Třiadvacetiletý brankář se v předchozí sezoně přetahoval s Petrem Hrachovinou o post jedničky mezi tyčemi druholigového Velkého Meziříčí. Na sklonku soutěže už patřil k pilířům horáckého klubu, což neuniklo pozorovatelům prvoligové Jihlavy.

V Dukle strávil celou letní přípravu. Do poslední chvíle soupeřil se švýcarským gólmanem Kasparem Zgraggenem o úlohu brankářské dvojky, která kryje záda Milanu Řehořovi. Souboj prohrál. Trenéři dali přednost zahraniční akvizici.

Odchovanec třebíčského hokeje ale nesmutnil a okamžitě zaplašil chmury zajímavým angažmá, které o víkendu získal v Lotyšsku. „Z jihlavského nezdaru jsem byl samozřejmě rozčarovaný, ale moje zklamání teď vyprchalo,“ řekl Kousal, který minulý pátek brzy ráno vyrazil autem do druhého největšího lotyšského města Daugavpils. „Ta cesta byla hrozná. Jeli jsme to s kamarádem sedmnáct hodin. Autem už se tam nikdy nevypravím,“ ušklíbl se muž v masce.

Kousal hned v sobotu po poledni odchytal přátelský zápas, jenž byl zároveň i testem jeho schopností. „Řekli mi, že budou brát ohled na to, jak dlouho jsem k nim cestoval. Ale nakonec nebyly žádné úlevy v hodnocení potřeba. Utkání mi vyšlo,“ zářil Kousal, který za šedesát minut jedinkrát kapituloval, a účastník nejvyšší lotyšské soutěže Latgale Daugavpils vyhrál 6:1.

„V klubu byli maximálně spokojení a ihned mi předložili smlouvu. Neváhal jsem a upsal se jim na rok,“ prozradil třiadvacetiletý gólman. „Jsem nadšený. Mám ale trochu obavy z cizího prostředí. Mluví se tam rusky a anglicky. První jazyk neovládám, druhým se domluvím jen trochu. V tomhle směru musím dohánět. První mistrovský duel mě čeká už tuhle sobotu,“ uzavřel Roman Kousal.