Na šampionátu jste toužili po medaili, nakonec jste prohráli poslední dva zápasy a skončili na 4. místě. Jak hodnotíte domácí šampionát?

Pro mě je to jednoznačně neúspěch. Chtěli jsme vybojovat medaili, a nemáme ji. Pro mě to není úspěch, že projdeme přes čtvrtfinále. Pokud tedy není medaile, tak určitě nemůžeme mluvit o úspěchu.

Na zápasy Česka byla O2 arena vždy zaplněná do posledního místa a diváci vás neustále mohutně povzbuzovali. Mrzí vás to o to více, že se nezískala medaile?

Já chci na prvním místě vyhrát kvůli sobě, protože tam makám. Jsou tam samozřejmě i tyhle další věci. Přijede se podívat rodina, přijde hodně fanoušků, kteří dají peníze za ty lístky. Je toho hodně a postupně se to nabaluje.

V semifinále vás zastavila Kanada, která letos přivezla ohromně silný tým. Přejít přes ni do finále by byl i takový malý zázrak.

Určitě. Skončilo to sice 2:0, ale třeba ve druhé třetině, když vedli o ty dvě branky, tak jsme si ani nedokázali připravit nějakou kloudnější šanci. Oni to zavřeli a pohlídali si to. Vyhráli zcela zaslouženě.

To následná prohra v boji o bronzovou medaili se Spojenými státy musí mrzet určitě víc.

Ano, to mě mrzí mnohem víc, že jsme prohráli. Ten zápas s Amerikou jsme prostě měli zvládnout, ale nepovedlo se to.

Po turnaji se již poněkolikáté loučil s reprezentačním týmem Jaromír Jágr. Myslíte si, že je to tentokrát definitivní rohodnutí?

Ano, myslím, že je to už konečné. Tentokrát ho už nikdo nezlomí.

Turnaj jste hodnotil jako neúspěšný, ale vám osobně se celkem vydařil. Čtvrtý útok, v němž jste nastupoval společně s Dominikem Simonem a Martinem Zaťovičem, patřil k tomu lepšímu.

Společně jsme si celkem dobře vyhověli, ale vždycky to může být lepší. Já jsem dal třeba jenom jeden gól. Celkově jsme však, myslím, nepropadli. Snažili jsme se to dát co nejrychleji do brány, hrát jednoduchý hokej, a to se dařilo.

Během šampionátu jste však stihl vyřešit i angažmá na následující ročník. Jak došlo k přestupu do Jekatěrinburgu?

Přestup jsem začal řešit hned po sezoně, když jsem přijel do Čech. Nejprve jsem měl nabídku z Vladivostoku, ale to postupně padlo. Pak byl ještě takový zájem ze strany Čerepovce, ale ti se k tomu pořádně nevyjádřili. Z Jekatěrinburgu se ozvali minulý týden, že by o mě měli zájem, a nakonec to dopadlo.

Je pro vás velkým pozitivem, že v týmu jíž působí dva Češi?

Samozřejmě to je lepší, ale neznamená to, že bych nešel do týmu, kde by žádní Češi nebyli. Jsem radši, že tam někdo je. Teď jsem byl v Jokeritu sám a je pravda, že ten český kluk, i když proti Jokeritu nemůžu říct jediné špatné slovo, se vždycky hodí.

Navíc vaším spoluhráčem bude Jakub Kovář, jenž byl na mistrovství světa českou trojkou. Stihli už jste probrat, co vás v novém působišti čeká?

Jenom jsme se chviličku bavili, ale nijak do detailů jsme to neprobírali. Určitě se ještě před odletem uvidíme a budu zjišťovat nějaké věci.