Jako jediní se radovali z výhry v základní hrací době hokejisté Moravských Budějovic. I ti si ale prožili infarktový závěr. Na něj jsou ostatně specialisté.

V posledních dvou utkáních Žihadel v základní části se rozhodovalo o výsledku až v posledních dvou minutách závěrečného dějství a nejinak tomu bylo i v prvním duelu vyřazovacích bojů. „To bylo pro diváky," usmíval se po vítězné bitvě (4:3) trenér Moravských Budějovic Rudolf Cakl.

V souboji s Nymburkem se od začátku potvrzovaly prognózy, že série bude vyrovnaná. Ve třetí třetině se domácí ujali vedení, jenže Nymburk dvě minuty před koncem vyrovnal a zdálo se, že se bude prodlužovat. „Je to play-off a v něm každý bojuje do poslední minuty. Dopustili jsme se individuální chyby a jim se povedlo vyrovnat," prohlásil Cakl.

Jenže nastavovat se nakonec nemuselo. Pětatřicet sekund před koncem totiž poslal Žihadla do vedení druhým gólem v utkání Pěška. I tak se ještě museli domácí o vítězství strachovat. „Soupeř se ještě tlačil a vytvořil si šance. Podobný scénář jako v Pelhřimově se naštěstí neopakoval, i tak ale musíme zlepšit závěry zápasů," uvedl domácí lodivod.

Došlo na nájezdy

Podobně dramatické utkání jako v Moravských Budějovicích, se odehrálo i v Pelhřimově. Tam padlo dokonce ještě o čtyři branky víc. Lední medvědi ve druhé části zlikvidovali jednobrankový náskok Jablonce, a dokonce šli do vedení. Ve třetí třetině ale Vlci dvakrát jejich náskok vymazali, a tak rozhodovaly až samostatné nájezdy. Přestože si je v základní části domácí vyzkoušeli pouze jednou, první bod zůstal Vysočině.

„Vítězství je cenné, ale udělali jsme teprve první krok. Do druhého kola play off máme prakticky stejně daleko jako soupeř. Hodnocením zápasu se nechci moc zabývat, na to bude dost času po celé sérii," uvedl kouč Pelhřimova Aleš Totter.

Ten příliš nechtěl rozebírat ani pelhřimovské chyby v defenzivě, které Medvědům zkomplikovaly cestu za vítězstvím: „Zápas přinesl z naší strany dobré i špatné věci. Na ty dobré musíme navázat, ty špatné se pokusit odstranit. Je jasné, že podobný záměr bude mít i Jablonec, který se ukazuje jako silný protivník. Zaslouží si respekt," prohlásil směrem k soupeři.

Favorit zaváhal

Překvapivě jediným týmem, který v úvodním duelu padl, byl Žďár nad Sázavou. A hlavní faktory jejich porážky jsou zřejmé: špatná první polovina zápasu ze strany Plamenů, vysoká efektivita hostů a překonávající se děčínský brankář Volke.

Porážka je o to nečekanější, že Plameny na svém ledě podlehly teprve podruhé v sezoně v normální hrací době. V sérii hrané na tři vítězné duely jsou po porážce 3:2 nyní na tahu borci SKLH.

„Žďár byl po většinu utkání lepší. Ale narážel na výborný výkon našeho brankáře. My si vypracovali asi šest šancí, dali jsme z toho tři branky, což rozhodlo," ohlédl se za úspěšným výjezdem kouč Děčína Karel Chládek.

Jeho protějšek byl pochopitelně zklamaný. „Brzy jsme inkasovali, Děčín se pak plně věnoval defenzivě a nás to sráželo do kolen. Navíc jsme udělali dvě individuální chyby, které Děčín potrestal. V první půlce jsme hráli opravdu špatně. Poté jsme zamakali, víc jsme stříleli, bohužel to stačilo jen na snížení na 2:3," uvedl žďárský kormidelník Martin Sobotka.

Už dnes čekají všechny tři krajské zástupce druhé duely jejich sérií, všechny začínají v 18 hodin. Jak si povedou na ledě svých soupeřů?