Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2021 se mělo uskutečnit na přelomu května a června v Lotyšsku a Bělorusku. To už ovšem od pondělního odpoledne neplatí. Mezinárodní hokejová federace IIHF rozhodla o odebrání pořadatelství Bělorusku kvůli obavám o bezpečnost účastníků turnaje. O novém spolupořadateli s Lotyšskem se bude teprve jednat.

Deník oslovil oba zástupce žďárského okresu ve druhé lize a požádal je o názor na tuto situaci. „Dozvídám se to až od vás, je to pro mě nová informace. Na druhou stranu nešlo v posledních dnech nezaznamenat silné hlasy, které šly proti pořádní mistrovství v Bělorusku,“ řekl kouč hokejistů Velkého Meziříčí Karel Vejmelka.

S rozhodnutím IIHF ale souhlasí. „Osobně bych to Bělorusku také nenechal, hledal bych jiné řešení. Pokud se proti tomu ozvali jednotlivci i týmy, je to jen a jen dobře,“ komentoval.

O novém spolupořadateli šampionátu neměl jasno. „Příliš informací o tom nemám. Mně osobně by se líbil sever. Pokud tedy má o pořádání zájem Dánsko, myslím si, že jsou schopní mistrovství zařídit, mají na to i potřebné haly,“ doplnil Vejmelka.

S jeho názory v podstatě souzněl také kapitán žďárských Plamenů. „Stoprocentně s tím rozhodnutím IIHF souhlasím. Vzhledem k tomu, co se v Bělorusku nyní děje, jsem za to rád,“ sdělil Martin Pleva.

Podle jeho mínění v tom sehrálo velkou roli oznámení hlavního sponzora šampionátu. „Oznámení Škody Auto, že nebude turnaj podporovat, pokud bude spolupořadatelem Bělorusko, bylo podle mě klíčové. Vždyť ještě před nedávnem se předseda IIHF Fasel skoro přátelsky fotil s Lukašenkem (prezident Běloruska – pozn. autora),“ nelíbilo se mu.

Přidělení pořadatelství Bělorusku ale za chybu nepovažuje. „V pořadatelství akcí bych tyto země neomezoval,“ dodal Pleva.