Mistr z Velkého Meziříčí, který z finančních a hráčských důvodů nevyužil právo startovat ve druhé lize, zahájí sezonu 17. září na svém ledě s Boskovicemi. Velká Bíteš se představí ve stejný den v Kroměříži.

Na pikantní okresní derby dojde už o týden později ve Velké Bíteši, která bude na svém ledě v sobotu pravidelně nastupovat v 17 hodin. Velké Meziříčí o třicet minut později.

Z DESETI NA TŘINÁCT
Oproti minulému ročníku, kdy o mistrovský titul bojovalo deset týmů, se do letošní sezony přihlásilo celkem třináct účastníků. Nově se v krajské lize představí záložní týmy VHK Vsetín a SHK Hodonín. Po roční odmlce se fanouškům opět představí HC Uničov, který hrál v minulém ročníku moravskoslezskou krajskou ligu a skončil v ní po základní části pátý z osmi.

V základní části čeká na družstva 24 utkání systémem každý s každým doma a venku. Nadstavbová část byla zrušena. Začátek soutěže je naplánován na 17. září 2016 a po 26. kole skončí 23. února 2017.

PRODLOUŽENÍ VE TŘECH
Novým herním prvkem by mělo být pětiminutové prodloužení, které se bude hrát v případě nerozhodného výsledku po základní hrací době ve třech hráčích na každé straně. Pokud se nerozhodne, budou následovat divácky atraktivní samostatné nájezdy.

První polovinu základní části odehrají domácí mužstva ve světlých dresech. Ve druhé se představí svým fanouškům v tmavých.

SPOLEČNÉ PLAY-OFF
Klíčové bitvy se rozhoří 1. března, kdy startuje play-off. Bojovat v něm bude po jednom boku osm nejlepších týmů Jižní Moravy a Zlínska dle umístění po základní části.

Pro mužstva na 9. až 13. místě sezona skončí po základní části.

Čtvrtfinále, semifinále i finále play-off se odehrají na dvě vítězná utkání.

Výhodu prvního a případného třetího střetnutí na domácím ledě má lépe postavený celek po základní části.
Vítěz soutěže bude znám nejpozději 19. března.

Úvodní los: 

1. kolo – 17. a 18. září:
V. MEZIŘÍČÍ – Boskovice
Kroměříž – V. BÍTEŠ
Uh. Ostroh – Břeclav
Uničov – Uh. Hradiště
Rosice – Vsetín B
Hodonín B – Blansko
Uh. Brod – volno

2. kolo – 25. a 26. září
V. BÍTEŠ – V. MEZIŘÍČÍ
Blansko – Kroměříž
Vsetín B – Hodonín B
Uh. Hradiště – Rosice
Břeclav B – Uničov
Uh. Brod – Uh. Ostroh
Boskovice – volno