Poslední volné místo. Chomutov, České Budějovice, Třebíč a… Jihlava, nebo Kladno. Takřka očekávaný scénář čtvrtfinále první hokejové ligy se v neděli naplnil. Dukla vyrvala Kladnu výhodu domácího prostředí a v nejvyrovnanější sérii si vynutila rozhodující sedmý zápas.

Všechno hrálo do karet Středočechům. Obrátili sérii z 0:2 na 3:2, doma je hnalo za postupem vyprodané hlediště. Lépe jim vyšel i vstup do šestého utkání. Už ve čtvrté minutě poslal Tomáš Horna Kladno do vedení 1:0.

Jenže hráči Dukly nechtěli končit sezonu. Přidali a byli Rytířům vyrovnaným soupeřem. „Mně se náš výkon nelíbil, přestože jsme vedli 1:0," durdil se domácí asistent Jiří Kopecký a vysvětlil, co se mu nelíbilo: „Přihrávali jsme soupeři do šancí, což značilo něco divného. Pryč byl náš poctivý výkon z Jihlavy, kdy jsme soupeře nepouštěli do příležitostí."

Přes koučovu nespokojenost však bylo pro domácí ještě lépe. Ve 29. minutě využil Kindl za domácí druhou přesilovou hru a kladenští kustodi už lovili v kapsách klíče od semifinálové brány. Zbytečně brzy.

Hraje se až do konce

Bojovníci z Jihlavy o minutu později rovněž v přesilovce snížili, záhy pak pro změnu v oslabení srovnali na 2:2. V prvním případě došťouchal za záda Lukáše puk Ondřej Malec, vyrovnání přineslo úspěšné trestné střílení Tomáše Harkabuse. „Trestné střílení soupeře při jeho oslabení, to by se nemělo stávat. To byl z naší strany nesmysl," nechápal zkrat svěřenců Kopecký.

Slepené branky Dukly srazily domácí do kolen. „Za stavu 2:0 jsme měli hrát daleko jednodušeji," mrzel ztracený náskok autora první branky domácích Tomáše Hornu. „Problémem bylo, že se jim vzápětí po naší druhé brance podařila přesilovka. Kdybychom udrželi náskok do konce druhé třetiny, možná by bylo rozhodnuto."

Třetí třetina moc hokejové krásy nepobrala, spíše se urputně bojovalo. „Opět to bylo o jednom vstřeleném gólu, jako v celé sérii. Tentokráte jsme ho dostali my," krčil rameny Horna.

A gól to byl podobně šťastný, jako dali Kladenští v prodloužení v Jihlavě.

Marek Melenovský našlápl ve středním pásmu do útočného, dva kroky za modrou čárou vypálil, a puk prošel Lukášovi mezi betony do sítě 2:3! „Dostal jsem tam k modré puk od Jirky Dobrovolného, vjel jsem do pásma a viděl jsem, že tam je přede mnou prostor. Chvilku jsem uvažoval, že půjdu přes beka, ale pak jsem se rozhodl vystřelit. Myslím, že mi to pěkně sedlo," usmíval se spokojený autor branky.

Vedení Dukly byl podnětem pro zvýšenou aktivitu Rytířů i sudích, kteří nechali hosty dohrávat závěr utkání ve čtyřech, i ve třech. Nervozita kladenských hráčů však byla větší než poskytnutá početní výhoda, navíc neudrželi nervy v klidu a vlastními fauly se o přesilovku připravili. „Přesilovku pět na tři jsme si sami zkazili už poněkolikáté v sezoně. Z naší strany to nebyl zodpovědný výkon," lamentoval Kopecký.

Radost žlutočervených po výhře na ledě byla ohromná. Zato asistent trenéra Petr Vlka František Zeman se na tiskovce jen potutelně usmíval: „Už po čtvrtém utkání jsem odhadoval, že série bude dlouhá. To se potvrdilo a jsme nesmírně rádi, že jsme ji vrátili do Jihlavy a čtvrtfinále rozhodne až sedmé utkání."

Po něm už bude znám vítěz líté bitvy. Zdá se, že Dukla má nyní psychickou výhodu na své straně. „Stále je to padesát na padesát," tvrdil po utkání Tomáš Horna. Moc mu ta slova ale přes rty nešla.

Optimismus však brzdí ostřílený harcovník v dresu Dukly Melenovský: „Podobných sedmých utkání už jsem zažil v kariéře dost. Všichni si teď myslí, že jsme na koni a Kladno je dole. Na to bych vůbec nespoléhal," burcuje k maximálnímu soustředění na rozhodující bitvu stále ještě úřadující tuzemský šampion z loňské sezony.