Zdá se skoro neuvěřitelné, že s nápadem vyrábět kovovou stavebnici pro šikovné dětské ruce přišel Jaroslav Vancl už v roce 1920.
V Polici nad Metují založil prozíravý podnikatel firmu Inventor a pod stejným názvem si nechal patentovat originální konstrukci, která měla v malých konstruktérech probudit zájem o vynálezy.
Stavebnice Merkur:
CO SI V ČLÁNKU PŘEČTETE:
* Merkur slavil fenomenální úspěch
* Nedostatek kovů přerušil výrobu
* Stavebnici si oblíbili i ve světě
* Merkur zachránil Jaromír Kříž
Základ stavebnice tvoří pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu, se sítí předvrtaných otvorů. Původně byly kovové díly navzájem spojovány kovovými háčky. Šlo o podobný systém, jaký se dnes používá u stavebního lešení „haki“.
Po pěti letech však byly háčky nahrazeny šroubky s matičkami a tento systém se zachoval v nezměněné podobě až dodnes. Stavebnice, už pod jménem Merkur, se přiblížila reálnému konstruování, a poskytla tak větší možnosti pro hru i tvořivou práci dětí.
Merkur slavil fenomenální úspěch
V Polici nad Metují se už od počátku vyráběly různé druhy stavebnic, které obsahovaly také hřídele, ozubená a neozubená kola, kladky či dokonce elektromotorky. Díky tomu si děti mohly sestrojit velmi realistické konstrukce a stroje. Není divu, že Merkur slavil fenomenální úspěch. Prozíravý Vancl si nechal svou kovovou stavebnici patentovat po celé Evropě, a dokonce i v USA.
Kolem roku 1930 začal vývoj plechových elektrických vláčků. Původně měla být železniční vozidla doplňkem ke stavebnici Merkur. Děti si je měly smontovat z dílů a spojovat šroubky a matičkami. Jenže malí zákazníci toužili po kompletních vláčcích. V Polici proto byla rychle spuštěna jejich samostatná výroba. Hlavním konstruktérem se stal František Jirman, zeť pana Vancla.
Předlohou pro první lokomotivu byla tehdy velmi populární rychlíková lokomotiva Mikádo, k níž byly dodávány dvounápravové vozy služební, osobní a nákladní. A byla to opět trefa do černého.
Konstruktér František Jirman přidal větší typ rychlíkové lokomotivy, která společně s čtyřnápravovými vozy tvořila velmi zdařilou rychlíkovou soupravu. Vláčky Merkur se později staly nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typem elektrických vláčků v tehdejším Československu.
Výrobu zastavila druhá světová válka
Spanilou jízdu stavebnice Merkur zastavila druhá světová válka. Výrobu v roce 1940 přerušil válečný nedostatek barevných kovů a obnovení výroby přišlo až v roce 1947.
Ocelové Město z Merkuru v Muzeu stavebnice Merkur:
Po únorovém převratu došlo sice ke znárodnění, bývalá firma pana Vancla se stala roku 1953 součástí Okresního kombinátu v Broumově, výroba stavebnice se však nezastavila. Naopak se rozšiřoval sortiment. V roce 1965 se vyrábělo sedm druhů, v roce 1981 už sedmnáct druhů včetně verze elektro.
Merkur si oblíbili i ve světě
Merkur si oblíbily generace malých konstruktérů nejen v Československu. Stavebnice se vyvážela do tehdejšího Sovětského svazu, ale také do Dánska, Nizozemska, Španělska nebo Saúdské Arábie.
Legendární české hračky: Merkur pomáhal vynálezcům, céčka se stala hitem náhodou
Od začátku platilo, že Merkur není pouhou hračkou, ale slouží také jako šikovná technická pomůcka. Když vynálezce Otto Wichterle v roce 1961 řešil problém, jak ideálně vyrábět hydrogelové čočky, dostal objevný nápad během vánočních svátků. Inspiroval ho pohled na lžičku, kterou si míchal čaj. V hrnku míchání vytvořilo vír a vhodný konvexní tvar.
Nahrává se anketa ...
Ze synova Merkuru Wichterle sestavil „čočkostroj“, který dokázal při odlévání gelu vytvořit vír. Vynálezce odlil čočky doma a hned je i vyzkoušel.
Rodinné stříbro zachránil Jaromír Kříž
Slavné značce, kterou lze právem považovat za české „rodinné stříbro“, hrozil po sametové revoluci zánik. Podnik v likvidaci zachránil strojní a textilní inženýr Jaromír Kříž. Výrobu přenesl do patnáct let prázdné a zdevastované budovy bývalé tkalcovny, kterou získal restitucí po svém dědovi.
Nejznámější dětská stavebnice díky němu stále žije a dál se rozvíjí do ucelených řad malých a velkých sestav.
S příchodem moderních technologií přibyly prvky elektroniky, robotiky a mechatroniky. Výrobní program Merkurtoys, s. r. o., směřuje také na výrobu učebních pomůcek a vybavení pro školy, které inspirují a rozvíjejí kreativitu i technické dovednosti.