„Moc jsme si všichni přáli do baráže o první ligu proniknout, ale já věřím, že nabrané zkušenosti zúročíme v příštím ročníku,“ vyslovil své přání trenér hokejového Žďáru Michal Konečný.

Od vašeho posledního utkání sezony již uplynul nějaký čas. Přebolelo už vyřazení od Jablonce?
Asi ano, ale jak už jsem říkal i na tiskovce, je vždy zklamáním končit sezonu prohraným zápasem. Ačkoliv nechci nikterak snižovat jeho kvality, tak musím zopakovat, že Jablonec určitě byl hratelným soupeřem. Po prvním vyhraném utkání, kdy jsme hráli velice dobře a byli i efektivní, jsme si ale asi mysleli, že to bude jen příjemný sparingpartner. Jenže oni mají zkušený mančaft, hráli výborně odzadu, navíc je podpořil kvalitní gólman. Ukázali, že ne nadarmo hráli dvakrát po sobě v baráži o WSM ligu.

Mám tomu rozumět tak, že po prvním utkání došlo z vaší strany k určitému podcenění?
Asi to v našich hlavách trošku bylo. Ono to k tomu i svádělo. Proti Klatovům i Kolínu jsme předtím sice vyhráli 3:0 na zápasy, ale měli jsme v některých utkáních štěstí na naší straně. Kdežto první duel s Jabloncem jsme zvládli velice lehce, což jsme do té doby v letošním play-off neznali. Ve druhém utkání série na severu Čech však na nás domácí vletěli a to na nás pak zanechalo stopy.

A ve třetím utkání vás Jablonec vyučoval v produktivitě…
Byla to obrácená kopie prvního utkání série. Do čeho hosté plácli, to skončilo v síti naší branky. Musím ale kluky ocenit za to, že z nepříznivého stavu 1:4 dokázali vyrovnat na 4:4, bohužel hosté ihned dokázali znovu skórovat.

Je to pouze hypotetická otázka, ale udělal byste v této sérii zpětně něco jinak?
Na to se obtížně odpovídá. Někomu se v utkání daří více, jinému méně, na každého platí něco jiného. Třeba před třetím zápasem jsme trochu přeházeli sestavu, ale asi to nebylo úplně nejšťastnější řešení, proto jsme to po první třetině vrátili zpět. Pro nás jsou to ovšem velké zkušenosti do budoucna. My sice také máme ostřílené hráče, ale takhle daleko nikdo z nich nehrál, možná na nás dolehla nervozita, že bychom se do baráže opravdu dostali.

Druhé místo v základní části, v play-off jen krůček od baráže o první ligu, uplynulou sezonu přesto můžete hodnotit pozitivně?
Na hráčích bylo vidět, že hrozně moc do baráže chtějí, ale jenom to nestačí. Jak už jsem říkal, já opravdu věřím, že to v příštím ročníku zúročíme. Euforie po dvou postupech tu byla obrovská, ale ono je potřeba i to štěstíčko, protože rozhodují detaily. Pro další postup jsme udělali maximum, ale celkově ta sezona byla pro diváky velice dobrá. Předváděli jsme útočný hokej, zabudovali spoustu mladých kluků, určitě to byl úspěšný ročník, ale nesmíme usnout na vavřínech.

Zabudování talentovaných hráčů z dorostu bylo možná jedním z největších pozitiv?
Celou sezonu jsme se potýkali se zraněními, třeba v play-off nám výrazně chyběl bojovník Lukáš Krupka. Díky naší kvalitní mládeži jsme ovšem měli kam sáhnout. Je super, že nám to takto funguje. O to více mě, a možná ještě více hráče, mrzelo prohlášení pár jedinců, že jsme to Jablonci pustili kvůli tomu, že ve Žďáře bude k dispozici led jen do konce března. To fakt může říci jen člověk, který sportu vůbec nerozumí, v této fázi soutěže to přece žádný sportovec nemůže udělat! Kluci z toho byli opravdu špatní, protože to je od některých jedinců znevážení jejich výkonů, ale naštěstí je takových závistivců jen pár. Naši fanoušci byli celou sezonu super, hlavně kvůli nim jsme si neskutečné přáli postoupit ještě o kolo dál. Kritika je potřebná věc, ale urážet někoho pomluvou, že prodal zápas, to je něco, co mě hrozně mrzí. U nás se asi úspěch opravdu neodpouští.

Po polovině baráže je Jablonec v konkurenci Havlíčkova Brodu a Poruby prakticky bez šance na postup. Jak by si na jeho místě vedly Plameny?
To se těžko hodnotí, opravdu neumím odhadnout, jak by to s námi bylo. My jsme neměli od začátku cíl, že chceme postoupit, na rozdíl třeba od Poruby či Havlíčkova Brodu. Poruba má profesionální kádr, což je obrovská výhoda, stejnou cestou šly před lety i Frýdek-Místek, Prostějov či Přerov, což ve Žďáře asi nikdy nebude. Kluci tady mají své zaměstnání, zázemí a těžko po nich někdo může chtít, aby třeba ve třiceti letech všeho nechali a obětovali to hokeji. Výhodou pro postupující tým bude to, že se z I. ligy nepadá, na druhou stranu kvůli tomu hodně zápasů v soutěži vůbec nemá kvalitu. To, že se nesestupuje, je velkým problémem, vidět to bylo i na návštěvách v první lize, třeba v Kadani, Benátkách či Litoměřicích.

Jedna sezona sotva skončila, ale už za chvíli bude klepat na dveře ta další. Jaký bude plán letní přípravy?
Sezení s manažerem budeme mít až příští týden, kdy budeme vše řešit. Vzhledem k letošní delší sezoně začneme suchou přípravu až druhý týden v květnu, trvat bude do konce června. Po červencovém volnu pak v srpnu vyjedeme na led.

Dojde v úspěšném kádru k nějakým změnám?
Zatím mi nikdo nehlásil, že by měl končit. Uvidíme, kde bude Jarda Pytlík, v případě střídavého startu bychom chtěli, aby hrál u nás ve Žďáře, protože mu to dá více než juniorská liga. Kádr chceme spíše rozšířit, ale jde o skutečnou kvalitu. Hráči se nám sami nabízí, ale my nemůžeme brát každého, protože máme dostatek vlastních kvalitních mladých hráčů.