Obránce jihlavské Dukly ve službách Pelhřimova Petr Novák nedohrál kvůli otřesu mozku hned první kolo proti Jindřichovu Hradci.

Ještě hůře dopadl v sobotu mladý žďárský forvard Josef Hron, který putoval se zlomeným nosem a silným otřesem do nemocnice přímo z nymburského stadionu. Oba budou muset na čas hokej vynechat…

Teprve devatenáctiletý junior, kterého si žďárský kouč Jaroslav Benák při velké marodce vytáhl do A-týmu, se nezaviněně střetl s nymburským protihráčem. „Viděl jsem to přímo, hráči o sobě moc nevěděli, ale nymburský hráč stačil zvednout ruce,“ popisuje osudný okamžik z 25. minuty žďárský trenér Jaroslav Benák.

Protihráči se „potkali“ kousek od modré čáry ve žďárské obranné třetině na straně u střídaček. „Hron si bez puku najížděl obloukem, najednou bum, a byli v sobě. Jasný faul. Neříkám, že to soupeř udělal úmyslně, ale měl nahoře loket,“ říká rezolutně Benák, bývalý vynikající obránce. „Osobně jsem to neviděl, ani nevím, který hráč z našeho týmu u toho byl, moc jsme to po zápase neřešili, protože to nebylo úmyslné, vyplynulo to nejspíš ze zápalu boje,“ tvrdí hrající asistent nymburského trenéra Jaroslav Sirotek, který byl zrovna na střídačce.

Velmi blízko byl hlavní rozhodčí Pavel Würtherle, situaci jako faul nevyhodnotil: „Hráči se srazili, vůbec o sobě nevěděli. Ještě jsem to konzultoval s lajnovými. Neviděl jsem, že by v tom byl úmysl, bylo to nezaviněné, bohužel to jeden z nich odnesl zraněním.“

Zkrvavený Hron byl ošetřován na ledě, následně i na střídačce, kde začal omdlévat, nakonec jej přivolaná rychlá záchranná služba převezla do nymburské nemocnice.

Hronovo zranění je zatím příliš čerstvé, takže nejde předvídat, kdy se vrátí na led. Nejen Novákův případ ale ukazuje, že comeback po zranění hlavy je na delší dobu. Jednadvacetiletý bek se zranil už minulou neděli. Minimálně další dva týdny musí ještě ležet a odpočívat…

Není divu, že na zápasy v první chvíli nikdo nemyslí. „Radši bychom zápas skončili a nechali jim tam tři body, jen aby se mu nic nestalo,“ nechává výsledky stranou Benák, jehož tým vyválčil ve zdecimované sestavě bod za prohru 2:3 na nájezdy.

Všichni se hned zajímali o stav spoluhráče. „Prvotní nález na cétéčku nebyl povzbudivý. Ale v neděli už klukovi bylo výrazně lépe, komunikoval, takže už byli klidnější i rodiče,“ vyjádřil se k Hronovu zdravotnímu stavu mluvčí žďárského klubu Martin Krásný.

Vedení SKLH nyní zvažuje, zda na rozhodčího Würtherleho podá stížnost. Kromě jeho nepřesných výroků se Žďárským nelíbilo to, že přerušil zápas, až ve chvíli, kdy zdravotníci zraněného odváželi ze střídačky, kde byl ošetřován. „Při hře nepoznám, jestli jsou na střídačce doktoři. Až když přijel kapitán, jestli můžeme počkat, řekl jsem samozřejmě, že ano,“ řekl Deníku Würtherle.

„Kdyby řekli dřív, že je mu špatně, tak bych něco podniknul a urgoval,“ dodal rozhodčí, který pořádajícímu nymburskému klubu vyčítá, že na stadionu chyběla lékařská služba. „Uvedl jsem to i ve svém vyjádření do zápisu.“ Jsou chvíle, kdy při sportu naskakuje husí kůže. Ale ne z euforie po gólu. Tohle byla jedna z nich.

-----------------

Otřesy mozku rázně utnuly i kariéry hvězd

Z hokejových kluzišť už vyštval pěknou řádku excelentních hráčů. Adam Deadmarsh, Pat LaFontaine, Eric Lindros, Keith Primeau… Ti všichni doplatili na pootřesový syndrom, následek častých úrazů hlavy.

Zlé zkušenosti však s ním mají i čeští hráči. Jihlavského odchovance Petra Buzka připravil o pokračování kariéry v NHL. „Nikdo si neumí představit, co je žít pět šest měsíců s takovými bolestmi hlavy. Nemůžete koukat do světla, máte divné reakce a nemůžete ani pořádně řídit auto,“ vzpomínal na dobu, kdy mu bylo nejhůř.

Plzeňského rodáka Jaroslava Svejkovského, který se pral o místo v nejlepší lize světa, donutily vážné následky zranění pověsit hokejku a brusle na hřebík úplně.

A Karlu Mošovskému přerušily kariéru na více než dva roky. Místo v zámoří či domácí extralize však už válí jen ve druhé lize v barvách rodného Písku.

-----------------

Novák: Půlku neděle mám vymazanou

Hokej je pro něj minimálně na pár týdnů tabu. Jihlavský obránce Petr Novák bojuje s následky otřesu mozku, který utrpěl minulou neděli. Tehdy vypomáhal v zahajovacím kole třetí nejvyšší soutěže Pelhřimovu.

„Teď mám být čtrnáct dní v úplném klidu, hodně spát, odpočívat… A pak přijít na kontrolu. Teprve potom se uvidí, co dál,“ vykládá jednadvacetiletý Novák, jenž po střetu v rohu kluziště strávil tři dny v nemocnici.

Podstoupil jste řadu vyšetření, s jakým výsledkem?
Naštěstí se neobjevilo nic vážnějšího. Byl jsem na cétéčku i na vyšetření s očima a krční páteří. A vše je v pořádku.

Inkriminovaný okamžik si pamatujete?
Abych pravdu řekl, já si nepamatuju půlku neděle. Mám ji prostě vymazanou. Poslední, co si vybavuju, je, jak jsem přijel do Pelhřimova, oblékal se a šel na rozbruslení. To je celé.

O tom, co se stalo, vím jen od kluků. Když mě pak přivezli do nemocnice, ptali se mě, co jsem měl k obědu, s kým jsme hráli a co je za den. A já jim na všechno říkal, že nevím… (odmlčí se) Vůbec jsem nevěděl.

Hodně nepříjemné je, že se vám podobný úraz stal v krátké době podruhé. První otřes mozku jste utrpěl v polovině srpna při autonehodě…
Přesně tak, nedávno to byl měsíc. (povzdechne si) Předtím jsem přitom žádné vážné zranění neměl, vždycky šlo o maličkosti. A teď mě potkalo tohle… Je začátek sezony a v mých letech potřebuju hlavně hrát. Ne sedět doma.

Jenže klid je asi jediný lék…
Bohužel. Doktor mě varoval, že nesmím nic uspěchat, abych netrpěl bolestmi hlavy. Pootřesový syndrom není žádná legrace. Jenže asi víte, jak se cítím…

Jiří Bárta, Michal Remeš