V letošním „úspornějším" ročníku se odehrálo celkem 120 utkání (105 zákl. část + 15 nadstavba), čili o 79 méně než v sezoně 2015/16. Padlo v nich 870 branek (762+108) a rozhodčí rozdali 1 215 trestných minut (868+347), což je téměř o polovinu méně než loni.

„Hodnotit sezonu s vedoucími mužstev teprve budeme, když ale někdo skončí sezonu už 20. ledna, tak je to podle mě brzy. Ale týmy to tak chtěly, drahé zápasy o 9. až 15. místo pro ně neměly smysl. Jinak podle mě by bylo spravedlivější, kdyby se play-off hrálo na dva vítězné duely, doplatila na to třeba Přibyslav. Často se taky stalo, že po prvním zápase nebylo v odvetě o co hrát. Hrozně rád jsem za to, že ubývá trestných minut," shrnul šéf soutěže Karel Daniel, jemuž udělal radost jeho Ostrov. „Bronz Ostrova je podle mě největším překvapením soutěže."

Z očekávaného vyvrcholení ročníku, po němž předával medaile a poháry, byl zklamaný. Druhému finále totiž předcházelo derby Žďáru s Havlíčkovým Brodem, dlouhou prodlevou a čekáním na odchod křepčících hostů z ledu vygradovalo chování brodských „fandů". „Vůbec ty fanoušky nechápu, kromě toho, že jen sprostě nadávali, tak před odchodem ze zimáku hodili dýmovnici na led, nemohli jsme kvůli tomu hrát. Štípaly oči, těžko se dýchalo, všude šedo. Čekalo se, až se to trochu rozejde, ale stejně to bylo špatné. Na utkání přijela televize webu hokejka.cz, všichni byli naštvaní. Prostě to nebylo důstojné finále," štvalo organizátora ligy.

V posledních letech týmů ve VHL ubývalo. Nyní žádný odliv neočekává. „Myslím si, že se to ustálí. Žádné zprávy o tom, že by někdo chtěl skončit nebo začít nemám," uzavřel Daniel.

VATÍN - BOHDALEC 0:7

Zhodnocení Karla Sobotky (vedoucí mužstva, Vatín): „Dobře rozehrané finále jsme nezvládli a odvetné utkání prohráli rozdílem třídy. Druhé místo je i tak pěkné. Gratuluji soupeři k obhajobě prvenství. Děkuji hráčům za odvedený výkon v celé sezoně, fanouškům a obci Vatín za podporu."

Zhodnocení Vladimíra Jaši (vedoucí mužstva, Bohdalec): „K vidění bylo zprvu oboustranně opatrné utkání. Po našem druhém gólu se soupeř pokusil odpovědět, nasměřoval svoje síly ke vstřelení kontaktní branky, ovšem skvěle chytajícího Majtnera nepřekonali. Naopak naši útočníci měli usnadněnou práci s obranným valem Vatína. "

Branky a nahrávky: L. Jaša 2, P. Jaša 2, Chrást, Kovář, Jar. Večeřa ml. (L. Jaša, P. Jaša, Majtner, Šindler, Tulis, Jin. Vařejka, Jar. Večeřa ml). Rozhodčí: Dvořák, Fiksa, Lisa. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 480. Třetiny: 0:2, 0:4, 0:1. Nejlepší hráči: Sochor P. Jaša. První zápas: 3:2, konečný výsledek: 3:9.

Čtěte také: Dukla ztratila mečbol v oslabeních. O postupujícím se rozhodne v pátek

Pořadí 17. ročníku

1. Bohdalec

2. Vatín

3. Ostrov

4. Znětínek

5. Přibyslav

6. Veselíčko

7. Světnov

8. Rudolec

9. Pavlov

10. Slavkovice

11. Řečice

12. Škrdlovice

13. Nová Ves

14. Olešná

15. V. Losenice

Statistiky VHL

ZÁKLADNÍ ČÁST

KANADSKÉ BODOVÁNÍ

1. P. Forman (Přibyslav) 35 (13+22)

2. L. Jaša (Bohdalec) 33 (15+18)

3. J. Kratochvíl (Veselíčko) 30 (15+15)

4. P. Jaša (Bohdalec) 28 (17+11)

5. F. Kasal (Veselíčko) 27 (15+12)

6. J. Vaněk (Znětínek) 26 (17+9)

7. V. Neubauer (Znětínek) 25 (11+14)

8. L. Pošvic (Světnov) 24 (15+9)

9. M. Svatoň (Veselíčko) 21 (3+18)

10. J. Doležal (Přibyslav) 19 (12+7)

STŘELCI: 17 J. Vaněk (Znětínek), P. Jaša. 15 L. Jaša (oba Bohdalec), L. Pošvic (Světnov), F. Kasal, J. Kratochvíl (oba Veselíčko). 14 I. Podsedník (Škrdlovice). 13 P. Forman. 12 J. Doležal, M. Neubauer (všichni Přibyslav).

TRESTY: 31 P. Jaša. 26 J. Večeřa ml. (oba Bohdalec). 25 M. Blíženec (Vatín). 22 T. Bořil (Veselíčko). 18 L. Pošvic (Světnov). 16 R. Pejchal (Rudolec), P. Burian (Ostrov).

POŘADÍ SLUŠNOSTI TÝMŮ:

1. Přibyslav 16 tr. minut, 2. Olešná 22, 3. Pavlov 42, 4. Škrdlovice, V. Losenice a Znětínek 48, 7. Nová Ves 54, 8. Slavkovice 58, 9. Veselíčko 60, 10. Vatín 63, 11. Světnov 68, 12. Ostrov 76, 13. Rudolec a Řečice 82, 15. Bohdalec 101.

NADSTAVBOVÁ ČÁST

KANADSKÉ BODOVÁNÍ

1. P. Jaša (Bohdalec) 13 (10+3)

2. F. Kovář (Bohdalec) 12 (7+5)

3. L. Jaša (Bohdalec) 11 (4+7)

4. J. Večeřa ml. (Bohdalec) 9 (6+3)

5. F. Hubený (Vatín) 7 (6+1)

6. M. Kovář (Ostrov) 6 (4+2)

M. Plhák (Znětínek) 6 (4+2)

8. M. Láznička (Vatín) 6 (3+3)

9. R. Fňukal (Ostrov) 6 (2+4)

K. Kment (Ostrov) 6 (2+4)

J. Vaněk (Znětínek) 6 (2+4)

STŘELCI: 10 P. Jaša. 7 F. Kovář. 6 J. Večeřa ml. (všichni Bohdalec), F. Hubený (Vatín). 4 L. Jaša (Bohdalec), M. Kovář (Ostrov), M. Plhák (Znětínek).

TRESTY: 27 T. Klíma (Veselíčko). 22 M. Láznička (Vatín). 20 J. Ptáček (Rudolec). 16 V. Krejčí, P. Müller (oba Vatín). 14 J. Hrnčíř (Světnov), J. Procházka. 12 P. Jurek. 10 P. Burian (všichni Ostrov).

Vše podstatné zařídili sourozenci Jašovi. Na oslavy scházela energie

Bohdalec překlopil druhé finále na svoji stranu. Rozhodnuto bylo už po dvou třetinách.

Bohdalec - Když potřebovali a sešli se v kompletním složení, dominovali. Hokejisté Bohdalce vyslali svým konkurentům jasný vzkaz. Ve chvíli, kdy jim po prvním finále (2:3) teklo do bot, nezpanikařili a naplno využili svých letitých finálových zkušeností. Vatín v odvetě smetli 7:0.

„Zase tak jednoznačné to nebylo. Vatínští bojovali, měli několik dobrých šancí, ale náš gólman Zbyšek Majtner v takto vypjatých duelech neztrácí nervy, spoléhali jsme na něj, že nic nepustí a pak už to bylo jen o tom nějakou branku vstřelit," řekl vedoucí mužstva Vladimír Jaša.

Druhé finále režírovali jeho bratři. Na konci 10. minuty využil přesilovou hru Luboš Jaša, a když ve vlastním oslabení ujel nejproduktivnější hráč play-off Petr Jaša, Bohdalec šel v součtu obou střetnutí do vedení. „V tu chvíli jsme se uklidnili, začali jsme předvádět svoji hru a napadaly nám tam další branky," pochvaloval si Vladimír.

Po dalších zásazích Petra s Lubošem už to bylo 4:0 a Bohdalec mohl pomalu přemýšlet o vítězných oslavách. „Vesnickou ligu už jsme vyhráli několikrát, oslavy proto nebyly nic moc. Ze zimáku jsme se dostali až o půlnoci, všichni jsme toho měli dost, takže jsme jen na chvíli sedli, nějaké mohutné slavení byste čekal marně. Teď už zase myslíme na další sezonu," nastínil Vladimír Jaša.

Vesnická liga podle něj fungovala jak měla. „Můžeme jen poděkovat Karlovi (Danielovi), že se o nás tak stará. Asi těžko by se našel někdo, kdo by to dokázal takhle dobře připravit," nezapomněl Vladimír Jaša poděkovat.

Vatín přepsal klubovou historii. Zklamání z debaklu vyprchalo

Kromě regionální televize byl na finále VHL i štáb ze serveru hokejka.cz. Vatínští měli co říct. Vatín - Konečným druhým místem přepsali klubovou historii. Na krku vatínských hokejistů visela po druhém finále stříbrná medaile. Smutek ze zbabrané odvety, do níž Vatínští vstupovali s vedením 3:2, stříbrný úspěch z Vesnické ligy pomalu zaháněl. „S odstupem už si myslím, že je to dobré," rozesmál se vedoucí mužstva Karel Sobotka.

Při druhém finále mu do smíchu rozhodně nebylo. Společně s bezmála 500 diváky bezmocně přihlížel vatínské zkáze. Debakl 0:7 nikdo nečekal. „Do odvety jsme vstupovali s tím, že bychom to mohli dokázat. Jenže hned od 1. minuty bylo vidět, že to není ono. Nestíhali jsme, špatně jsme kombinovali, soupeř byl o třídu lepší," uznal Sobotka.

Na tým dolehla finálová nováčkovská daň. „Nezvládli jsme to po fyzické ani po psychické stránce. Výsledek je pro nás krutý, ale horší by to asi bylo, kdybychom prohráli odvetu o dvě branky a v součtu nám chyběl jen gól," dodal.

Po první třetině ještě nebylo nic ztraceno. Vatín v součtu prohrával 3:4. „Stáhli jsme to na dva útoky, snažili jsme se nastartovat, vytvořili jsme si pár šancí, ale prostě nám to nešlo. Góly dával jen Bohdalec," vzpomínal Sobotka.

V příštím ročníku by Vatín rád na velký úspěch navázal. „Posunout se ještě o stupínek výš by bylo skvělé, nejdříve ale musíme postoupit do vyřazovacích bojů, pak se o to můžeme porvat. Ještě dvě kola před koncem základní části jsme totiž neměli jisté play-off. Od té doby jsme předvedli sedm výborných výkonů, vyřadili jsme Světnov, Ostrov, porazili jsme Bohdalec. Jen ten poslední krok nám chyběl," zamyslel se Karel Sobotka.

Čtěte také: Do Kotliny k prvnímu semifinále přiletí Žihadla. Atraktivní derby Vysočiny okoření semifinále vyřazovacích bojů ve druhé hokejové lize.