Na pomlázku budete potřebovat osm dlouhých nerozvětvených vrbových prutů a navíc jeden slabší k omotání rukojeti. Z nářadí sáhněte po zahradnických nůžkách, případně po ostrém noži, také budete potřebovat provázek a pár barevných zdobných stužek.

U jarního aranžmá je důležité i to, kde bude umístěné, a podle toho si vybrat styl a následně i správnou nádobu, květiny a doplňky.
Jak si vyzdobit byt o Velikonocích: Lepší střízlivá dekorace než přeplácaná

1. Proutky si srovnejte v dlani a nůžkami je zarovnejte na stejnou délku. S nožem to bude pracnější, proutky opatrně zařízněte na podložce.

2. Slabší proutek u paty seřízněte nožem a pak jej vetkněte mezi silnější konce prutů a svazek jím omotejte, abyste vytvořili rukojeť. Konec prutu zatáhněte do rukojeti pomocí šídla.

3. Začátek pletení si usnadníte, když si pruty rozevřete do vějíře a rozdělíte na dvě čtveřice. První prut zprava povedete doprostřed levé čtveřice a vrátíte jej zpět na pravou stranu. Pak vezměte první proutek zleva, protáhněte uprostřed mezi pruty napravo a vraťte zpátky doleva. Pokračujte stejným způsobem a pravidelně střídejte pravou a levou stranu.

Takhle se koledovalo na Královéhradecku v roce 2019.
FOTO, VIDEO: Takhle umíte slavit Velikonoce. Podívejte se na nejdelší pomlázku

4. Snažte se pruty nelámat a příliš neohýbat, aby na těle pomlázky nebyla nepěkná zalomení. Pruty prostě mezi sebou plynule provlékejte.

5. Na horním konci pomlázku svažte pevně provázkem a přečnívající konce proutků zastřihněte.

6. Nakonec si pomlázku, nebo chcete-li „žílu“, „šlehačku“, „šmigus“ či „hodovačku“, ozdobte barevnými pentlemi.