Bojovník z velebené čtvrté lajny na Mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě je třetím Čechem v kádru, v němž jsou brankář Jakub Kovář a útočník Ondřej Roman. „Petr si vybíral z více možností a nakonec se rozhodl pro Jekatěrinburg. Chce klubu pomoct posunout se kousek dále a postoupit v play-off přes první kolo. Roli v jeho rozhodování hrála i skutečnost, že už jsou tam další čeští hráči," řekl ČTK hráčův zástupce Robert Spálenka.

Dvaatřicetiletý Koukal působí v KHL od roku 2012. Dvě sezony hájil barvy Nižněkamsku, letos nastupoval za Jokerit Helsinky. V mezinárodní lize zatím odehrál včetně play off 174 zápasů s bilancí 39 gólů a 55 asistencí.

Žďárský odchovanec dal v deseti pražských zápasech na MS vyrovnávací gól do německé šibenice na 2:2. V hodnocení +/- posbíral plusový bod, na trestné lavici odseděl šest minut a na brankáře vyslal jedenáct střel. V semifinále proti Kanadě neuznal rozhodčí po jeho průjezdu brankovištěm sporný gól na 1:2. „Kuba Voráček mi o přestávce říkal, že to rozhodčí vzal na sebe a povídal, že hvízdnul ještě dřív, než padl gól. Myslím, že kecal. Ale to je už teď jedno," ušklíbl se Koukal.