Při neúčasti Tomáše Rolinka a Petra Vampoly si v srpnu třicetiletý odchovanec žďárského hokeje jako jediný ze zdejších legionářů pověsil na krk už třetí cenný kov za poslední tři roky. Té zlaté se ale podle jeho slov zatím nic nevyrovná.

Další medaile je doma. Na které místo ji ve své hokejové kariéře řadíte?
Řekl bych, že mistr světa z roku 2010 je nejvýš. Letošní bronz je rozhodně výš než ten loňský, protože to jsem vlastně nehrál. Dala by se zařadit asi na úroveň titulu z Pardubic. MS je krásné, ale je to jen kratší turnaj, zato v klubu člověk válčí celou sezonu.

Na Staroměstské náměstí jste se nevydali. Přibližte čtenářům, jak vlastně probíhaly oslavy bronzu?
V kabině jsme dali nějaké pivo. Potom jsme odjeli na hotel, kde na nás čekali manželky a příbuzní. Dali jsme si společnou večeři, poslouchali muziku, vládla uvolněná nálada.

Konkrétně nejstarší nováček šampionátu Petr Nedvěd vypadal, že si to hodně užívá…
Méďa si to užívá vždycky. (smích)

Loni v Bratislavě jste se na led nepodíval. Na čekané jste byl i letos. Věřil jste, že se do sestavy dostanete?
Samozřejmě jsem věděl, do čeho jdu. Trenér mi mou pozici oznámil po českých hrách v Brně, takže jsem věděl, že v základu nejsem. Bylo jasné, že se bude čekat na kluky z NHL, ale přijal jsem to. Kdybych se ale nedostal do sestavy během šampionátu, tak jsem měl v hlavě, že odletím domů a nebudu jak na Slovensku s týmem až do konce, protože letos odcházím do Ruska a situace je trochu jiná.

Turnaj pro vás začal těžkým zápasem s Lotyšskem. Tým si v tu dobu začal teprve sedat, že?
Já si myslím že jo. Kluci si začali zvykat na větší kluziště. Zápasy se nám začaly dařit, a nakonec to bylo docela slušný. (smích)

Vám asi nejvíce sedl dvougólový zápas s Německem…
Tam jsem dostal tři nahrávky do prázdný brány a měl jsem i další šance. Ale neřekl bych, že mi sedl nejvíc. Němci už neměli šanci na postup, a tak nás tolik nekousali. Navíc jsem hrál s Hemákem (Hemský), takže to nebylo tak složitý. (smích)

Když jsme u spoluhráčů… Během těch sedmi zápasů jste jich v jedné lajně vystřídal hned několik, s kým se vám hrálo nejlíp?
Začal jsem s Jirkou Novotným a Petružálkem, pak s Hémou a Méďou, a dalšími. Nerad bych na někoho zapomněl, protože všichni to jsou skvělí hráči a ta spolupráce na ledě byla dobrá se všemi.

Jakou roli na vám dal trenér Hadamczik?
Byl jsem hlavně na bránění. Na přesilovky jsem se nedostával, ale s tím jsem počítal.

Ve čtvrtfinále jste zlomili švédské prokletí. Domácí v tom zápase dlouho působili bezradným dojmem. Přesto stihli vyrovnat na 3:3. Co se vám tu dobu honilo hlavou?
Oni dali gól před koncem druhý části a hned nato přidali třetí, ale asi nám to i pomohlo, že jsme tak dlouho nebránili třeba stav 3:2. Rychle jsme se oklepali a začali jsme zase hrát svou hru. Obě strany měly šance, ale zaplaťpánbůh jsme ten gól dali my.

Proč to nevyšlo se Slováky?
Byla škoda, že jsme nešli do vedení. Ve druhé třetině jsme byli lepší, ale zlomil nás ten gól v naší přesilovce. To asi rozhodlo.

Na víkend přiletěli do Helsinek manželky a příbuzní. Kdo přiletěl povzbudit vás?
Manželka a rodiče.

Stihli jste se vůbec vidět?
Bydleli ve stejném hotelu jako my. Před semifinále jsem je viděl asi pět minut, podobné to bylo i v neděli. Člověk má zažitý nějaký program, a je tam od toho, aby se soustředil na hokej.

Od příští sezony se stěhujete do Nižněkamsku. Jak se těšíte na krok do neznáma?
Nikdy jsem na zahraničním angažmá nebyl, takže se těším. Sám jsem zvědavý, jaké to bude. Naštěstí jde se mnou Honza Kolář, takže tam na to nebudu sám.

-------------------

Vampola znovu mění dres, ze Švýcarska míří zpět do Švédska

Žďár nad Sázavou – Putování po hokejových štacích nekončí. Žďárský rodák Petr Vampola se po půlročním působení ve švýcarském klubu Servette Ženeva vrací zpět do Švédska, kde podepsal smlouvu s Växjö. Podle oficiálních stránek tamních Lakers se upsal na jeden rok.

Třicetiletý útočník odehrál v dresu Ženevy 32 zápasů včetně play out a zaznamenal 27 bodů za 6 gólů a 21 přihrávek. Na podzim stihl nastoupit za švédskou Timru ve 20 duelech (6+11) a jeho hra na sebe přitáhla pozornost. „Stejně jako mnoho dalších nás upoutaly jeho výkony v dresu Timry," řekl sportovní ředitel Växjö Henrik Evertsson.