U plastiky bruslí, kterou v roce 2006 tragicky zesnulý hokejista a rodák Josef Vašíček věnoval městu a všem havlíčkobrodským hokejovým legendám, se zastavovaly stovky lidí. Muži, ženy i děti tam zapalovali svíčky, pokládali květiny, vlajky a šály. Na budově zimního stadionu zavlála černá vlajka.

„Josefa jsem trénoval rok v dorostu pražské Slavie. Byl to nesmírně pracovitý a obětavý kluk, který věděl, co chce. Na hokejový vrchol se dostal svou vlastní a neuvěřitelnou pílí,“ zavzpomínal na Josefa Vašíčka trenér HC Rebel, Petr Novák.

Vedení havlíčkobrodské hokejové společnosti zastoupené generálním manažerem, Gustavem Žákem a obchodním manažerem Janem Suchým, včera dopoledne osobně kondolovalo nesmírně zarmoucené rodině. „Podobným zprávám se nikdy nechce věřit, těžko se mi hledají slova. Je to velká tragédie hlavně pro Pepovu rodinu,“ prohlásil Žák.

Do Kotliny se ve čtvrtek vydali i představitelé města Havlíčkova Brodu. „Položili jsme tam květiny,“ uvedl starosta města Jan Tecl. „Osobně mě tragický odchod Josefa Vašíčka velice zasáhl. Město Havlíčkův Brod přišlo o velkou sportovní osobnost,“ pokračoval Tecl a dodal, že v pondělí 12. září, shodou okolností tedy v den, kdy by se Josef Vašíček dožil 31 let, uctí jeho památku zastupitelé města minutou ticha.

Pietní akce, které odstartoval smuteční průvod ve středu večer v Havlíčkově Brodě, pokračovaly včera například také v Jihlavě, nebo Golčově Jeníkově. Lidé se tam sešli a zapálili svíce.

Na Josefa Vašíčka včera zavzpomínala i bývalá středoškolská profesorka Libuše Straková z Havlíčkova Brodu. „Když jsem ve zprávách zaslechla jeho jméno, nemohla jsem tomu uvěřit. Učila jsem ho v prvním ročníku zdravotnické školy latinu. Byl to takový pohodový a usměvavý chlapec. Všichni ve třídě ho měli rádi,“ řekla Straková s pohnutím v hlase. „Vzpomněla jsem si také, jak ho na školním výletě v Jaroměřicích spolužačky braly kolem krku. Nemohly na něho dosáhnout. Byl na ně moc vysoký,“ vzpomínala Libuše Straková.

Do pěti dnů

Ostatky Josefa Vašíčka, Karla Rachůnka a Jiřího Marka se z Ruska vrátí do České republiky do pěti dnů. Pokud bude Josef Vašíček pohřben v Havlíčkově Brodě, dá se očekávat, že ho na jeho podlední cestě vyprovodí stovky fanoušků.

Rozjetý havlíčkobrodský hokejový kolotoč nicméně pokračuje dál, bez ohledu na obrovskou tragédii. Dorostenci HC Rebel včera sehráli přípravné utkání s Českými Budějovicemi a prvoligové mužstvo absolvovalo plánovaný trénink. „O víkendu sehrajeme modelové utkání s naším dorostem,“ upřesnil trenér HC Rebel Petr Novák.