„Chvílemi to bylo hrozný, až děsivý,“ expresivně vyjádřil své pocity z nechutného konce zápasu zakladatel Fan clubu Dukly Jihlava Jan Křížek.

Co se v Kotlině vlastně stalo? Část jihlavských fanoušků neunesla porážku svého týmu. Svou zlost si hned po skončení zápasu hodlali vylít na domácích hokejistech. Jeden jim zjevně ležel v žaludku: Lukáš Endál.

Tomu v okamžiku, kdy šel pod kotlem jihlavských příznivců do kabiny, přistála na hlavě plastová láhev. Vyznavači červenožlutých barev mu nemohli zapomenout gesta, která k nim vyslal poté, co vstřelil Dukle čtvrtý gól. „Někteří naši fanoušci mají problémy s hráči, kteří provokují. A když Endál začal dělat opičky, tak se to, bohužel, všechno vyhrotilo,“ nechal se slyšet Křížek.

„Nepamatuju si, že by tam z mé strany byla nějaká provokace. Dal jsem gól, vyhráli jsme, tak jsem oslavoval,“ oponuje Endál, na nějž mají příznivci Dukly spadeno už delší dobu.

„Od začátku série slyším, co všechno mám malýho… Ale tomu se musím jen smát. Nevím, co si tím ti lidé dokazují. Bylo by lepší, kdyby se radši dívali na hokej doma na internetu. Budou okolí méně nebezpeční, rozmlátí nanejvýš svůj vlastní počítač,“ doplnil útočník Rebelů.

Pomstít svého spoluhráče se vydal Aleš Jelínek, který čepelí hokejky píchl do jednoho z nejagresivnějších fanoušků Dukly a na chvíli tak odrazil jeho útoky.

Někteří z domácích hokejistů, překvapeni tím, co se děje, raději zůstali na ledě a čekali na asistenci a doprovod pořádkové služby.

Letící láhev

Do strkanice se velice rychle zapojili i domácí fanoušci, kteří přiběhli ze svého sektoru. Jeden z nich hodil směrem k jihlavským příznivcům skleněnou láhev. Ti odpověděli vržením kusu dřeva a odpadkového koše, který nakonec létal z jedné strany na druhou.

Prudkou roztržku ukončil až příchod policejní pořádkové jednotky. „Policejní kordon od sebe oba znesvářené tábory oddělil. Nikdo při tom nebyl zraněn. Policisté nikoho nezadrželi,“ uvedla mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová. Policisté dohlédli na odjezd fanoušků do Jihlavy. Oba autobusy doprovodili až k Horáckému zimnímu stadionu.

Vedení mlčí

Vedení Dukly se k řádění nechce znát. „Od policie žádnou zprávu nemám. V podstatě jsem to slyšel vlastně až z vašich úst. Nevím, co bych k tomu měl říct,“ odpověděl ve středu reportérovi Deníku šéf jihlavského klubu Bedřich Ščerban.

Podle Křížka, který tvrdí, že do incidentu nebyli zapleteni členové fan clubu, v Kotlině selhala pořadatelská služba. „Roli bezpečnostní agentury a pořadatelů jsme řešili. Prodiskutovali jsme i opatření, která by takovýmto excesům příště zabránila,“ pronesl předseda představenstva HC Rebel Libor Honzárek.

Další – rozhodující – utkání mezi Duklou a Brodem se hraje dnes v Jihlavě. Podle Ščerbana úterní události nijak nezpřísní opatření na stadionu. Budou stejná jako při minulém duelu v Jihlavě. „Myslím, že jsme už udělali, co je v našich silách.“

Incident z Kotliny oživil rok staré vzpomínky na loňské play off. Tehdy velké nepokoje a výtržnosti provázely poslední zápas čtvrtfinálové série Dukly s Chomutovem.

Tenkrát byl rozvášněnými fanoušky červenožlutých fyzicky napaden rozhodčí René Trombík. Toho raubíři povalili, bili pěstmi a kopali do něj.
Jeden z nich David Kuřítko byl za útok na sudího dokonce odsouzen k pěti měsícům odnětí svobody s podmínečným odkladem na 18 měsíců a ročnímu zákazu vstupu na jakákoliv sportovní utkání v zemi.

Kuřítko se však odvolal, jeho případem se soud bude zabývat znovu už v pondělí.

František Jirků a reportéři Deníku