Letošní vysvědčení za působení hokejových celků z Vysočiny v první lize by bylo hodně dobré. Možná by si zasloužilo i podtitulek, prospěli s vyznamenáním. Vždyť dva ze tří celků si zahráli semifinále a v celkovém hodnocení skončili na třetí a čtvrté pozici. Poslední zástupce hokejové Vysočiny ve druhé nejvyšší soutěži sice úplně nezazářil, ale ani nezklamal, postoupil alespoň do předkola play off.

HC DUKLA JIHLAVA

3. místo po dlouhodobé části

Konečné umístění: 3.

Po několika nepříliš vyvedených sezonách se jihlavská Dukla znovu vrátila na špici první ligy. Ze všech tří týmů z Vysočiny si udržela nejstabilnější formu. Prakticky od začátku až do konce dlouhodobé části byla Jihlava v elitní čtyřce.

V play off se sice trochu Dukla trápila. Ofenzivní síla Jihlavanů totiž byla hodně sterilní, v osmi zápasech vstřelili sedmnáct branek, ale hned ve třech duelech vyšli střelecky naprázdno. Přesto je konečné třetí místo největším úspěchem za poslední roky.

„Sezona byla podle mě velice úspěšná. Šlapalo nám to a dařilo se nám,“ hlásil po vyřazení v semifinále jihlavský obránce Jiří Dobrovolný.

Nyní ale bude zajímavé sledovat, jak si bude Dukla počínat po odchodu ikony posledních let Oldřicha Bakuse, který po posledním letošním sezony oznámil konec profesionální kariéry.

HC REBEL HAVLÍČKŮV BROD

5. místo po dlouhodobé části

Konečné umístění: 4.

Na začátku suché přípravy to vypadalo u Rebelů všelijak. Nikdo nevěděl, co bude další den či týden. Původně A-tým vedl Jiří Doležal, ten začal přípravu s minimem hráčů, ale za necelý týden ho na střídačce po změně majitele vystřídal Petr Novák, jenž svůj tým provedl celým prvoligovým ročníkem.

Brodští se na začátku sezony drželi v tabulce hodně nahoře, v listopadu a prosinci však tým prošel výsledkovou krizí, kdy prohrál jedenáct ze třinácti duelů. Přesto se v elitní osmičce po I. části udržel a zajistil si s předstihem vyřazovací boje. V nadstavbě postavení ještě vylepšil.

Třešinkou na dortu bylo pak účinkování Rebelů v play off, kdy tým postupně prošel přes Kadaň a Olomouc do semifinále. Tam sice narazil proti favorizovaným Ústeckým Lvům, ale sehrál s nimi naprosto vyrovnanou sezonu. „Sezona byla úspěšná,“ shodli se jednohlasně trenéři, manažer i majitelé klubu.

SK HORÁCKÁ SLAVIA TŘEBÍČ

10. místo po dlouhodobé části

Konečné umístění: 10.

Třebíč letos neprožila zrovna oslnivou sezonu. Nicméně po výměně na trenérském postu se Horácká Slavia výsledkově zvedla a na konci I. části soutěže dokonce atakovala postup mezi osmičku nejlepších, čímž by si zajistila s předstihem minimálně předkolo play off.

Ve druhé části ovšem Třebíč potvrdila svoji pozici a i přes několik drobných zaváhání postoupila do play off. V něm nakonec neprošla přes osudového soupeře, s Hradcem Králové totiž vypadla už potřetí za čtyři předchozí sezony.

„Jsme spokojení. Sezona byla hodně náročná a jsme rádi, že jsme se vyhnuli bojům o záchranu. Sérii s Hradcem nakonec rozhodla větší zkušenost soupeře,“ prohlásil po skončení sezony trenér a zároveň sportovní manažer Horáků Kamil Pokorný.