V čem se Martin Nečas po několika měsících v severní Americe vrátil jiný?
Myslím si, že nic zásadního se u mě nezměnilo. Moc jsem si to v Carolině, ale i v celé NHL užíval. Možná jsem se naučil trochu lépe anglicky, ale celkově ty zkušenosti jsou skvělé a budou se mi hodit do budoucna. Tuto sezonu chci zvládnout co nejlépe, abych tam mohl příští rok zůstat.

Hokej za mořem je jiný, v čem nejvíc?
Podle mého asi v těch maličkostech. Hráči jsou individuálně velmi vyspělí, proto je NHL nejlepší ligou. Pokud se to pak skloubí s taktikou, k tomu hřiště menších rozměrů pro výborné bruslaře… Ten hokej je prostě ohromně rychlý, v tom to asi je.

Jak jste si na hokejový život v úplně jiném prostředí zvykal?
Musím říci, že úplně v pohodě, opravdu byla v klubu výborná parta. Carolina měla druhý nejmladší kádr v NHL, proto to bylo jednoduší, i když v týmu nebyl žádný Čech. Bylo to v podstatě stejné jako v Česku.

Služeb rané péče využívá rovněž rodina malého Honzíka ze Stonařova.
Zrakově postiženým dětem může péče odborníků výrazně pomoci

Co život ve městě, resp. v severní Americe?
Největší rozdíl je asi v počasí, protože celou dobu tam bylo přes 30 stupňů. Návrat domů tak pro mě byl docela teplotním šokem. Jinak si ale myslím, že je to docela podobné s Českem. Carolina má zhruba 300 tisíc obyvatel, což je podobné Brnu. V létě jsem byl v New Yorku, to už je trošku něco jiného.

Změnil se nějak váš náhled na NHL od okamžiku, kdy bylo jasné, že se do ní podíváte?
V podstatě se mi potvrdilo to, co jsem od ní očekával. Je to ohromně rychlý hokej, úplně jiná liga, na vyšší úrovni než v Česku či Evropě, ale hlavně tím menším kluzištěm. Věděl jsem dobře, do čeho jdu, což bylo dané i tím, že jsem hokej za mořem hodně sledoval. Navíc jsem se často bavil s Martinem Eratem z Komety, který v NHL několik let působil. Na druhou stranu je realita samozřejmě vždy trošku jiná.

Máte s Carolinou konkrétní dohodu o tom, co bude následovat dál?
Je to v podstatě jen na mně, zda se budu moci do NHL vrátit. Záleží na tom, jak budu hrát, resp. jak budu vypadat v této sezoně, a pak případně následně v letním kempu. Takže takto dopředu něco říkat lze jen stěží. Před začátkem letošního kempu jsem nečekal, že se tam udržím a nakonec se to povedlo. Teď ale potřebuji pořádně hrát, proto jsem se vrátil do Česka.

Váhal jste nad návratem do Brna?
Stylu za mořem jsem se přizpůsobil docela rychle, nemám problém s tím si zvyknout. Možná i proto jsem chtěl zpátky do Brna. Já i Carolina jsme přesvědčeni, že je to pro mě ta nejlepší cesta.

Jak vás znovu přijala kabina Komety?
Moc se tu nezměnilo, jelikož je tu hodně podobný kádr jako vloni. Moc jsem se zpátky těšil, je to pro mě nová výzva. Těšil jsem se i na fanoušky. Doufám, že začneme vyhrávat, budu dávat víc gólů a budeme podobně silní jako minulou sezonu.

Počítáte s tím, že na vás bude vyvíjen mnohem větší tlak?
Ano, ale já mám rád takový tlak, odmalička jsem na to byl zvyklý. Chtěl jsem tuto pozici hrát a vůbec mi to nevadí, je jenom na mně, jak se s tím vypořádám. Budu se snažit předvádět to nejlepší, co ve mně je. Jsem rád, že jsem opět v Brně a je mi jasné, že fanoušci ode mě budou očekávat daleko víc.

Máte v plánu s Kometou i letos útočit na mistrovský pohár?
Myslím si, že to je hrozně daleko, abychom si mohli říci, že jedeme na titul. Musíme začít po malých krůčcích, nemyslet na to, ale samozřejmě je snem každého hráče opět vyhrát titul. První metou je účast play-off, po ní pak přijdou další postupné mety v cestě za případným titulem.

Stezka podél břehu Konventského rybníka nesoucí název Naučná stezka kolem Zelené hory byla uvedena do provozu v dubnu 2011.
Stezka kolem rybníka během let zchátrala, čeká ji revitalizace

Zatím jste v české extralize odehrál dva zápasy, jaké z vašeho pohledu byly?
Bylo krásné být opět na brněnském ledě, moc jsem se těšil hrát před výbornými brněnskými fanoušky. Přece jenom jsem první dvě třetiny utkání s Chomutovem měl těžší nohy, protože jsem tři týdny neměl takovou minutovou zátěž, ale pak už to bylo lepší a snad se to bude dál zlepšovat.

Dal jste v těchto utkáních jeden gól, ale získali jste pouze dva body. Předpokládám, že jste nebyl úplně spokojen?
Určitě ne. V obou utkáních jsme měli dostatek šancí, ale neproměňovali jsme je. Měli jsme být mnohem důraznější a dát více gólů.

Díky návratu se vám otevírá šance na účast při prosincovém světovém šampionátu dvacítek v Buffalu?
Určitě to bude hodně prestižní turnaj. Budu o rok starší, měl bych ten tým mnohem více táhnout. Myslím si, že tým máme slušný, ale je to o načasování formy a dodržování taktiky. Záleží také na maličkostech, musíme hrát dobře, dostat ve čtvrtfinále přijatelného soupeře a jít pak co nejdále.

Myslíte třeba i na nominaci na únorové olympijské hry?
To je pro mě hodně daleko, soustředím se hlavně na dvacítky, což je velký turnaj, nyní můj hlavní cíl. Olympiáda je snem každého hokejisty, ale uvidíme, jak se mi bude dařit. Je to jen na každém z nás, jak budeme hrát, ale jak říkám, muselo by se mi hodně dařit.

Do čela radnice byl zvolen Josef Komínek (vlevo), místostarostou se stal Vilém Lavický (vpravo).
Novým starostou Velkého Meziříčí je Josef Komínek