„Mezi hlavní adepty na titul budou patřit tradiční favorité, ale třeba v nadcházejícím ročníku překvapí nějaký černý kůň soutěže,“ říká organizátor VHL Karel Daniel.

S jakými novinkami startuje další ročník Vesnické ligy?
Nejdůležitější změnou je návrat hrací doby zpátky na hodinu a půl, to znamená, že budeme hrát třikrát 18 minut čistého času, maximálně však do zmiňovaných devadesáti minut. V loňském roce jsme přistoupili ke zkrácení hrací doby hlavně kvůli zvýšení ceny za pronájem ledové plochy provozovatelem Sportis, protože jsme nevěděli, zda na to mužstva budou mít a měli jsme obavu, zda by dohrála sezonu. Většina se ale shodla, že když mají cestovat i takové dálky, tak si připlatí, aby se to vyplatilo.

Kolik celků se nadcházející sezony VHL zúčastní?
Do letošního ročníku se přihlásilo čtrnáct mužstev. Oproti minulé sezoně nám jeden mančaft ubyl. Tentokrát se nepřihlásilo mužstvo Velké Losenice, které však tento fakt avizovalo již v minulé sezoně, když se jeho hráči na jednotlivá utkání scházeli v minimálním počtu.

Máte nějaký strop počtu mančaftů na sezonu?
Strop mužstev zatím nemáme daný, vše záleží na tom, kolik nám provozovatel ledové plochy poskytne časů. Pokud by k tomu došlo, museli bychom upravit systém soutěže, nebo zredukovat počet mužstev. Třeba v Havlíčkově Brodě k tomu letos došlo a rozhodli se, že poslední čtyři přihlášené celky nebudou hrát.

Jaký letos bude hrací systém soutěže?
Základní část se odehraje jednokolově každý s každým. Do vyřazovací části postoupí první osmička, která odehraje play-off, každé kolo na dvě vítězná utkání. Pokud po základní hrací době skončí utkání remízou, následují nájezdy. Celky od devátého do čtrnáctého místa si pak zahrají o konečné umístění, devátý s desátým, jedenáctý s dvanáctým a třináctý se čtrnáctým dvoukolově na dvě utkání.

Předpokládám, že hrát se bude opět většinou o víkendu?
Hrací dny jsou převážně o víkendu, v týdnu se bude hrát maximálně jeden zápas. Ročník zahájíme v pátek 6. října, konec základní části by měl být v polovině ledna a vítěze poznáme nejpozději do 18. března.

Zazněly nějaké připomínky či novinky na tradiční předsezonní schůzce vedoucích jednotlivých mužstev?
To ani ne, ale po delší době došlo k obměně složení disciplinární komise ligy. Opustili ji dosavadní členové, pánové Hrstka, Sáblík a její předseda Novotný. Tímto bych jim chtěl poděkovat za dlouholetou práci, kterou plnili tak, jak měli, zvláště předseda.

Koho před začátkem sezony tipujete na hlavního adepta boje o titul?
Samozřejmě, že letošní vítěz z Bohdalce bude opět patřit k favoritům. Znepříjemnit by mu to měli opět Vatín, Přibyslav, Světnov, Rudolec, ale klidně může i někdo překvapit, třeba Ostrov či Znětínek.

Máte v plánu nějakou formu spolupráce s obdobnou ligou v Bystřici?
Ne. Tato soutěž má svoje specifická pravidla a nemůžeme míchat jablka s hruškami. V Bystřici mohou hrát dokonce i registrovaní hráči, což je u nás vyloučeno.

Plánujete na rozhodující zápas finálové série opět nějaký větší doprovodný program?
Bohužel ne. Díky systému soutěže, kde se hraje na dvě vítězná utkání, se toho moc plánovat nedá. Když nevíte, kdy bude konec, je velice těžké někoho domlouvat.

Tradiční otázka na závěr, co je vaším největším přáním před začátkem další sezony Vesnické ligy?
Je to stejné, jako každý rok. Přeji si co nejméně zranění, vyloučených hráčů a trošku toho zdravíčka i pro mne (usmívá se).

Los 1. kola Vesnické hokejové ligy:

PÁTEK 6. 10.
Bohdalec – Přibyslav (19.30), Nová Ves – Veselíčko (21.15).

SOBOTA 7. 10.
Slavkovice – Světnov (6.15), Olešná – Znětínek (20.00).

NEDĚLE 8. 10.
Řečice – Škrdlovice (7.45), Ostrov – Vatín (14.15), Pavlov – Rudolec (19.00)

Všechna utkání se hrají na zimním stadionu ve Žďáře nad Sázavou.