Olympijská vesnice z vězení, sedm vyhraných zápasů v řadě nebo deset dukláků v jednom týmu. Na tyto chvíle před sobotním olympijským hokejovým zápasem mezi Českou republikou a Švýcarskem společně zavzpomínaly hokejové legendy Stanislav Neveselý a Jaroslav Benák. Spolu s hokejovými fanoušky se sešli v jihlavské hospodě Hattrick.
Stanislav Neveselý začal od roku 1980, kdy se konala olympiáda v USA. Má na ni jak dobré, tak i špatné vzpomínky. „Byli jsme překvapeni, protože olympijská vesnice byla udělaná ze staré věznice. Já jsem byl na pokojíku, kde bylo malé okénko a venku byly mříže. Jinak byla olympiáda v pořádku. Ale vím, že třeba italská delegace odmítla v této vesnici bydlet a zařídila si vlastní hotel. Dát olympiádu organizačně dohromady je opravdu náročné, takže na každé olympiádě se najdou drobné chyby," začal svoje vyprávění Neveselý.
Na této olympiádě působil Neveselý jako asistent trenéra. „Sportovně jsme tady neuspěli, od USA jsme dostali nakládačku 7:3, měli spoustu mladých hráčů, kteří po ledě lítali, a bylo těžké se jim vyrovat," dodal k olympiádě v USA Neveselý.
Další vzpomínky Neveselého a Benáka směřovaly k roku 1984, kdy se olympiáda odehrávala v Sarajevu, Neveselý byl trenérem národního týmu. V něm už hrála mladší generace hráčů, celkem bylo v týmu 6 hráčů z Dukly Jihlava. „Byla to pro nás velká čest, ale pro mě jako pro trenéra taky velké riziko. Když si vezme trenér ze svého oddílu 6 hráčů do národního mužstva, tak si trochu podřezává větev. My jsme to riskli a olympiáda vyšla, vyhráli jsme 7 zápasů v řadě," vzpomínal Neveselý. V semifinále hrála Česká republika vyřazovací zápas se Švédskem. „Švédové nás ke konci mačkali, nakonec jsme ale vyhráli 2:0 a postoupili jsme do finále s Ruskem, kde jsme sice prohráli, ale odehráli jsme velmi důstojný zápas," dodal Neveselý.
V roce 1985 se konalo mistrovství světa, a to v Praze. Do národního týmu se nominovalo celkem 10 hráčů z Dukly Jihlava. „Já jsem se tomu bránil, tisk do mě šil, co to šlo. Bylo to pro mě velké riziko, věděl jsem, že když neuspějeme, tak je konec," zavzpomínal Neveselý s tím, že první zápasy v Praze nebyly moc úspěšné. „Pak jsme se ale dostali do solidní formy a ve finále jsme porazili Kanadu. Z těch 5 gólů, co jsme dali Kanadě, dali čtyři z nich hráči Dukly, to byl obrovský úspěch," dodal Neveselý.
Po této vzpomínce se účastníci besedy přesunuli o třináct let vpřed do Nagana, kde český národní tým vyhrál olympiádu. To už Neveselý jako trenér skončil, ovšem v týmu zůstával nadále. „Byla to první otevřená olympiáda, chuť hráčů z NHL hrát za Česko byla obrovská. Měli jsme pana Hlinku, výborného trenéra, kterého všichni hráči respektovali. Hráči se chtěli prosadit a dali do toho obrovský elán,"okomentoval toto období Neveselý.
Poté už se začala blížit osmnáctá hodina, kdy zápas mezi Českou republikou a Švýcarskem odstartoval. Jaroslav Benák závěrem řekl, co pro něj Dukla Jihlava znamenala. „Dukla mi dala smysl života, pro to jsem žil a tím stylem žiji dodnes. Hlavně to byla dřina a dřina, běhali jsme sjezdovku, pak jsme šli ještě na led. Myslím si, že některým hráčům to dnes chybí," naznačil Jaroslav Benák.
Miloš Vostrý, organizátor této sobotní besedy, plánuje, že podobná setkání se budou konat i před dalšími zápasy. „Já si lidí, co toho pro hokej tolik dělají, strašně moc vážím, a protože s nimi trávím spoustu času, tak mnoho příhod ze zápasů znám, a tyto besedy slouží k tomu, aby se o nich dozvěděli i další lidé, které to zajímá. Teď, když je olympiáda, je to ideální příležitost," vyjádřil se Vostrý.
Besedy se zúčastnil například velký fanoušek Dukly Jihlava Karel Beneš. „I když hokej nehraji, mám ho rád, chodím na něj od dětství, a těším se na každý zápas. Dukle Jihlava přeji, aby se jí dařilo a abychom se mohli i nadále setkávat s legendami. Jsem spokojený, že je tu pan Benák a pan Neveselý, a když budu mít čas, určitě zajdu i na další besedy," uzavřel Beneš.