Hrdinou úvodních okamžiků a vlastně i celého zápasu byl jihlavský kapitán Oldřich Bakus. Ve 4. minutě jeho střelu dorazil do sítě tvrdým příklepem obránce Míka a v 7. minutě krásným švihem vyhnal z branky Marka Novotného.

„Brankáře střídáme, teď dostal příležitost Marek. Bohužel dostal ze tří střel dva góly. Tak jsem ho stáhnul a poslal na led místo něj Michala Valenta,“ vysvětluje havířovský kouč Jiří Režnar, proč dostal přednost exjihlavský gólman Novotný.

Jenže bohorovně začala v defenzivě i Dukla a toho hned po necelé minutě využil Velecký. Dukla šla poprvé do kabin přesto s dvoubrankovým náskokem. V 19. minutě Hradeckého přihrávku trefil ve vzduchu pohotově Suk – 3:1.

Druhá třetina žádný strhující hokej nenabídla, ale diváci si aspoň zakřičeli gól. Hanzalovu nevydařenou střelu uklidil do sítě ve dvojnásobné přesilovce Martin Krupka. „Puk mi nesjel, byl to záměr,“ dušoval se však Jiří Hanzal. Jeho rozesmátá tvář však mluvila po zápase za vše.

Výhru nepustili

V závěrečném dějství ve 45. minutě dvakrát za sebou na pravém betonu Valenta ztroskotal právě Hanzal. „Mám zase nové hokejky, takže tím to asi nebude. Dobře jsem si položil gólmana, ale nedokázal už zvednout puk,“ povzdychl si.

Potom ale přišel nejhezčí okamžik zápasu a Bakusovo excelentně proměněné trestné střílení po Peštukově hození hokejky mezi nohy Martina Krupky.

Dukla si však pod dojmem snadného vítězství závěr zkomplikovala. Hulva se Semanem vykřesali pro hosty naději. „S devadesáti procenty zápasu jsme spokojení, těch zbývajících deset nám uteklo. V závěru si chtěl každý dát gól. Beci hodně útočili, útočníci propadali. Ale jinak samozřejmě jsme s výhrou spokojení,“ hodnotil zápas asistent trenéra Dukly Bedřich Ščerban.

Definitivní pojistku zařídil v power play Hradecký.

„Přijeli jsme na utkání o šest bodů a nezvládli jsme ho. My bohužel nyní nemáme obránce na úrovni první ligy, ale to není jen náš problém. Kdyby tady Béďa Ščerban byl zdravý, tak může hrát tuhle soutěž ještě dvacet let,“ dodal Režnar.

Bakus se rozhodl na modré čáře

Nejkrásnější moment zápasu Jihlavy s Havířovem? Bezesporu efektně a efektivně provedené trestné střílení kapitána Dukly Oldřicha Bakuse. Ve 47. minutě z něj zvýšil na 5:1.

Nešťastného havířovského gólmana Michala Valenta si doslova vychutnal. Místo rutinních způsobů zakončení v podobě blafáku nebo střely volil nádhernou otočku před Valentem a bekhendovou zadovku do prázdné branky.

„Takové zakončení zkouším na tréninku, ale pro tuto variantu jsem se rozhodl až na modré čáře,“ usmívá se zkušený útočník, který obyčejně zakončuje nájezd bekhendovým blafákem. „Poslední tři nájezdy jsem nedal, tak jsem chtěl vyzkoušet něco jiného. Je to dost o štěstí a za stavu 4:1 jsem si věřil,“ dodává Bakus.

HC Dukla Jihlava – HC Havířov Panthers

6:3

Branky a nahrávky: 4. Míka (Bakus), 7. Bakus (Kubát, Staněk), 19. Suk (Hradecký, Štrach), 29. M. Krupka (Hanzal, Staněk), 47. Bakus (trestné střílení), 60. Hradecký (Suk) - 8. Velecký (Giesel), 48. Hulva (Seman, Huhto), 52. Seman. Rozhodčí: Skoupý - Brabec, Klein. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 1840. Třetiny: 3:1, 1:0, 2:2.
Jihlava: Řehoř - Míka, Ficenc, Kolafa, P. Staněk, Štrach, Kuchyňa, Duben - Kopecký, Bakus, Kubát - M. Krupka, Hanzal, Říha - Suk, Hradecký, Čachotský - Jonáš, Man, L. Krupka.
Havířov: Novotný (7. Valent) - Klimeš, Peštuka, Varga, Lašek, Huhto, Novák, O. Staněk - Škoda, Mikšan, Zdráhal - Strapáč, Seman, Hulva - Giesel, Rozum, Velecký - Niec, Sochorek, Sikora.