Zápas o naději. Poslední neznámá čeká na vyřešení v otázce obsazení letošní baráže o postup (záchranu) do extraligy. Připojí se ke Kladnu, Chomutovu a Mladé Boleslavi Olomouc, nebo Jihlava? Otazník může být smazán v úterý večer, Hanáci vedou nad Duklou 3:1 na zápasy a v případě výhry získají barážovou definitivu.

Dukla se však ještě nevzdává a pokusí se vrátit semifinále ještě jednou do Jihlavy. „Nezbývá nám nic jiného než se snažit zvrátit vývoj série na naši stranu," má jasno brankář Tomáš Rittich, který v sobotu udržel druhou nulu v letošním play-off a pomohl tak svým spoluhráčům k udržení postupové naděje.

Olomouc, která rozhodně toužila ukončit souboj s Jihlavou co nejdříve, nabídla soupeři svoji chladnější hrou ve druhé třetině návod, jak uspět. „Každý zápas nemůže být optimální," nezatracoval své hráče asistent trenéra Jiří Dopita. „My se z porážky v Jihlavě musíme poučit a doma se pokusíme sérii rozhodnout. Stále máme vše ve svých rukách. Vedeme 3:1 a já věřím, že to zvládneme."

Poslední krok

Varováním pro družinu z Vysočiny je letošní domácí bilance Kohoutů v play-off. Třikrát zdolali Litoměřice, dvakrát Jihlavu. Žádný neúspěch. „To, že doma ještě v play-off neprohráli, je marginální věc. My jsme s nimi také celou sezonu neprohráli, a teď je to 1:3 pro ně. Samozřejmě věříme, že tu jejich bilanci zlomíme," netrápí se statistikou jihlavský kouč Petr Vlk, který bude chtít po svých svěřencích jediné. Poprat se o úspěch. „Pojedeme do Olomouce zabojovat o prodloužení semifinále."

To si však na Hané uvědomují a chystají se na zápas velmi zodpovědně. „Víme o síle Jihlavy," potvrzuje brankář Olomouce Tomáš Vošvrda, který patří k nejlepším hráčům série. „Určitě si nemyslíme, že je hotovo. To samozřejmě ne. Čeká nás ještě tvrdá dřina, abychom to zvládli!"

Sobotní vítězný zápas jihlavské hráče trošku psychicky pozvedl. „Po třetí porážce měli kebulky trošku dole," uznal Vlk. Po první výhře hráči stále tuší, že úkol otočit sérii z 0:3 na 4:3 je hodně těžké, ale vypustit nic nehodlají. „Musíme hrát jako v sobotu. Bojovat, poctivě bránit, a čekat na šanci, která určitě přijde. Prostě hrát na sto deset procent, protože my už nemáme na co šetřit síly."

Vyhrát v úterý v Olomouci, ve čtvrtek vyrovnat v Jihlavě, a v sobotu si to rozdat v rozhodujícím zápase o vše. Takový je jediný možný scénář pro Duklu a její případné barážové sny.

Tak daleko se ale nechce dívat kapitán Tomáš Čachotský. „My prostě odehrajeme v Olomouci další zápas série. Nepředbíhejme a nespekulujme o dalších zápasech. Určitě se pokusíme v úterý v Olomouci zvítězit. Oni se budou snažit souboj ukončit, ale jak se říká: Ten poslední krok je nejtěžší. Doufám, že jim ho hodně znepříjemníme."