Na šampiona Jihomoravského kraje už delší čas čeká vítěz Moravskoslezské krajské ligy HC Orlová. Úvodní zápas kvalifikace o postup do druhé ligy je na programu od 17.30 v sobotu ve Velkém Meziříčí. Odveta je naplánována na neděli 3. dubna od 14 hodin v Orlové. Místo ve třetí nejvyšší české soutěži si vybojuje tým, který nastřílí v součtu obou utkání více branek. Případné prodloužení či nájezdy tak uvidí fanoušci Orlové.

UH. OSTROH V. MEZIŘÍČÍ 2:5

Úvod zápasu o hladké výhře Velkého Meziříčí rozhodně nenasvědčoval. Ve 3. minutě překonal Brože v přesilovce Antonovič. Gól však domácím paradoxně uškodil. Ostroh otevřel zadní vrátka, začal myslet na ofenzivu a nakonec na to doplatil. Po obléhání Brožovy svatyně domácí přišli o puk a z přečíslení dva na jednoho vyrovnal povedenou střelou pod víko Dostál. Hosté se uklidnili, zaměřili se na bránění středního pásma a čekali na chyby. Ostroh i nadále trávil hodně času v útočné třetině, střelecký prach mu však zvlhl. A tak dostal lekci z produktivity. V 18. minutě využil nepozornosti Roupec a zaražené domácí dorazil Bula trefou do šibenice 1:3.

Po změně stran se Ostroh toužil před sedmi sty diváky dostat na dostřel, ale pozorná obrana Velkého Meziříčí v čele s gólmanem Brožem mu plány hatila. Ve 35. minutě se protáhl do brejku Roupec a svůj samostatný únik zakončil do volného pravého horního růžku. To už začínalo být na stadionu všem jasné, že třetí finálový zápas už se konat nebude.

Vynikající střelecké představení hostů uzavřel v 52. minutě Dostál, který po brejku pokořil brankáře efektním blafákem. Snížení Červínka na konečných 2:5 už na velké radosti hostujících hráčů nic nezměnilo.

„Sice jsme rychle prohrávali, ale během chvilky se nám podařilo vyrovnat a pak už jsme hráli velice dobře. Předvedli jsme náš důrazný, kombinační hokej, dávali jsme góly a dá se říct, že jsme soupeře k ničemu nepustili," ohlédl se kouč Roman Vondráček za zápasem.

Branky a nahrávky: 3. Antonovič (Nevídal, Neuwirth), 56. Červínek (Stránský, Rauš) 5. Dostál (Křenek), 18. Roupec (Dostál), 19. Bula (Kudláček), 35. Roupec (Střecha, Kochánek), 58. Dostál (Ambrož, Vlašín). Vyloučení: 7:11. Diváci: 695. Třetiny: 1:3, 0:1, 1:1. Konečný stav série: 0:2. HHK Velké Meziříčí: Brož (Štourač) Vlašín, Šerý, Ambrož, V. Burian, Kochánek, Vondráček, Pálka Křenek, Dostál, Sobotka Krča, Bula, Kudláček F. Střecha, Roupec, Maštera, Chlubna.


Důvod úspěchu? Touha hráčů po vítězství

Velké Meziříčí Ve své třetí sezoně dovedl hokejisty z Velkého Meziříčí k titulu. Trenér Roman Vondráček si po stříbru a loňském vyřazení ve čtvrtfinále play-off užíval pocity pro mistry krajské ligy Jižní Moravy a Zlína. „Kádr se za tři roky stabilizoval, práce, kterou jsme do hokeje vložili, se zúročila. Momentálně nemám ze žádného soupeře z krajské ligy strach," říká Roman Vondráček.

Síla kádru se projevila během sedmi utkání v play-off, v nichž jeho celek hned třikrát otáčel zdánlivě ztracené zápasy. „Jasně se projevilo, že mančaft funguje. Šlapal vždycky celých šedesát minut, neskládal zbraně a ta utkání otáčel v posledních minutách. Je vidět, že hráči jsou na tom fyzicky i psychicky dobře. Chtějí hrát a hlavně chtějí vyhrát. To je hlavní důvod našeho úspěchu," vysvětluje Vondráček.

Ve městě se během play-off výrazně zvýšil zájem o hokej. Na poslední dva domácí duely vždy dorazilo přes 500 diváků. „Hrát před takovou návštěvou je samozřejmě pěkné a hráči si na ni teprve zvykají. Na klucích bylo vidět, že jsou trochu svázanější, ale lidi je podpořili a kluci výhry vybojovali. V sobotu s námi jelo 70 diváků do Ostrohu, byli hlasitější než domácí, hrozně nám pomohli. Musím jim touto cestou poděkovat. Jen je škoda, že tolik fanoušků pravidelně nechodí i během sezony, protože si myslím, že nepředvádíme špatný hokej," lituje Vondráček.

Po bídném vstupu do sezony se Velké Meziříčí rozjelo a začalo mazat bodovou ztrátu na své soupeře. Po nadstavbové části nakonec skončilo třetí. Už během nadstavby se Vondráček nebál jít s kůží na trh a řekl, že chce ligu vyhrát a postoupit do kvalifikace. Jeho slova se v sobotu naplnila. „Kvalifikace s Orlovou už je pro nás něco navíc. Soupeře neznáme, nevíme, co od něj čekat. Určitě to ale bude tvrdý boj a speciálně sobotní venkovní zápas bude hrozně těžký. Důležitý bude každý gól. Rozhodně ale zbraně neskládáme, kvalifikaci chceme vyhrát," má jasno.

Vstupenka do II. ligy

V tom případě by muselo vedení klubu řešit možný návrat do druhé ligy. „Vše záleží na tom, jak dopadne reorganizace druhé ligy. Letos z ní nikdo nesestupuje a dva týmy postoupí. Počet družstev se navýší na 32. Pokud bude zvolen model čtyř skupin po osmi, bylo by to pro nás dojezdově lepší a čekala by nás pravidelná a divácky atraktivní derby s týmy z okolí. Pokud nás naši partneři podpoří, hráli bychom ji rádi," říká jednatel klubu Jaroslav Juda.