych chtěl poděkovat rozhodčím na časomíře v čele s Podhrázským, rozhodčím na ledě, kde největší porci utkání měl Hájek, vedoucímu zimního stadionu Černockému a jeho zaměstnavateli příspěvkové organizaci SPORTIS za jejich služby. Za vše pak hovoří zaplněné tribuny při finále, co si víc můžete přát. (smích)

Neříkejte, že jste se vším tak spokojený, jak to vypadá?

Víte, i když tuto soutěž řídím, vlastně o ničem nerozhoduji. I když to dělám tolik let, přesto si spousta lidí a bohužel i hráčů myslí, že tomu tak není. Musím zdůraznit, že vše je odsouhlaseno na předsezonní schůzce vedoucích mužstev. Stále je malá informovanost samotných hráčů v kabině, proto mě nejvíc mrzí, když hovořím s hráči a někteří ani neví, že existuje něco, jako je disciplinární komise. Museli jsme řešit i menší problém s rozhodčími, ale ten se podařil během pár dnů vyřídit.

Kromě tří nejslabších klubů mohl prakticky každý porazit každého. Který výsledek nebo jaké mužstvo vás nejvíce zaujaly?

Já bych začal z druhé strany. Na začátku sezony jsem favorizoval obhájce posledních tří titulů Bohdalec s tím, že Světnov nedokáže zopakovat výsledky v play-off a obě mužstva byla ve finále. Rozhodně překvapil Lísek, který však v zápase o třetí místo neodehrál špíl takticky a obětavému Rudolci, jenž hrál pouze v devíti, podlehl o branku. Více jsem čekal od Znětínku, Písečného a Přibyslavi. Nováčkovskou daň zaplatil Pavlov, hrál vyrovnané utkání pouze s posledními třemi celky. Postupně se zvedají a zlepšují Řečice (378 tr. minut) a Veselíčko (350). Mají ale problémy s disciplínou. Pro porovnání, nejslušnějším celkem se stal Bukov s 90 trestnými minutami. A výsledek? Asi současně největší derby Lísek Písečné 4:1 a Ostrov jako třináctý celek porazil celkového vítěze z Bohdalce 5:3. Což dokazuje, že při shodě okolností může opravdu každý porazit každého, což platí již delší dobu.

Jakým směrem se podle vás liga bude ubírat po sportovní stránce?

Ono se to nezdá, ale soutěž se stále vyvíjí, upravují se propozice. Víte, ona nestárne jenom soutěž, ale i její hráči, protože nových není tolik. Ano, jsou tady novější mužstva postavená většinou na fotbalistech, ale liga prostě stárne. Konzultoval jsem to již s několika vedoucími, hráči současnými i bývalými, kteří se třeba přijdou podívat, ale čím dál víc nabývám dojmu, že by této lize slušela pravidla pro veterány, čili „bezkontaktní hokej". Dokonce se setkávám s názory, že ve čtyřiceti už hrát hokej nechtějí, protože mají strach ze zranění. Ono je totiž rozdíl, když se zraní svobodný hráč, který nemusí živit rodinu, na rozdíl od staršího, který má rodinné povinnosti. A co si budeme povídat, se zaměstnáním to dneska není při delším marodění žádná sranda. Celý život žiji hokejem a myslím si, že něco málo o něm vím a hlavně vím, co mu prospěje. Na druhou stranu si uvědomuji, že by to nebylo nic jednoduchého jak pro hráče, tak pro rozhodčí. Dle mého názoru je to otázka dvou let, než si na to obě strany zvyknou, ale ubylo by zranění. Hokejka má prostě hrát s pukem, nemá se využívat k nedovolenému bránění a hlavně dohrání u mantinelu, kde dochází k nejčastějším úrazům. Podívejte se na statistiku nejvylučovanějších hráčů, většina jmen se opakuje rok co rok. To nemyslím jenom skrz zákroky, ale i chování k rozhodčím.

Co tím myslíte?

To je hrozně těžké, nyní se nechci zastávat ani jedné strany, ale já pískal sám první dva ročníky a vím, o čem mluvím. Myslím si, že když rozhodčí pískají dvě, tři, čtyři střetnutí denně, tak je logické, že kvalita rozhodování klesá, stejně jako u hráče, který bude hrát další a další utkání. To si spousta kluků neuvědomuje a jejich reakce jsou jaké jsou. Na druhou stranu, chápu v některých případech hokejisty, kteří si myslí, že když jsou rozhodčí placení, tak by měli pískat bez chyb. Ale ono je to těžké, na vlastní oči jsem několikrát u známých jmen viděl, jak zákeřně uhodí hráče, aby to rozhodčí neviděl. Nechtěl bych se dožít toho, že si hráči budou pískat sami.

Novinkou se pro letošek stalo měření vítězů Vesnické ligy s velkomeziříčskou Městskou ligou. Jak na vás bitva o Superpohár Žďárského deníku zapůsobila?

Abych řekl pravdu, viděl jsem pouze třetinu z prvního utkání, ale pro mě se srovnává něco, co není srovnatelné a to hned ze dvou důvodů. První a hned nejdůležitější je ten, že v soutěži ve Velkém Meziříčí může nastoupit jakýkoliv hráč, který v tom roce nenastoupil k soutěžnímu utkání pod ČSLH. Takže když ve Žďáře skončí druholigový hráč, může nastoupit v této soutěži. Jak se může měřit s hráči z vesnice? Druhá věc je ta, že já osobně ve finále neviděl Bory, ale bývalé hráče Žďáru, Granitu atd. Jestli tam byl jeden hráč z Borů a jeden z Jívoví, tak je to moc. Přál bych si, aby se naše soutěž hrála pro radost a každý nastupoval za svoji vesnici. O tom to podle mě je.

Příští rok si o něj znovu zahraje Bohdalec, jenž zvítězil už počtvrté v řadě. Byl ve finále lepším nebo jen šťastnějším mužstvem?

Můj názor je, že Světnovu se hraje hůře pod tlakem a Bohdalec má kluky Jašovy, kteří jsou přeci jenom mladší, vyhranější a v rozhodujících chvílích to dovedou zúročit.

V hlavě už určitě máte Sportovní ples…

Mám, dá hodně práce, zařizování, shánění, o to víc mě mrzí, že o něj není větší zájem. Ples jsem začal dělat kvůli hráčům, aby celoroční absenci na hokejových utkáních vrátili svým drahým polovičkám a vyhodnocení samotné mělo důstojnou úroveň. Nevím, čím to je, jestli dobou, ale snažím se nabídnout co nejlepší servis staročeská kuchyně, soutěž o ceny, program, lidové ceny přesto mám avíza, že se moc hráčů nezúčastní, což mě samozřejmě mrzí.

Jak bude vypadat příští ročník Vesnické ligy? Rozroste se opět na dvacet celků?

Zatím se to jeví, že by nás mohlo být dvacet, jedno mužstvo projevilo vážný zájem, ale ještě nepodalo přihlášku, tak si to nechám pro sebe. Vím i o dalších dvou mužstvech, které o tom uvažují, ale to by se musely změnit propozice, protože byl stanoven počet na dvacet.