Oheň tehdy zachvátil i dalších čtrnáct okolních domů včetně jejich hospodářského zařízení a vyžádal si čtyři lidské životy.

Obyvatelé města zareagovali rychle. První schůze sboru se uskutečnila již 27. srpna 1879 a velitelem hasičů byl zvolen Valerián Kalláb. Zájem o členství byl velký, už o měsíc později měl sbor 116 činných a 21 přispívajících členů a poté byl vybaven základní technikou.

Každý chtěl být hasičem

Činnost dobrovolných hasičů v Novém Městě na Moravě narušila 1. světová válka, protože většina z nich musela narukovat.
Po válce, kdy došlo k obnově techniky, měl sbor 47 činných a 68 přispívajících členů.

V průběhu 20. let minulého století bylo zjištěno, že technika pokulhává za dobou a hasiči po velkém usilí při shánění financí v roce 1826 zakoupili automobilovou stříkačku za 125 tisíc korun. Ta byla při likvidaci dalších požárů velkým přínosem, stejně jako vyškolený samaritní oddíl.

Na počátku 30. let minulého století získali hasiči sanitní auto, se kterým zajišťovali převoz nemocných a raněných do nemocnic.

V roce 1934 jim pak přibylo auto značky Buick se speciální pumpou na stříkačku. To se velmi osvědčilo například 30. května 1936 při záchraně Humpoleckého mlýna, který zapálil blesk. Do dějin novoměstského sboru se výrazně zapsala také II. světová válka, kupříkladu její konec, kdy 10. května 1945 byly ostřelovány kolony ustupujících Němců sovětskými letadly.

Střely pocházející se sovětských letadel zasáhly zhruba desítku domů v různých částech Nového Města, které rychle vzplály, a hasičům se v nastalém zmatku s velkým úsilím podařilo zamezit dalšímu šíření ohně ve městě.

V poválečné době dobrovolní hasiči navázali na svoji předchozí činnost. V 60. letech 20. století obnovili svoji technickou výbavu a prověřili ji i na řadě okrskových cvičení. Požární stanice se stálou pohotovostní službou byla otevřena koncem roku 1976.

Významnou událostí v dějinách novomětského sboru bylo založení poloprofesionální jednotky, které jsou pouze dvě v okrese. Došlo k němu 1. července 1998.

12. července 2009 oslaví novoměstští hasiči 130. výročí od založení sboru.

-----------------

Kozlův počin

(rubrika partnera seriálu Lidé svatého Floriána)

Sbor dobrovolných hasičů v Novém Městě na Moravě se může mimo poloprofesionální jednotky pochlubit také kvalitními webovými stránkami www.sdh.nmnm.cz. Novoměstské „webovky“ jsou pravidelně aktualizovány a kromě historie i současnosti sboru na nich mohou zájemci objevit i další zprávy.

Jedná se například o seznam používané techniky, informace o zásahové jednotce, fotogalerii ze soutěží a dalších akcí, ale především o archiv zásahů. Obsahuje stručný popis jednotlivých zásahů a poutavé jsou hlavně fotografie, které přibližují původní činnost hasičů v praxi.